Покрокова інструкція, як зробити арку з гіпсокартону своїми руками

Створюємо арки з гіпсокартону своїми руками: покрокова інструкція + фото і відео

Оформлення дверного прорізу у вигляді арки з гіпсокартону має ряд переваг перед стандартним встановленням дверей. По-перше, закривати отвір потрібно не завжди, по-друге — арка дозволяє візуально розширити простір і розмежувати приміщення.

Особливо доречно виглядають і функціональні міжкімнатні арки з гіпсокартону з коридорів у приміщення загального користування (кухні, вітальні, лоджії). Давайте розберемося, як своїми руками зробити таку конструкцію і які матеріали та інструменти для цього потрібні.

Якими бувають міжкімнатні арки з гіпсокартону

Виділяють кілька видів арок з гіпсокартону в квартирі або будинку:

 • повністю криволінійні — в таких конструкціях прямою є тільки поверхня підлоги, отвір повністю утворений кривими лініями;
 • частково криволінійні — з прямими і криволінійними відрізками;
 • правильні — на основі частин окружності і прямих ліній;
 • неправильні — з кривими лініями (більш складними, ніж частини кола).
Найпоширеніші типи міжкімнатних арок з гіпсокартону

Крім того, виділяють симетричні і несиметричні міжкімнатні арки з гіпсокартону, варіанти з єдиним отвором або декількома (багатосегментні). Найбільш популярні форми показані на ілюстрації.

Зауважте! Правильно оформити дверний проріз в будинку чи квартирі досить складно для неспеціаліста. Тому початківці ремонтники зазвичай зупиняють вибір на порівняно простих варіантах конструкцій, наприклад, «класика» або «модерн».

Вибір конструкції і розрахунок

Міжкімнатні арки з гіпсокартону своїми руками не вимагають складних розрахунків, та все ж попередні обчислення потрібні: варто визначити необхідну кількість ГКЛ, профілів (чи дерев’яних брусків), кріплень, вибрати саму форму.

Початкові дані для обчислень — розмір існуючого отвору. Якщо планується споруджувати перегородку з ГКЛ, як описано в статті, обмежувачем буде бажаний розмір, а не вже наявний в капітальній стіні. Залежно від того, як саме буде зводитися арка з гіпсокартону, розглянемо два варіанти дій.

Оздоблення існуючого отвору в капітальній стіні (панель, цегла, блоки)

Планування будинку може припускати кілька варіантів ширини і висоти отвору. Нижче наведені три типи класичних міжкімнатних арок з гіпсокартону для різних габаритів.

Три найпопулярніших типи класичних арок з гипсокартону

При цьому слід дотримуватися допустимої відстані від верхньої точки конструкції до рівня чистового стелі.

Оптимальна відстань від верху арки з гіпсокартону до стелі

Зменшення цієї відстані допустимо тільки в легких каркасних конструкціях і тільки з розподіленою опорою перекриття на каркас. В іншому випадку навантаження від перекриття на несучу стіну виявиться надмірним. Може статися провисання стельової плити чи балок, руйнування ділянки стіни чи перекриття.

Залежно від існуючих розмірів отвору і допустимого зменшення відстані від його верхньої точки до стелі вибирається напівциркульна (праворуч) чи лучкова (зліва) форма дуги. Враховується також можливість вигину ГКЛ (тільки в поздовжньому напрямку). Для звичайних панелей допустимий вигин з радіусом 300-1000 мм і більше, на радіус згину впливає товщина листа. Чим тонше лист, тим більше можливість зігнути його бажаним чином.

Після того, як розмір арки з гіпсокартону і отвору встановлено, виконується ескізний начерк майбутньої конструкції із зазначенням положення стояків і розпірок каркасу, габаритами ГКЛ і розміщенням кріплення.

На замітку: Оформити отвір своїми руками можна без використання арочного профілю, застосовуючи звичайний з надсічками.

При розрахунку слід враховувати наявність чи відсутність бічних профілів, що зміцнюють отвір з обох сторін і, відповідно, визначити потрібну кількість листів матеріалу. Таким чином, для напівциркульної конструкції з посиленням отвору до самого низу по обидва боки потрібно при початковому розмірі отвору 900х2000 мм:

 • Прямі стійки (профіль кутовий чи надтонкий) — 2000х4 + 900х2 = 9800 мм (округляємо до 2 м).
 • Профіль радіусний (арочний) по довжині міжкімнатної арки з гіпсокартону з невеликим запасом — πх450х2 = 2 826 мм, округляємо до 3 м. Надрізайте його бічні планки з кроком 30-50 мм.
 • Листи матеріалу (для ширини стіни в місці отвору 250 мм) — 3 000х250 мм. Для аркової частини (краще спеціальний різновид ГКЛ з поздовжніми пазами), розкрій тільки в поздовжньому напрямку, і 2 планки довжиною 2 000-450 = 1 550 мм з шириною 250 мм.
 • Також необхідні 2 (чи 4, в залежності від конструкції) прямих підвіси для кріплення арочного профілю чи відповідна кількість з’єднувальних елементів.
 • Дюбелі для фіксації профілю до дверного отвору, саморізи для кріплення ГКЛ до профілю.

Як зробити арку з гіпсокартону з круглим отвором

Зробити дверну арку з гіпсокартону своїми руками можна з не меншим успіхом під час облаштування нової перегородки з ГКЛ. Креслення такої конструкції представлене нижче.

Креслення арки з гіпсокартону з круглим отвором

Як видно з креслення, крива отвору досить складна, має кілька пов’язаних радіусних дуг. Додатково конструкція має 3 прямокутних невеликих отвори. Схема армування перегородки з аркою з гіпсокартону заснована на використанні декількох вертикальних стійок повної довжини і великої кількості скріплюючих перемичок, а також арочного профілю.

Загальну кількість необхідних матеріалів тут порахувати складніше. Причому потрібно робити запас не менше 10-15% на випадок непередбачених складнощів при розкроюванні профілю і ГКЛ.

Це розрахунок на підставі даних креслення:

 • Профіль ПС 75х40 мм – ((5х2 700) + (6х200) +3 200 + 500 + 790 + 450 + (2х220) + 130 + 600) х2 = 41 620 мм, округляємо з урахуванням необхідного запасу до 50 000 мм.
 • Арочний профіль 5 500х2 = 11 000 мм, 11 м (допустима заміна ПС 50х50 мм).
 • ГКЛ — дві панелі 3 200х2700 (на всю площу перегородки 8,64 м2). З урахуванням стандартного розміру 1 200х2 500 мм (площа листа 3 м2) буде потрібно не менше трьох листів.
 • ГКЛ з поздовжніми пазами чи звичайний — пластина з загальним розміром 5 500х200 мм (тут 200 мм — товщина перегородки).
 • З’єднувальні елементи, дюбелі, саморізи.

Нюанси пристрою каркасу для арки з гіпсокартону

Вище описувалися 2 способи створення конструкції — при облаштуванні перегородки з ГКЛ і в існуючий отвір. В обох випадках вигнута частина отвору вимагає застосування спеціального арочного профілю чи зміни форми звичайного стінового профілю.

Нарізання стінового профілю для арки з гіпсокартону

Арочний профіль представлений в двох варіантах — увігнутий і опуклий, причому його використання обмежене припустимим радіусом вигину. Цей параметр залежить від розташування вирізів на бічних частинах профілю. Арочний профіль випускається П-подібний і Г-подібний.

Порада: Якщо немає можливості придбати такі вироби чи бюджет обмежений, можна застосовувати звичайний стієчний профіль.

Розрізи робляться, як показано на ілюстрації нижче, з кроком 100-120 мм чи менше (залежить від радіусу вигину) за допомогою ножиць по металу чи іншими інструментами.

Як зігнути гіпсокартон для арки

Згинання гіпсокартону для міжкімнатної арки

Монтаж криволінійних елементів арки з гіпсокартону вимагає згинання ГКЛ з потрібним радіусом. Цей процес виконується двома способами — сухим і мокрим.

Як гнути гіпсокартон зі зволоженням

Для цього вирізаний до потрібного розміру (з невеликим запасом по довжині) шматок ГКЛ прокочується спеціальним голчастим валиком з того боку, де він буде увігнутим, і зволожується теплою водою за допомогою щітки чи губки 2-3 рази. Важливо при цьому правильно вибрати сторону, в яку буде гнутися панель.

Голчастий валик, за допомогою якого знають гіпсокартон для арки

Після зволоження (через 10-15 хвилин) лист згинають за шаблоном чи безпосередньо за профілем, закріплюючи його саморізами з кроком 20-25 см. Шпаклівка можлива тільки після повного висихання матеріалу! Якщо лист гнеться за шаблоном і кріпиться на профіль після висихання, шпаклювати можна одразу.

Як гнути гіпсокартон без зволоження

Зігнути ГКЛ без зволоження можна двома способами — зі створенням поздовжніх (паралельних) пазів по всій довжині панелі чи простим згинанням листа при значному радіусі кривизни арки з гіпсокартону. Для другого варіанту крок саморізів становить 10-15 см (в залежності від радіусу), кріплення здійснюється за напругою панелі.

Зверніть увагу! Процедуру бажано виконувати з помічником — одна людина із зусиллям згинає лист, притискаючи його до профілю, друга — закріплює саморізами.

Для першого типу монтажу (з надрізами) необхідно попередньо виконати пропили з кроком 5-10 см на глибину 3-5 мм. Надрізи повинні пройти поверхневий шар картону і трохи заглибитися у гіпс. Після надрізання лист злегка надломлюється і кріпиться так, щоб на кожен сегмент доводилося по 2 саморізи з обох боків панелі (тобто всього 4 на сегмент).

Пази, саморобні чи промислові, після встановлення панелі обов’язково шпаклюються і проклеюються армуючою стрічкою.

Відео, як зігнути гіпсокартон:

Як зробити міжкімнатну арку своїми руками: покрокова інструкція

Інструкція зі створення своїми руками арки з гіпсокартону

Нижче наведено два алгоритму виконання робіт зі створення арки з гіпсокартонув залі чи будь-якому іншому приміщенні відповідно до креслень і розрахунків, представлених вище.

Арка в дверний проріз з гіпсокартону

Послідовність робіт після підготовки отвору (очищення, чорнового вирівнювання):

 • Посилення прямокутного отвору металевим профілем П-образного типу (бічні і верхня сторони). Використовуються кутові чи П-подібні профілі. Важливо! Якщо стіна, в якій оформляється отвір, вже має чистову обробку, профілі монтуються на відстані, рівній товщині ГКЛ. Якщо передбачається обробка всієї стіни гіпсокартоном, профілі встановлюються на тій же лінії, що і стійки для стінової обробки.
 • За допомогою підвісів чи інших сполучних елементів монтується вигнута частина конструкції. На цій стадії можна виконати проводку, щоб згодом приховати її під ГКЛ.
 • Встановлюються розпірки для посилення прорізу (при товщині стіни більше 250 мм).
 • Монтаж бічних ділянок ГКЛ врівень з обробкою стіни.
 • Монтаж зігнутої сухим чи мокрим способом смуги на криволінійну частину арки з гіпсокартону. Якщо планується встановлення світильників, місця для них необхідно розмітити і вирізати заздалегідь.

Арка в перегородці з гіпсокартону

Облаштування арки в перегородці з гіпсокартону

Тут послідовність дій описана для всієї перегородки:

 • монтаж стельового і підлогового (направляючого) профілів по всій довжині майбутньої стіни;
 • встановлення стійок повної висоти;
 • монтаж розпірок і укорочених вертикальних фрагментів каркасу;
 • кріплення арочної частини конструкції;
 • зашивання лицьового та зворотного боків перегородки заздалегідь розкроєними листами;
 • зашивання криволінійної частини міжкімнатної арки з гіпсокартону попередньо чи за місцем зігнутою смугою (смугами).

Чорнова обробка арки з гіпсокартону в квартирі своїми руками полягає в обов’язковому проклеюванні всіх кутів (особливо у вигнутих фрагментах) армуючою стрічкою (т. зв. серпянкою) і ретельним шпаклюванням з наступним шліфуванням. Чистова обробка залежить від обраного дизайну міжкімнатної арки з гіпсокартону. Це може бути:

 • декоративна штукатурка;
 • фарбування;
 • обклеювання звичайними чи рідкими шпалерами;
 • облицювання панелями чи плиткою.

Особливості конструкції під встановлення дверей

Якщо в арочний отвір планується вмонтувати двері (орні чи розсувні), необхідно застосувати більш потужний профіль чи вибірково підсилити місця встановлення дверних петель (розсувного механізму). Оскільки стандартні дверні полотна мають прямокутну форму, зазвичай для їх монтажу створюють квадратний проріз — своїми руками звести таку конструкцію простіше, ніж аркову.

Відео, як зробити арку з гіпсокартону своїми руками:

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *