Найкраща система опалення для квартири у новобудові чи приватному будинку

Система опалення — яка найкраща для будинку або квартири в новобудові

Мова піде не про дизайн або колір батарей, а про об’єктивні параметри систем опалення, які можна оцінити: матеріали, тепловіддачу, розміри. За відповідність нормам по кожному параметру система опалення будинку чи квартири в новобудові отримуватиме 1 бал. У підсумку ми виведемо формулу, по якій можна буде оцінити якість батарей в новій квартирі.

Матеріал

Перше, на що варто звернути увагу — метал, з якого виготовлені батареї. Шанс зустріти в новобудові класичні чавунні радіатори майже нульовий. Але якщо раптом у багатоквартирному будинку проведено монтаж системи опалення з ними, можна зробити 2 висновки:

  1. Є ймовірність, що водопідготовка в будинку залишає бажати кращого. Проектувальники рекомендували встановлювати батареї з чавуну, стійкі до корозії. Особливо це актуально для регіонів України, де через підвищену кислотність води або зміст в ній агресивних речовин часто на радіаторах утворюється іржа і вони починають протікати.
  2. Швидше за все, забудовник намагався заощадити, тому здійснював монтаж систем опалення з класичними і дешевими чавунними радіаторами замість сучасних альтернатив, які в закупівлі обходяться трохи дорожче.
Дешеві чавунні радіатори: монтаж системи опалення

За радянських часів альтернативи чавунним батареям не було, але сьогодні на ринку є інші опалювальні прилади, які перевершують їх за якістю. Це не складно, тому що «вічні» на перший погляд радіатори з чавуну мають ряд недоліків:

  • Не витримують тиск в системі опалення вище 9 атмосфер, а в деяких будинках воно може досягати 13 атмосфер.
  • Довго нагріваються і довго вистигають, тому при різкому похолоданні в квартирі буде холодно, а при потеплінні — душно. Навіть коли на батареях встановлені автоматичні терморегулятори, які підтримують задану температуру в кімнатах.
  • Дуже важкі. Вага однієї чавунної батареї може перевищувати 40 кг.

Таким чином, наявність радіаторів з чавуну в квартирі — це 0 балів до рейтингу подібної системи опалення.

Альтернатива — сталеві панельні та алюмінієві радіатори

Алюмінієві радіатори чи сталеві панельні батареї для системи опалення

Обидва типи приладів добре прогрівають кімнати. Сталеві батареї ефективно працюють в системах опалення, де рівень pH води вище дев’яти. Таке найчастіше зустрічається в «сталінках» або «хрущовках», але висока кислотність води буває і в новобудовах в деяких регіонах України, наприклад, західних областях.

Увага! Сталеві панельні радіатори мають недолік — невисокий робочий тиск. Він трохи вище, ніж у чавунних батарей. Тому при тиску вище 15 атмосфер в системі опалення так радіатори можуть протікати.

В цілому монтаж системи опалення зі сталевими панельними радіаторами в новобудові отримує 1 бал.

Оптимальний варіант — алюмінієві батареї, які за якістю перевершують інші типи приладів. Ці радіатори мають високу тепловіддачу і складаються з секцій, за рахунок чого можна точно підібрати розмір, відповідний для обігріву конкретного приміщення. Приховані «ребра», що збільшують площу батарей і закруглена конструкція, завдяки якій повітря надходить в центр кімнати — все це дозволяє алюмінієвим радіаторам добре і рівномірно прогрівати приміщення.

Алюмінієві батареї для монтажу системи опалення мають високу тепловіддачу

Єдиний нюанс — на батареї з алюмінію негативно впливає вода з високим показником рівня кислотності, тому їх частіше встановлюють в житлових комплексах з рівнем pH теплоносія нижче 9.

Таким чином, алюмінієві радіатори в багатоквартирному будинку з власним тепловим пунктом приносять 1 бал в карму забудовника і в рейтинг якості подібної системиопалення для квартири.

Виробник

Алюмінієвий радіатор — це добре, але не варто вішати на нього медаль за перше місце, поки невідомий виробник.

Почнемо з того, що на батареї повинно стояти маркування:

  • бренд;
  • модель;
  • країна-виробник;
  • дата виготовлення.

Як правило, ця інформація вказується на бічній стороні секції. У разі відсутності маркування далі батареї можна не перевіряти: виробник, який посоромився вказати на приладі свій бренд, швидше за все, не хоче відповідати за його якість. Це одразу 0 балів. Інформація є? Йдемо далі.

Інформація про виробника та маркування на бічній стороні секції батареї для монтажу системи опалення

Про надійність радіатора для монтажу системи опалення можна судити по країні виробництва. Ідеальний варіант — європейські радіатори або батареї вітчизняних виробників, які добре зарекомендували себе на ринку. У випадку з імпортними приладами має значення досвід роботи бренду на українському ринку, наявність офіційного представництва та служби підтримки споживачів в країні. Так можна бути впевненим, що при виявленні браку, власникам квартири буде до кого звернутися. За такі батареї система отримує 1 бал.

А ось якщо власникам квартири попалися китайські батареї, будівельна компанія, ймовірніше, намагалася значно знизити витрати на інженерні комунікації. Як правило, радіатори з Китаю коштують значно дешевше українських і європейських батарей, а якість залишає бажати кращого: вони славляться коротким терміном служби і слабким прогрівом приміщень.

Якщо забудовник закуповував радіатори у 2018 році, є ймовірність, що їх технічні характеристики, зазначені в документах, не відповідають дійсності. Справа в тому, що раніше радіатори не перевіряли контролюючі органи і виробник міг написати в технічному паспорті приладу що завгодно. Цим користувалися китайські бренди, що завищували показники тепловіддачі: батареї, які повинні були добре прогрівати повітря за фактом часто гріли абияк. Таким чином, якщо монтажсистеми опаленняздійснювався звикористаннямкитайських батарей, то вона отримує 0 балів.

Тепловіддача

Це, мабуть, один з найважливіших показників радіаторів, який впливає на комфорт у новій квартирі. Забудовники повинні встановлювати батареї з максимальною тепловіддачею, але іноді бажання заощадити виявляється сильнішим.

Уточнити рівень тепловіддачі можна в технічному паспорті приладу. Його варто пошукати на сайті виробника або дилера, знаючи виробника і модель. Нормальний показник тепла, що виділяють алюмінієві радіатори — 135-145 Вт/кг. Для сталевих панельних батарей оптимальна тепловіддача приблизно на тому ж рівні. Менше значення говорить про те, що прилад гірше прогріває приміщення.

Рівень тепловіддачі алюмінієвих радіаторів систем опалення

В цілому це не так страшно, за умови, що забудовник правильно розрахував обсяг радіатора. Умовно, для прогріву кімнати площею 20 м² приладом з тепловіддачею 180 Вт потрібно 10 секцій. При використанні батареї з показником 150 Вт необхідно вже 12 секцій.

Якщо забудовник збільшив розміри радіаторів з невисокою тепловіддачею, ставимо йому 0,5 бала. За нормальні радіатори, які виділяють в повітря велику кількість тепла, він отримує 1 бал. За низьку тепловіддачу і недостатню кількість радіаторів — 0 балів.

Розміри і вага

При розрахунку кількості та площі радіаторів для обігріву квартири, проектувальники враховують безліч параметрів, наприклад, площу скління, матеріали та конструкцію стін.

Приблизно визначити параметри радіаторів можна за формулою 100 Вт на 1 м². Так, виходячи з тепловіддачі, для обігріву кімнати площею 20 м² потрібен сталевий панельний радіатор шириною 100 см. або алюмінієвий прилад з 10 секцій загальною шириною 88 см. І в цьому випадку розмір має значення, тому що по ньому можна перевірити якість батареї.

Візьмемо для прикладу алюмінієві радіатори. Традиційно їх висота становить 50 см, але може варіюватися від 30 см. до 2 м. Це нормально. А ось ширина секцій повинна бути стандартною — не менш 78 мм. Якщо все сходиться, радіатори принесуть в «скарбничку» системи опалення квартири 1 бал. А якщо секції менше за розмірами, батареї будуть погано гріти і зароблять 0 балів.

Але це ще не все. Ще один підступ може таїтися в бічних ламелях радіатора. По ширині вони повинні рівнятися самій секції, а по висоті — становити не менше 50% від її висоти. Наприклад, прилад висотою 50 см, у якого ламелі 25 см. у висоту і 78 мм. в ширину — хороший варіант, який гідний 1 бала.

По ширині бічні ламелі радіаторів систем опалення повинні відповідати ширині секцій

І третій параметр, який варто перевірити — вага секцій батарей. Зрозуміло, що демонтувати радіатори в новій квартирі, наприклад, під час її приймання у забудовника і зважувати — не варіант. Це і не потрібно. Достатньо знайти в інтернеті технічні характеристики батарей.

Нормальна вага секції алюмінієвого приладу — 1200-1300 г. Менша вага говорить про те, що, ймовірно, виробник заощадив на матеріалі. Тому батарея може погано прогрівати кімнату і не отримає жодного балу.

Вага секції алюмінієвої батареї для системи опалення — 1200-1300 г.

У підсумку за секції нормального розміру і ваги та відповідні ламелі система опалення квартири отримає 3 бали.

Зовнішній вигляд

Якщо по всіх інших пунктах батареї витримали перевірку, переходимо до фінального етапу — оцінки зовнішнього вигляду. Згадайте засохлі краплі фарби на старих радянських чавунних батареях років 20 тому — тепер це неприпустимо і говорить про низьку якість приладів.

Заради справедливості варто відзначити, що відвертий брак фарби сьогодні зустрічається рідко. А ось сколи та тріщини — звичайна річ. Часто будівельники псують спочатку якісні батареї. У кращому випадку на них з’являються подряпини і сліди інших будівельних матеріалів, але бувають проблеми серйозніше. Наприклад, в нашій практиці була ситуація, коли забудовник здійснив монтаж системи опалення, встановивши батареї до скління будинку. Справа була восени. Вночі температура опустилася нижче нуля, вода в радіаторах замерзла, а тиск збільшився. Це призвело до появи тріщин між секціями. В результаті батареї почали протікати.

Звичайно, подібні проблеми забудовники вирішують ще до здачі будинків в експлуатацію, замінюючи батареї. Але не буде зайвим перевірити прилади на наявність тріщин, подряпин і сколів, які в майбутньому можуть стати вогнищами корозії.

За найменший відкол чи тріщину система опалення отримує 0 балів, за ідеальний стан — 1 бал.

Труби

Наостанок варто перевірити труби опалення.

У багатоквартирних будинках зі стояковими системами (коли труби, по яких подається вода в радіатори, проходять зверху вниз через усі квартири) найчастіше встановлюються металеві труби. Це хороший варіант, і вони прослужать 10-20 років. Ставимо за метал 1 бал.

Труби для монтажу системи опалення у квартирі чи будинку

У будинках з поквартирною розводкою опалення (коли вода подається в радіатори через трубу, що входить в квартиру від загального колектора на поверсі) труби часто ховаються в підлогах. У зв’язку з цим кращий варіант матеріалу — зшитий поліетилен. Він більш гнучкий в порівнянні з металом. Це дозволяє без проблем приховувати труби під шаром бетону. За такий варіант система опалення також отримує 1 бал.

Труби для монтажу системи опалення в будинку чи квартирі приховуються під шаром бетону

А ось якщо в квартирі, незалежно від типу розводки, використані поліпропіленові труби, то забудовник явно хотів заощадити. Поліпропілен в закупівлі обходиться дешевше інших матеріалів, але витримує температуру теплоносія не вище 70 °С. Тоді як при сильних морозах вода в системах опалення може нагріватися до 90 °С. В таких умовах поліпропіленові труби швидко зношуються.

До того ж у поліпропілену дуже великий коефіцієнт лінійного подовження. Простіше кажучи, якщо труби неправильно змонтовані, то почнуть згинатися і викривлятися. Таким чином, за поліпропіленові труби подібна система опалення отримує 0 балів.

Підсумок

В результаті максимальний рейтинг, який може набрати система опалення в новій квартирі — 9 балів.

Менший результат, навіть на декілька балів, дає підставу вважати, що взимку в квартирі чи будинку буде холодно.

Подальші дії залежать від того, на якому етапі виявлені проблеми. На недоліки системи опалення, виявлені під час приймання квартири чи будинку, варто вказати представникам забудовника і не підписувати акт прийомки, поки проблеми не будуть усунені.

Якщо ж власники дізналися про недоліки через декількох років після отримання ключів, можна також звернутися до забудовника. Але, чесно кажучи, без конкретних протікань батарей, труб чи слабкого обігріву будівельна компанія навряд чи якось відреагує на скаргу. Як кажуть, немає тіла, немає справи. Тому єдиний варіант в цьому випадку — самостійна заміна радіаторів і труб.

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *