Паркетна підлога — гарне і комфортне підлогове покриття, виготовлене з натурального дерева. Є два основні варіанти такої підлоги — з цілісних плашок або тришарової паркетної дошки, в якій, зазвичай, з’єднують кілька сортів деревини. Багатьох цікавить питання про те, чи можна класти систему «теплої підлоги» під паркет чи паркетну дошку.
Найпоширеніша думка полягає в тому, що паркет і «тепла підлога» — поняття несумісні. Чи так це? І якщо так, то чому? А якщо дуже хочеться їх поєднати, може, все-таки можна? Яка система «теплої підлоги» найкраще поєднується з паркетними планками або дошками — водяна, електрична, інфрачервона? Спробуємо детально розібратися у цих питаннях.
Зміст:
Причини поганої сумісності паркетної підлоги і системи «тепла підлога»
Причина перша — низька теплопровідність деревини
Дерев’яні матеріали мають гарні теплозберігаючі характеристики, тобто вони вирізняються низьким коефіцієнтом теплопровідності. А для опалювальної системи важливо, щоб більша частина теплової енергії безперешкодно надходила в приміщення. Кращим коефіцієнтом теплопровідності володіє керамічна плитка для підлоги. А ось натуральна деревина знижує ефективність роботи опалювальної системи, перешкоджаючи потраплянню тепла в приміщення.
До того ж, тепло, якому паркет заважає поширюватися вгору, буде прагнути вниз, в грунт чи перекриття, розміщене знизу. В цьому випадку для запобігання витоку тепла необхідні певні теплоізоляційні заходи, а це вимагає додаткових витрат і скорочує висоту кімнати.
Причина друга — естетичні проблеми з покриттям підлоги
Натуральна деревина — матеріал, який активно реагує на перепади температури і вологості змінами розмірів. Оптимальна вологість повітря для паркету — 40-65%. У сезон роботи опалювальних приладів, якщо не використовуються зволожувачі, вологість знижується до 20%. Дерев’яні паркетні дошки в умовах сухого повітря і обігріву знизу стискаються, між ними утворюються видимі проміжки. Чим вище температура опалювальної системи, тим більшими будуть ці проміжки.
Більш стабільно поводиться паркетна дошка завдяки тому, що вона виготовлена з трьох шарів деревини. Волокна верств взаємно перпендикулярні. Але і в цьому випадку існують жорсткі обмеження по температурі нагріву через присутність формальдегіду в клейовому складі, за допомогою якого з’єднуються шари деревини. До +26°C формальдегід знаходиться в зв’язаному стані. Якщо ця температура перевищується, шкідливі для здоров’я формальдегідні пари починають надходити в приміщення. Стандартна температура підігріву підлоги — +40°C.
Вимоги до проектування та укладання паркетної дошки на «теплу підлогу»

Якщо ви з якихось причин зупинили свій вибір на паркетних планках чи дошці, дотримуйтеся наступних рекомендацій:
- Температура покриття не повинна підвищуватися більш ніж до +26°C.
- Температура обігріву по всій поверхні має бути приблизно однаковою.
- У системах «теплої підлоги» не рекомендується застосовувати деревину з клена або бука, оскільки ці породи при коливаннях температури і вологості схильні до інтенсивних змін розмірів.
- Оптимальний варіант — «плаваюча підлога» з паркетної дошки. Схема збірки — укладання підкладки (оптимальна товщина — 2-3 мм) і подальший монтаж паркетної дошки на замковому з’єднанні.
- У системах водяної «теплої підлоги» недостатньо присутності стандартного блоку змішувача. Необхідний монтаж датчиків, які будуть відстежувати температуру підлогового покриття. Також необхідний сервопривід регулюючого клапана, що забезпечує точне регулювання температури теплоносія.
- У холодний період року необхідно підтримувати оптимальну вологість за допомогою штучного зволоження повітря.
- Бажано, щоб система «теплої підлоги», змонтована під паркет чи паркетну дошку, була додатковою, а основним джерелом тепла слугували радіатори.
Вибір паркету і паркетної дошки для монтажу на систему «теплої підлоги»
Для такого підлогового покриття підходять тільки деревні породи, що відрізняються стабільністю розмірів при коливаннях температури і вологості. Це граб, дуб, горіх, ясен, тик. Бук і клен для цієї мети не підходять.
Зауважте! Оптимальна товщина паркетної дошки — 13-17 мм. Більш тонка дошка легко деформується, а товща дуже погано пропускає тепло від «теплої підлоги» всередину приміщення. Рекомендована товщина паркетних дошок — 16-18 мм.
Правила монтажу паркету на водяну «теплу підлогу»
Водяна «тепла підлога». Облаштування «теплої підлоги» в кімнаті.
Водяна опалювальна система забезпечує рівномірний поступовий прогрів фінішного підлогового покриття, відсутність різких температурних коливань. Але і клопоту таке рішення може завдати чимало.
Етапи пристрою паркетної підлоги поверх водяної «теплої підлоги»:
- На бетонну основу монтують утеплювач, з одного боку якого розташована термовідбиваюча фольга.
- Пластикові труби, по яких буде циркулювати вода, укладають за встановленою схемою спіраллю або «змійкою».
- Заливають цементно-піщаний розчин товщиною приблизно 50 мм.
- Після повного затвердіння цементно-піщаного розчину (приблизно 28 днів) зверху кріплять фанеру, яка буде основою для паркетних планок/дошок.
- Укладають паркетне покриття для підлоги.
Температура теплоносія складає приблизно +55°C, температура підлогового покриття — + 22-24℃, температура в кімнаті — приблизно +20°C.
Недоліки цього варіанту:
- Імовірність протікання водяної теплої підлоги. Тривалий контакт з великою кількістю води може повністю вивести з ладу паркетне покриття для підлоги.
- Складність проведення ремонтних робіт.
- Складність точного контролю температури теплоносія без встановлення додаткового датчика і сервопривода регулюючого клапана.
- Технічна складність монтажу.
- Така конструкція «краде» 10-13 см висоти приміщення.
Порада! За відгуками користувачів, які вирішили змонтувати водяну «теплу підлогу» під паркетну дошку, вони залишилися задоволені результатом. Головне — не використовувати занадто товсту дошку.
Облаштування електричної «теплої підлоги» під паркет або паркетну дошку
Електрична кабельна система нагрівається дуже швидко. Це негативно впливає на стан деревини — вона може не тільки покоробитися, але навіть тріснути через високе термічне навантаження. Для часткового вирішення цієї проблеми нагрівальний електричний кабель прокладають в бетонному стягуванні, яке згладжує різкі температурні коливання.
Етапи монтажу кабелю і паркетного покриття підлоги:
- Підготовка бетонної основи.
- Монтаж теплоізоляційного матеріалу.
- Укладання багатошарового кабелю в термостійкій ізоляційній оболонці.
- Заливка цементно-піщаного розчину товщиною 20-50 мм.
- Видимою частиною цієї системи є терморегулятор.
Максимальна температура теплоносія — +65°C, при цьому поверхня покриття нагрівається приблизно до +30℃.
Облаштування інфрачервоної «теплої підлоги» під паркет і паркетну дошку

Інфрачервона «тепла підлога» — полімерна плівка певної товщини, в яку впаяні графітові смуги. Вони з’єднані з мідними та срібними нагрівачами малого електричного опору. Переваги цього виду опалення:
- тривалий робочий період;
- можливість використання в приміщеннях різної площі;
- можливість точно регулювати температуру;
- безпека для людей і домашніх тварин;
- простота пристрою.
Етапи монтажу плівкової інфрачервоної «теплої підлоги» і паркетних планок/дошок:
- Підготовка підстави (дерев’яної, бетонної), яка повинна бути рівною, сухою і чистою.
- На підготовлену основу укладають гідроізоляційний матеріал, яким служить поліетиленова плівка товщиною 50 мкм.
- Поверх гідроізоляції монтують теплоізоляційний матеріал.
- Після теплоізоляційного шару прокладають інфрачервону плівку, що закріплюється на утеплювачі будівельним скотчем.
- В якості підстави для паркетного шару служить фанера.
Завдяки рівномірному прогріванню підлогового покриття і можливості точного регулювання температури, інфрачервона система «теплої підлоги» краще поєднується з паркетною підлогою.
Відео укладання паркетної дошки на інфрачервону теплу підлогу:
Більше корисних матеріалів по темі будівництва і ремонту можна знайти на головній сторінці сайту.