Как и чем лучше утеплить фундамент дома снаружи: выбираем материалы

Утеплення фундаменту будинку зовні: найкращий спосіб зберегти основу будівлі

Тепловий захист — важливе завдання, яке потрібно виконати, щоб надійно захистити будівлю від негативного впливу атмосферних сил, а всередині будинку створити сприятливий мікроклімат. Утеплення фундаменту будинку зовні найчастіше здійснюється за допомогою пінополістиролу або інших утеплювачів. Іноді, для більш надійного захисту споруд, технології утеплення комбінують.

Зміст:

Навіщо здійснювати утеплення цоколя

Цоколь і фундамент вважаються найбільш вразливими частинами будь-якої будівлі. Ці конструкції витримують навантаження від несучих стін і перекриття. Через те, що ця частина будинку знаходиться під поверхнею землі, вона постійно піддається впливу вологи.

Утеплення фундаменту — це важливий етап будівництва будь-якої споруди. Він спрямований на максимізацію міцності і довговічності конструкції. Від нього залежить термін експлуатації будівлі.

Цоколь — продовження фундаменту. Він піднімається над поверхнею землі, переходячи в зовнішні стіни будівлі. Іншими словами, ця частина будівлі — з’єднувальний елемент фундаменту і несучих стін, що починаються від рівня підлоги на першому поверсі. Саме цоколь захищає споруду від підвищеної вологості і холоду. Також завдяки наявності цоколя будинок має більш привабливий зовнішній вигляд.

budynok_z_uteplenym_fundamentom
Утеплення фундаменту будинку зовні дозволяє подовжити термін експлуатації споруди.

Перш за все, слід зазначити, що утеплювачі повинні забезпечувати комплексну теплоізоляцію як стіни підвалу (цоколя), так і вимощення навколо будівлі. В іншому випадку говорити про ефективність подібних заходів буде невірно. Теоретично можна здійснювати утеплення фундаменту зсередини і зовні, але ефективність кожного способу буде різна.

Для чого гідроізолюють і утеплюють фундамент

Внутрішня гідроізоляція і утеплення фундаменту допомагають захистити приміщення від проникнення холоду. Але в просторі між стіною і утеплювачем накопичується конденсат, який згубно впливає на стіни. Крім того, при проведенні утеплення фундаменту зсередини будинку цоколь не буде захищений від морозу. В результаті цього можлива поява тріщин і їх повільне розширення. Це стане причиною зниження міцності будівлі.

Гідроізоляція при утепленні фундаменту будинку
Захист фундаменту будинку від негативного впливу вологи та низьких температур.

Утеплення фундаменту зовні дозволяє захистити від промерзання підвальне приміщення і матеріал, з якого виконаний цоколь. Зміщується також і точка роси в сторону ізолюючого матеріалу, який вважається більш стійким до вологості і низьких температур, ніж сам цоколь. Підсумком проведення робіт стає теплий підвал і більш тривалий період експлуатації несучої конструкції. Виконувати такі роботи краще на етапі будівництва. Якщо робити це після завершення будівництва, то виконати завдання буде набагато складніше.

Коли не потрібно утеплювати фундамент

Перш ніж утеплювати фундамент будинку, потрібно ознайомитися з умовами, коли проведення робіт може не знадобитися. Наприклад, в разі якщо це невеликий дачний будиночок, призначений тільки для літнього використання, то можна пропустити цей етап будівництва. Інші ситуації, коли можна знехтувати виконанням зовнішніх робіт і обмежитися тільки утепленням стін:

 • при невисокому цоколі — до 0,5 м;
 • не завжди потрібно проводити утеплення неглибокого фундаменту;
 • в разі, якщо будівля розташовується у сприятливих кліматичних умовах (відсутність суворих зим).

Утеплення фундаменту: основні переваги

Масивний залізобетонний фундамент без теплоізоляції зовні завжди буде потужним акумулятором холоду взимку. Внаслідок цього холод буде поширюватися на сусідні будівельні конструкції.

Очевидно, що рівень підлоги в кімнатах на першому поверсі вище підвалу. А стіни і стелі мають власну ізоляцію. Однак таке сусідство завжди призводить до надмірних втрат тепла і, як наслідок, до додаткових витрат на енергію, що використовується для опалення.

Практика показує, що оптимальний матеріал для утеплення цоколя фундаменту дозволяє економити до 20-25% тепла, незважаючи на інші умови.

Першим важливим аргументом на користь утеплення фундаменту будинку є запобігання витоку тепла з будівлі. Високоякісна ізоляція підвальних стін та вимощення навколо будинку значно знижує (майже до 0°С) наслідки зимового набухання грунту. Причина проста: біля підвалу і під будинком грунт просто не замерзає.

Всі регіони мають свої показники глибини промерзання грунту. Вони залежать від кліматичних характеристик. Нижче цієї межі температура підтримується відносно постійною безперервними потоками геотермального тепла знизу. Якщо не здійснювати утеплення фундаменту приватного будинку, то підстава стін не здатна зупинити поширення промерзання ґрунту. В результаті замерзає не тільки верхня частина самого фундаменту, але і смужка землі вздовж внутрішньої частини стрічки.

Важливо! Після утеплення фундаменту будинку, зона замерзання не досягає землі або стін підстави. Це вберігає їх від передчасного руйнування.

Всім якісним залізобетонним фундаментам властива певна морозостійкість. Наприклад, якісно замішаний цементний розчин М300 зазвичай має морозостійкість F200. Тобто він може витримувати до 200 циклів заморожування і відтавання без втрати своїх основних характеристик.

Однак не слід думати, що один цикл — це один рік. Кілька десятків таких циклів можуть відбуватися за один сезон, з огляду на нестабільну осінню або весняну погоду. А це, в свою чергу, означає, що найкраще вжити заходів, щоб уникнути впливу на основу температурних перепадів, тобто утеплити фундамент будинку.

Чим утеплюють фундамент

Якщо виконана термоізоляція, то зона промерзання не проникає в будинок і не досягає стін фундаменту. І це відразу дає багато переваг. Вся висота стрічкового фундаменту — від підошви до верхньої частини підвалу — виявиться приблизно в однакових температурних умовах. Це означає, що в залізобетонній конструкції не буде сильних внутрішніх напружень, які часто викликаються значними тепловими порушеннями. Відсутність утеплення стрічкового фундаменту — одна з причин швидкого зносу будівлі.

Ще зовсім недавно для утеплення цоколя використовувалася суміш з глини з соломою. Але за останні кілька десятків років технології покращилися. Було розроблено багато теплоізоляційних матеріалів, які характеризуються зручною формою і простотою монтажу. Всі сучасні матеріали повинні відповідати таким вимогам:

 1. Низька теплопровідність. Чим менше коефіцієнт теплопровідності, тим кращими теплоізоляційними властивостями буде відрізнятися будівельний матеріал.
 2. Низький рівень водопоглинання. Утеплювач, схильний до вбирання вологи, не виконує покладених на нього функцій і втрачає свої споживчі якості. Особливо це небезпечно, якщо матеріал поглинає вологу у зимовий період, коли замерзла вода порушує структуру листів.
 3. Висока міцність на стиск. Грунт тисне на підставу. Утеплювач повинен витримувати такі навантаження без зміни властивостей.
 4. Стійкість перед впливом шкідливих мікроорганізмів. Матеріал, схильний до розмноження грибку, появи цвілі, швидко стане непридатним. Також листи утеплювача не повинні піддаватися і впливу гризунів.

Вартість утеплення фундаменту

Ціна утеплення фундаменту буде залежати від умов роботи, від того, коли воно виконується — під час будівництва споруди або вже на етапі його завершення. На вартість також впливає і тип використовуваного матеріалу:

 • пінополіуретан;
 • теплоізоляційні листи — пінопласт, піноплекс, мінеральна вата, екструдований пінополістирол;
 • керамзит — недорогий, насипний вид теплоізоляції;
 • термопанелі — складаються з трьох шарів, включаючи фінішний, де використовується штукатурка або облицювальна плитка;
 • тепла штукатурка;
 • грунт.

Утеплення фундаменту пінополістиролом

Утеплення фундаменту пінопластом — популярний серед будівельників метод. Він попереджає промерзання підстави. Цоколь і фундамент обкладаються плитами пінополістиролу, які відрізняються підвищеною щільністю. Їх товщина не повинна бути менше 5 см.

Утеплення фундаменту будинку зовні пінополістеролом
Монтаж плит пінополістиролу.

Основні переваги пінополістиролу:

 • високі теплоізоляційні якості і оптимальний коефіцієнт теплопровідності;
 • нездатність вбирати вологу або руйнуватися під впливом води внаслідок закритої пористої структури;
 • тривалий період експлуатації — понад 50 років;
 • хороші звуко- і шумоізоляційні властивості;
 • стійкість перед займанням завдяки нанесеним антипіренам;
 • відсутність ризику появи цвілі або поширення грибку;
 • простий і швидкий монтаж листів, легка обробка і можливість самостійного закріплення без використання спеціальних інструментів;
 • невисока ціна матеріалу і його монтажу.

Якщо говорити про пінопласт, то варто відзначити, що у нього є значний недолік — нестійкість перед гризунами, які можуть пошкодити листи. До недоліків також можна віднести велику кількість стиків між листами. Трохи менше негативних характеристик має екструдований пінополістирол (Піноплекс), що відрізняється меншою товщиною, але більшою щільністю.

Утеплення фундаменту і вимощення будинку зовні пінополістиролом ефективніше, ніж звичайним пінопластом, з огляду на замкові стики, що забезпечують більш щільне розташування листів щодо один одного. Крім того, пінополістирол не кришиться при розрізанні і витримує велике навантаження.

Важливо! Шар Піноплексу тонкий, але його достатньо для утеплення фундаменту будинку зовні. Тому не потрібно суттєво поглиблювати віконні прорізи. Це дозволить більшій кількості сонячних променів проникати у приміщення.

Екструдовані полістирольні плити мають безліч різних переваг, включаючи:

 • легкість;
 • високий опір теплопередачі;
 • простоту обробки і монтажу (в тому числі завдяки чітким геометричним формам панелей);
 • екологічність, довговічність і багато інших.

Розрахунок кількості матеріалу

При утепленні фундаменту будинку зовні своїми руками Піноплексом легко розрахувати необхідну кількість матеріалу. Особливо якщо є план будівлі з параметрами, необхідними для вертикальної і горизонтальної базової ізоляції.

Розрахунок зазвичай грунтується на стандартних розмірах плит Penoplex (1200×600 мм) і в діапазоні товщини ізоляції панелей «Penoplex F», розроблених спеціально для фундаментів (в мл):

 • 20;
 • 40;
 • 50;
 • 60;
 • 80;
 • 100.

Що таке спінений пінополіуретан, як ним утеплити фундамент будинку зовні

Утеплення фундаменту вже побудованого будинку своїми руками можна робити з допомогою спіненого пінополіуретану. Він характеризується відмінними споживчими якостями. Єдиний недолік — необхідність при нанесенні використовувати спеціальну установку. У ній під тиском змішуються полиол і ізоціанат. Після цього починається синтез полімеру.

У процесі реакції утворюється вуглекислий газ, який створює відокремлені один від одного бульбашки. Напилення здійснюється тонким шаром на заздалегідь очищений і підготовлений цоколь.

Нанесення шару спіненого пінополіуретану при утепленні фундаменту будинку зовні
Нанесення на фундамент будинку шару спіненого пінополіуретану за допомогою спеціальної установки.

Переваги та недоліки спіненого пінополіуретану

Перед тим як утеплювати фундамент, рекомендують ознайомитися з позитивними і негативними якостями матеріалу:

 1. Відмінні теплоізоляційні властивості, які поліпшуються завдяки наявності бульбашок вуглекислого газу. Коефіцієнт теплопровідності у спіненого пінополіуретану трохи нижче, ніж у повітря.
 2. Стійкість до цвілі і поширення грибків.
 3. Безперервність нанесеного шару — немає проміжків, стиків, тріщин або швів.
 4. Невелика вага. Це дозволяє використовувати розчин для утеплення будинків з будь-якими типами фундаментів. При цьому шар спіненого пінополіуретану дуже міцний, жорсткий і еластичний.
 5. Можливість відновлення пошкодженого шару утеплювача. При пошкодженні певної ділянки його легко очистити і заповнити новою порцією полімеру.
 6. Швидке нанесення. Теплоізоляцію можна нанести за один день.

Крім необхідності використання спеціальних засобів для нанесення, до недоліків можна віднести високу ціну матеріалу і неможливість самостійного виконання робіт.

Як утеплюють фундаменти мінеральною ватою і теплою штукатуркою

Мінеральною ватою називають цілий ряд будівельних матеріалів. Але для утеплення цоколя або фундаменту найчастіше використовують базальтову вату. Початкова сировина — гірські породи, які в процесі нагрівання і розплавлення перетворюють на тонкі нитки — основу утеплювача. Продається матеріал в рулонах або плитах. При цьому використання рулонної мінвати дозволяє отримати мінімальну кількість швів, але плити значно міцніші.

Рулонна мінвата — матеріал для утеплення фундаменту будинку зовні
Базальтова вата (мінвата).

Переваги застосування мінеральної вати:

 • оптимальний коефіцієнт теплопровідності, який забезпечує волокниста структура;
 • хороша звукоізоляція;
 • низька схильність до горіння, тому що основа матеріалу — мінеральні речовини;
 • високі показники паропроникності;
 • підвищена міцність і стійкість до механічних пошкоджень;
 • несхильність до цвілі, впливу грибків і гризунів.

Використовуючи мінеральну вату, можна легко і швидко утеплити фундамент будинку зовні своїми руками.

Недоліки мінеральної вати

Виробники попереджають про здатність матеріалу пропускати воду і не вбирати вологу. Листи, здебільшого, можуть накопичувати вологу, при цьому теплоізоляційні властивості матеріалу значно погіршуються.

Щоб уникнути такої ситуації, деякі виробники додають в матеріал гідрофобні речовини. Але навіть після цього потрібно виконати надійну гідроізоляцію. А це — додаткові витрати на монтаж.

Утеплення підстави теплою штукатуркою

До теплої штукатурки відносять сухі клейові суміші, які не схожі на облицювальний матеріал. Найчастіше до складу утеплювача входять тирса, вермикуліт і пінополістирол. Головною перевагою нанесення вважається монолітність конструкції утеплювача, а також простота монтажу.

Теплу штукатурку можна наносити одразу після просихання попереднього шару (грунту). Якщо не потрібне нанесення двох шарів, то можна виконувати монтаж без армуючої сітки. Це значно здешевлює роботи. Серед недоліків виділяються:

 • високий рівень водопоглинання, через що потрібно проводити гідроізоляцію;
 • тонкий шар нанесення, який не завжди забезпечує належний рівень теплоізоляції;
 • велика вага після затвердіння;
 • необхідність покриття фінішним шаром.

Утеплення фундаменту будинку зовні керамзитом і термопанелями

Керамзит — легкий матеріал у вигляді великих гранул. Основа утеплювача — легкоплавка глина. Керамзит — безпечний, екологічний і найдешевший матеріал. Підходить для утеплення фундаменту дерев’яного будинку, який не призначений для постійного проживання людей.

Переваги керамзиту для утеплення фундаменту будинку
Гранули керамзиту з легкоплавкої глини.

Головні переваги керамзиту:

 • гарна шумо- і теплоізоляція;
 • мала вага;
 • хороша морозостійкість і вогнетривкість.

Головний недолік керамзиту — здатність вбирати вологу. Це неприпустимо в умовах цоколя або фундаменту. Для того щоб вирішити цю проблему, застосовується гідроізоляція. Обов’язково облаштовується дренаж шляхом викопування рову глибше фундаменту, на дно укладається геотекстиль. Поверх нього насипається щебінь середньої величини, встановлюється труба з отворами, через які буде виділятися волога.

Далі знову йдуть шари щебеню і геотекстилю. Потім все засипається піском. Після підготовчих робіт на глибину фундаменту монтується дерев’яна опалубка і настилається руберойд таким чином, щоб він покривав і стінки будівлі, і стінки рову. Шви проклеюються.

В опалубку засипається керамзит неоднорідної фракції. Після заповнення вона накривається кришкою, яку встановлюють під нахилом 45 °. Це робиться для того, щоб захистити цоколь від атмосферних опадів, включаючи росу.

Основа термопанелей — жорсткий пінополіуретан. Його властивості практично не відрізняються від характеристик Піноплексу. Головна перевага використання — наявність верхнього декоративного шару, який може імітувати будь-який матеріал. Для фундаменту і цокольного поверху найчастіше застосовується імітація каменю, цегли або плитки.

Ціна утеплення термопанелями

Вартість утеплення фундаменту цим матеріалом варіюється від 700 грн за м2. Завдяки тому, що панелі повністю готові до використання, наклеїти їх можна самостійно. Інші переваги:

 • стійкість до вологості і хороша теплоізоляція;
 • привабливий зовнішній вигляд;
 • відсутність ризику появи цвілі.
Самостійне наклеювання термопанелей
Монтаж термопанелей на фундамент будинку зовні за допомогою спеціального клею.

Недоліки термопанелей

Крім високої ціни, до недоліків відносять необхідність застосування якісного і дорогого клею, а також дотримання вимог технології наклеювання. Для наклеювання панелей необхідно, щоб цоколь був ідеально рівним. Якщо він не рівний, то доведеться додатково монтувати обрешітку.

Корисна інформація! У деяких випадках, у якості тимчасового матеріалу для утеплення, використовують звичайний пісок або землю. Ними засипають цоколь до висоти підлоги на першому поверсі. Однак доведеться винести вентилюючі отвори вище рівня землі.

Особливості утеплення підстав з паль, стрічкових та плитних фундаментів

Утеплення плитного фундаменту за технологією нагадує виконання теплоізоляції бетонної підлоги по грунту. Для цього утрамбовується грунт, поверх нього укладається геомембрана. Вона захищає фундамент від капілярного підйому грунтових вод. Далі йдуть такі шари:

 • щебенево-піщана подушка, що пом’якшує несучі здібності грунту і правильно розподіляє навантаження;
 • рулонна гідроізоляція;
 • утеплювач, найчастіше застосовується пінополістирол або Піноплекс.

Теплоізоляція стрічкового фундаменту

Є різні технологій утеплення стрічкового фундаменту. Разом з утепленням підстави зовні Піноплексом застосовується методика незнімної опалубки, нанесення розпорошеного утеплювача або ж обробка керамзитом. Мінеральна вата, через її здатність вбирати вологу, застосовується рідко.

Якщо обрати метод незнімної опалубки, то його потрібно планувати ще на етапі будівництва. Тому що теплоізоляційні матеріали, використовувані для утеплення фундаменту — невід’ємна частина конструкції.

Важливо! При виконанні незнімної опалубки фундамент одночасно утеплюється і зовні, і зсередини.

Опалубка виготовляється з різних матеріалів. Але найчастіше зовні цоколь фундаменту утеплюють Піноплексом або пінополістиролом. Перед початком робіт потрібно з утрамбованого грунту створити поглиблення для вимощення, яке далі заповнюється по черзі такими матеріалами:

 • щебенем;
 • піском;
 • гідроізоляцією;
 • утеплювачем;
 • опалубкою;
 • армуючим шаром;
 • бетоном.

Утеплення підстави з паль або стовпів

Фундамент з паль або стовпів
Фундамент будинку з паль (стовпів).

Не менш важливою є ізоляція основи з паль або стовпів. Звичайно, при якісно спроектованому фундаменті цього типу на нього не діятимуть сили, що викликають замерзання, і не впливатиме волога з грунту. Однак існує ряд інших, не менш важливих питань, які вирішуються тільки шляхом створення теплоізоляції.

Залізобетонні решітки, стовпи або палі потрібно теплоізолювати. Теплоізоляція повинна бути не нижче смуги підстави. Важливо розуміти, що палі часто пов’язані з монолітними залізобетонними гратами, які без належної ізоляції — потужний холодильний елемент. Характерною особливістю фундаменту на палях є наявність зазору між землею і перекриттям першого поверху, де зазвичай прокладаються інженерні комунікації.

Теплоізоляція свайно-гвинтового фундаменту

Утеплення свайно-гвинтового фундаменту дерев’яного чи каркасного будинку з СІП панелей найчастіше супроводжується декоративною обробкою цієї частини фасаду. У будь-якому випадку простір між будинком і поверхнею землі буде закритим з усіх боків і не стане місцем накопичення бруду або сміття.

Утеплення свайно-гвинтового фундаменту також необхідне для забезпечення комфортного проживання, збільшення терміну експлуатації будівлі і поліпшення зовнішнього вигляду споруди.

Технологія утеплення Піноплексом

Цю технологію можна застосовувати при вже готовому фундаменті. Її можна проводити як на етапі будівництва, так і під час ремонту. Якщо виконувати роботи вже після зведення будівлі, то буде потрібно відкопати і повністю очистити підставу. Після цього обов’язково створити надійну гідроізоляцію за допомогою бітумного праймера, на який потім знизу вгору монтують смуги рулонних матеріалів, покладених нахлистом.

Технологія утеплення фундаменту зовні Піноплексом
Монтаж Піноплексу на гідроізольований фундамент будинку.

Після облаштування гідроізоляції встановлюються теплоізоляційні матеріали. При утепленні Піноплексом покритого гідроізоляцією фундаменту своїми руками, можуть використовуватися різні методи і матеріали. Найкраще купити спеціальний клей, призначений для теплоізоляційних робіт. Екструдований лист пінополістиролу добре утримується на вертикальній поверхні.

Важливо! Роботу потрібно завжди починати знизу — від основи фундаменту. Якщо форма підстави складна, тобто є кілька переходів від вертикального до горизонтального, то доцільно повторити всю конфігурацію за допомогою ізоляції. Щоб мінімізувати проміжки між матеріалом, необхідно максимально близько наклеїти листи.

Для мінімізації ризику переміщення листів у результаті тиску шару грунту при утепленні фундаменту будинку Піноплексом обов’язково потрібно фіксувати листи дюбелями-парасольками. Отвори для кріплення у підставі просвердлюють безпосередньо через ізоляційні плити, вже встановлені на клей. Діаметр і глибина отворів безпосередньо залежать від товщини ізоляції, матеріалу стінки і моделі обраних дюбелів.

Зазвичай вважається, що расширювальна частина дюбеля входить у стіну фундаменту на 45-60 мм. Кількість цих елементів на одну стандартну плиту — 5-6. Після того як отвори будуть підготовлені, дюбелі вставляються в них так, щоб ковпачки спиралися на ізолюючу панель, а потім забиваються розширювальні прокладки (в залежності від конкретної моделі кріплення).

Якщо на підставі результатів теплотехнічних розрахунків встановлено, що потрібно 2 шари ізоляції, то другий ряд теплоізоляційних плит монтується на перший таким чином, щоб шви між блоками зміщувалися.

На останньому етапі утеплення цоколя фундаменту Піноплексом наноситься клейовий розчин. Далі кріпиться армована сітка зі скловолокна, яка потім штукатуриться і покривається облицювальним матеріалом.

Висновок

Утеплення фундаменту — важливий етап будівництва. Він допомагає подовжити термін експлуатації підстави, відповідно, і всієї будівлі. Вибір утеплювачів та спосіб проведення робіт залежать не тільки від матеріалу, з якого виготовлений фундамент, але і від оточуючих умов, наприклад, від близькості грунтових вод, типу грунту і клімату.

Більше цікавих та корисних матеріалів — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *