Что такое, сколько стоит и какие функции выполняет система умный дом

Система «Розумний будинок»: прогресивні пристрої для автоматичного керування будинком чи квартирою

Ви стикалися з проблемою постійної необхідності налаштовувати системи опалення, освітлення, вентиляції, сигналізації або відеоспостереження? Керування домашніми комунікаціями вимагає не тільки багато часу, але і змушує господаря досконало вивчати, вникати у роботу і взаємозв’язок всіх домашніх систем.

Професійно змонтована система «Розумний будинок» для заміського помешкання, квартири вирішить за вас всі проблеми управління побутовою технікою та комунікаціями.

Ми розповімо, з яких компонентів вона складається. Підкажемо, яке обладнання буде потрібне для забезпечення злагодженої роботи всіх складових.

Зміст:

Системи, що піддаються автоматизації

«Розумний Дім» — це обладнання для дачі, заміського котеджу і одночасно ефективний комплекс централізованого управління комунікаціями у квартирах і в будь-яких інших приміщеннях. Він включає в себе безліч датчиків, що керують механізмами і пристроями, які виконують завдання у відповідності з заданими при налаштуванні параметрами.

Як людський організм ефективно функціонує при хорошій взаємодії всіх його органів, так і будинок, в якому всі системи працюють злагоджено і без перешкод, забезпечує максимально комфортні умови проживання для його мешканців.

Нові технології автоматизації будівель

Для того щоб забезпечити тривале і ефективне функціонування всіх ланок системи, варто звернутися до професіоналів, що спеціалізуються на монтажі конкретного обладнання. Це заощадить ваш час, кошти і нерви

Завдяки використанню розумного обладнання можна узгодити всі системи життєзабезпечення, здійснювати повний контроль і спостереження за житловими приміщеннями через Інтернет з ноутбука чи мобільного телефону, запрограмувати зв’язок всіх важливих домашніх систем.

Впровадження інтелектуальних систем в побут дозволяє налаштовувати їх параметри в залежності від вашого бажання або від інших факторів. Наприклад, таких як день чи ніч, рівень вологості повітря і багатьох інших параметрів.

Елементи модуля керування системою Розумний будинок для налаштування параметрів повітря у приміщеннях
Елементи керування системою Розумний будинок.

На ринку представлено безліч варіантів систем «Розумний будинок». Для їх правильного вибору потрібно знати:

 • які різновиди систем існують;
 • на що варто звертати увагу в першу чергу при виборі та купівлі;
 • якими параметрами повинна володіти система «Розумний дім».

Слід також детально ознайомитися з перевагами та недоліками устаткування конкретних виробників.

Ми провели аналіз, тому готові розповісти про загальні принципи роботи систем і про те, які з них можна автоматизувати. Також був проведений порівняльний огляд декількох систем популярних брендів.

Проектування систем «Розумний дім»

Для успішного монтажу всіх компонентів системи «Розумний будинок» необхідно створити проект. Як правило, це єдиний етап робіт, при якому необхідна безпосередня участь замовника. Після правильного, повномасштабного проектування і складання вдалих комбінацій обладнання здійснюється монтаж.

Автоматизації та дистанційному управлінню піддаються практично всі системи, що існують в домоволодінні. Сюди можна включити:

 1. Регулювання опалювальної системи.
 2. Контролювання доступу осіб у різні приміщення, управління системою охорони та захисту від пожеж і загорянь.
 3. Налаштування параметрів вентиляційної і кліматичної систем.
 4. Запобігання наслідків в разі аварійних ситуацій, наприклад, прориву газової труби, порушення подачі електроенергії тощо.
 5. Відеоспостереження за територією, як на місці, так і віддалено.
 6. Контроль освітлення всередині будівлі і на території домоволодіння.
 7. Централізоване управління і інтеграцію відео, аудіо потоків.
 8. Підбір діапазону температур для обігріву підлоги, зливової каналізації.
 9. Обмеження і розподіл навантажень енергоспоживання.
 10. Управління додатковими ресурсами електроживлення: генераторами, акумуляторами.
 11. Дистанційне та адаптивне управління механізмами, керованими за допомогою електричного двигуна, тобто насосними станціями, устаткуванням для автоматичного поливу насаджень, шлагбаумами, воротами, ролетами.
 12. Управління та моніторинг всіх вищеописаних систем за допомогою мережі Інтернет (віддалено чи з дому).

Для більш чіткого уявлення слід описати основні системи, які піддаються автоматизації, їх особливості, переваги, недоліки.

Опалення за допомогою системи «Розумний Дім»

Більшість господарів самостійно не займаються налаштуванням і монтажем системи опалення. Найчастіше котли, насоси та інше опалювальне обладнання знаходяться в підвальному приміщенні або в спеціально призначеній для цих цілей котельні.

Модуль системи Розумний дім, що керує опалювальними пристроями
Система Розумний дім: модуль керування опаленням будинку чи квартири.

Увагу опалювальним пристроям приділяють при:

 • встановленні;
 • необхідності провести технічне обслуговування;
 • будь-яких неполадках;
 • зміні пори року, бо тоді потрібно вручну налаштовувати відповідну температуру та інші параметри.

Кожен раз при цьому необхідно витрачати час, нерви, а в деяких випадках викликати фахівців додому і платити немалі гроші за ремонт чи обслуговування.

Система «Розумний будинок», на відміну від ручного управління і налаштування, автоматично регулює температуру у приміщеннях в залежності від запрограмованих параметрів кривої опалення. Це виключає людську участь у процесах контролю.

Опалення — перша галузь, у яку інженери почали впроваджувати принципи «Розумного будинку»

У зв’язку з тим, що витрати на опалення — це основна частина витрат, пов’язаних з експлуатацією приміщень, з’явилася необхідність максимально оптимізувати рівень енергоспоживання та енерговитрат. Завдяки дистанційному керуванню, у господарів з’являється можливість заздалегідь виставляти потрібний температурний режим.

При цьому дотримується режим мінімального енергоспоживання. Вартість обладнання, його установки порівняно невелика. Також інсталяція у вже існуючу систему — не проблема для досвідчених майстрів.

Функціонує розумній комплекс опалення завдяки:

 • термостатичним голівкам і вентилям;
 • температурним датчикам;
 • термостатам;
 • радіаторам та програматорам.

Кожен елемент виконує свою функцію. Найдешевші варіанти збірки дозволяють знизити витрати на опалення приблизно на 20%.

Системи категорії «Розумний будинок» з новим технологічним обладнанням для облаштування заміських маєтків контролюються по мережі через мобільний телефон. Це дозволяє віддалено регулювати всі параметри опалення.

Додатковий функціонал просунутих систем включає різноманітні налаштування. Наприклад, автоматичне зниження температури, якщо у маєтку відсутні мешканці чи виключення систем опалення під час провітрювання приміщень.

Сучасні цифрові технології забезпечують економне використання ресурсів. Опалення запускається, вимикається залежно від показників датчиків, що зчитують погодні умови поза приміщенням. Також можлива підтримка температури приміщення в заданих межах.

Розумне опалення

Часто господарі стикаються з постійними неполадками у системі опалення. І навіть після установки «Розумного будинку» виникає безліч питань. Дехто боїться за своє помешкання, поки знаходяться далеко він нього. Однак для таких випадків існують спеціальні сервіси віддаленого моніторингу. Вони відстежують всі основні параметри у котельнях.

Комфорт від використання систем розумного опалення забезпечується автоматичним контролем і відсутністю необхідності постійного ручного налаштування. Віддалене управління дозволяє дистанційно регулювати потужність роботи опалювального обладнання і готувати тепле приміщення до швидкого приїзду господарів прямо зі смартфону.

Автоматизована вентиляція і кондиціювання

Для кондиціонування приміщень «Розумний дім» детально налаштовує кліматичні пристрої, датчики та контролер. Практично будь-яке кліматичне обладнання на дистанційному управлінні можна інсталювати в розумну систему. Великою популярністю користуються датчики температури, вологості повітря і присутності.

Система Розумний дім налаштовує кліматичні пристрої, датчики та контроллер
Система “Розумний дім” налаштовує кліматичні пристрої, датчики, контроллери для забезпечення оптимального мікроклімату у приміщеннях.

Принцип роботи кліматичного комплексу полягає в тому, що до основного контролера підключають всі датчики, які зчитують інформацію про навколишнє середовище, а також кондиціонери та інші вентиляційні пристрої.

Об’єднавши таким чином всі ключові ланки в єдиному центрі управління, можна задати різні сценарії і налаштувати роботу обладнання відповідно до показників, що зчитуються з приладів.

Панель управління, за допомогою якої здійснюється безпосередній контроль, найчастіше встановлюють при вході в будинок або у будь-якому зручному місці. Можливість дистанційного керування через смартфон чи планшет значно підвищує зручність користування системою.

Фахівці щорічно розширюють список рекомендацій, згідно з якими потрібно експлуатувати повітрообмінні мережі. Функцію повітрообміну у приміщеннях виконує тільки вентиляція, так як навіть сучасні кондиціонери не справляються повністю з функцією підмішування свіжого повітря

Інсталяція системи «Розумний будинок» для кондиціонування дає власнику такі переваги:

 1. Завдяки об’єднанню всіх пристроїв в єдиному центрі відпадає необхідність у застосуванні пультів, призначених для окремих кондиціонерів.
 2. Запуск і припинення роботи обладнання можна здійснити з будь-якого кутка приміщення в межах досяжності сигналу не тільки з панелі управління, а й за допомогою програмного забезпечення, що встановлюється на комп’ютер, ноутбук, планшет, телефон.
 3. Створення сценаріїв дозволяє раз налаштувавши систему більше не повертатися до цього питання. Можна налаштувати індивідуальні параметри для кожного окремого пристрою, задати функцію автоматичного провітрювання.
 4. Обладнання для кондиціонування і провітрювання легко об’єднується з іншими елементами «Розумного будинку» — з опаленням, освітленням, пожежною безпекою тощо.
 5. Завдяки датчикам, що зчитують параметри зовнішнього середовища, можлива повністю автоматична робота всього комплексу обладнання.

Каскадні системи очищення повітря

Сучасні системи розумного вентилювання створюють оптимальний мікроклімат у приміщеннях будинків і квартир
Високотехнологічні системи розумного вентилювання забезпечують подачу свіжого повітря у приміщеннях будинків чи квартир.

Сучасні системи розумного вентилювання не тільки забезпечують подачу свіжого повітря, але і створюють необхідний мікроклімат у приміщенні. Мешканцям не варто боятися протягів, мікробів, тому що обладнання оснащується спеціальною каскадною системою очищення. Завдяки цьому повітря не тільки подається частинами, а й очищається від неприємних запахів та дрібних частинок.

Розумна вентиляція гарантує власнику інтелектуальної техніки:

 1. Безпеку, яку забезпечує шифрування і пароль, що обмежує доступ до управління.
 2. Своєчасне сповіщення та сигналізацію про надзвичайні ситуації.
 3. Комфорт, завдяки безлічі різноманітних налаштувань, аж до обліку кількості вуглекислого газу в приміщенні.
 4. Здоров’я. Чистота і свіжість повітря з нормальним рівнем вологості гарантують хороше самопочуття при знаходженні в такому приміщенні.
 5. Економічність — забезпечується можливістю налаштування обладнання на роботу тільки в момент присутності людини. Це виключає перевитрати енергії, коли це не потрібно.

Ринок пропонує розумну вентиляцію з хорошою функціональністю і різними параметрами. Користувачеві не складно вибрати відповідну модель під інтер’єр будь-якого будинку чи квартири.

Системи контролю подачі води

У багатьох житлових приміщеннях відсутня хороша система водопостачання, що відповідає стандартам. До того ж вона часто вимагає до себе додаткової уваги з боку мешканців. Це забирає чимало часу.

Система Розумний будинок у достатній кількості забезпечує водопостачання чистої води у житлові приміщення
Система “Розумний будинок” контролює подачу якісної води у всі приміщеннях будинку чи квартири.

Наприклад, для поливу присадибної ділянки у когось просто не вистачає часу. Інша людина може залити ділянку водою понад норму. Для того щоб уникнути цих негативних моментів, встановлюють систему розумного водопостачання.

Полив водою рослин можна повністю автоматизувати відповідно до заданого сценарію. Датчик вологості вимірює її рівень в родючому шарі землі, і, в разі недостатньої вологи, система пускає воду.

Полив можна налаштувати в залежності від часу доби, дня тижня та інших параметрів. Автоматизована система поливу захищається виробниками від мінусових температур. Тому вона не замерзає взимку.

Чутливі датчики протікання миттєво визначають появу води на підлозі у ванній, на кухні, в інших місцях, а спеціальні клапани відключають подачу води, що запобігає негативним наслідкам від її витоку.

При цьому господареві миттєво надсилається повідомлення в додаток на смартфоні або планшеті. Повідомлення приходять і тоді, коли потрібно заміни фільтри.

Система водопостачання

Спеціальний контролер приймає сигнали датчиків. У разі витоку та інших несподіваних ситуацій він перекриває гарячу або холодну воду. Для правильного налаштування датчиків, контролера і їх монтажу потрібно звернутися до компанії, що спеціалізується на монтажі систем розумного водопостачання

Якщо ви любите приймати ванну, ніжитися у джакузі після важкого робочого дня, але хочете зробити це одразу після приходу або після вечері, то і в цій ситуації система розумного водопостачання виявиться корисною. Досить поставити сценарій і алгоритм набору води. Наприклад, заповнення по годинах, по прибуттю чи з декількома параметрами відразу. Таким же чином можна наповнювати будь-які ємності з водою.

Комплекс регулює систему водопостачання за такими основними параметрами:

 • чистота води;
 • наявність протікань;
 • температура води;
 • тиск у системі;
 • витрата енергії.

Система дозволяє користувачам заощаджувати, раціонально використовуючи воду і забезпечує комфорт.

Датчики, що вимірюють різні параметри системи водопостачання, виявляють усі невідповідності необхідному значенню і своєчасно сигналізують господареві про потребу в заміні фільтрів чи інших елементів.

Так, якщо припиняється подача холодної води, а температура гарячої занадто висока для купання людини, то система відключає воду, щоб уберегти користувача від неприємних наслідків.

Перший рубіж безпеки будинку

Система Розумний дім контролює доступ у будинок
Система “Розумний дім” контролює доступ у всі приміщення будинку чи квартири, запобігаючи проникненню третіх осіб.

Система контролю доступу — це надійний захист вашого будинку від проникнення третіх осіб.

Контроль доступу «Розумний будинок» включає в себе наступні елементи:

 1. Механічні або магнітні електричні замки, які можна відкривати віддалено.
 2. Сенсори і датчики для контактних та безконтактних ключів, а також безконтактних магнітних карт для доступу у приміщення.
 3. Системи, розроблені для обліку часу, проведеного на робочому місці.
 4. Домофони та відеодомофони різних конфігурацій.
 5. Автоматичні ворота і шлагбауми.

Магнітний замок на двері

Магнітний замок коштує дешевше електромеханічного, у нього більш проста та надійна конструкція. Для роботи потрібна безперервна подача електроживлення у 12 V. Бажано придбати додатково блок безперебійного живлення, так як у разі відключення електрики замок не буде спрацьовувати.

Завдяки стійкості до низьких температур і підвищеної вологості магнітний замок рекомендують інсталювати у вхідні двері.

Електромеханічний замок на двері

Електромеханічний замок також непоганий. Він активується шляхом подачі електричного імпульсу і може відкривати двері механічним способом за допомогою ключа. Однак при низьких температурах його механізми нерідко застигають і вимагають додаткового догляду.

Біометричний сенсор

Це інноваційна технологія, що ідентифікує права доступу. Завдяки зчитувальному пристрою вхід у приміщення можливий тільки після ідентифікації особи за відбитками пальців. Такий тип замка можна встановити практично на будь-який тип вхідних дверей. Власники можуть налаштувати параметри входу для безлічі осіб, таким чином обмежуючи доступ стороннім.

Для використання контактних і безконтактних ключів інсталюється з одного боку зчитувач інформації з ключа, а з іншого — ще один зчитувач, чи кнопка виходу.

Облік робочого часу

Облік робочого часу, зазвичай, проводиться на підприємствах і у великих організаціях. Спеціальний контролер зчитує інформацію і передає її на карту пам’яті комп’ютера. Таким чином легко простежити скільки разів входили і виходили через двері та визначити скільки часу працівники провели за робочими місцями.

Домофони різних виробників

Інстальований у систему Розумний будинок домофон встановлюється біля вхідних дверей, передає відео та аудіо
Домофон — пристрій, що дозволяє власнику помешкання контролювати доступ у будинок чи квартиру.

При виборі домофона варто звернути увагу на якість передачі відео та аудіо. Також при встановленні домофона на вуличні двері варто поцікавитися у продавця, чи є антивандальний захист, захист від вологи та холоду

Домофони з системами аудіо і відео передачі встановлюють на вхідні двері. Після дзвінка господар може відкрити двері за допомогою натискання однієї кнопки на панелі управління. Різні моделі відрізняються не тільки дизайном, але і якістю передачі аудіо та відео інформації.

Автоматичні ворота та шлагбауми

Автоматизація відкриття і закриття воріт, а також підйому й опускання шлагбаумів популярна серед власників великих заміських будинків і підприємств. Є декілька типів автоматичних воріт:

 • секційні;
 • рулонні;
 • підйомно-поворотні.

Автоматичні системи освітлення

Управління та контроль освітлення — це функція, яка користується величезною популярністю. Завдяки системі освітлення «Розумний будинок» стають доступними безліч функцій: включення світла за розкладом, від голосу або дистанційно.

Всі ці функції стали доступними завдяки шинній технології, що завоювала визнання в Європейських країнах. Вона об’єднує всі вимикачі будинку за допомогою єдиної магістральної лінії.

Виділяють п’ять типів розумного освітлення:

 1. Локальне управління, здійснюване за допомогою клавіш вимикача.
 2. Управління освітленням за розкладом, тобто воно включається у заздалегідь налаштований час.
 3. Застосування датчиків руху. При виявленні змін в обслуговуваному просторі датчики руху дають сигнал на включення світла.
 4. Дистанційний контроль — користувач може вмикати світло за допомогою програми через мобільний пристрій навіть не перебуваючи на території будинку.
 5. Вмикання світла при настанні запрограмованої події.

При встановленні системи розумного освітлення користувач отримує ряд переваг, починаючи з того, що система може імітувати присутність людини або автоматично знижувати яскравість освітлення при включенні телевізора, закінчуючи можливістю управління світлом за допомогою голосу.

Система освітлення у Розумному будинку керується дистанційно
Система розумного освітлення дозволяє за допомогою голосу чи автоматично керувати освітленням у приміщеннях будинку чи квартири.

Дистанційне керування освітленням здійснюється декількома способами:

 1. Встановлення спеціального додатку на комп’ютер, що знаходиться на освітлюваній території. За допомогою цього додатку можна регулювати яскравість світла, вмикати і вимикати його.
 2. Використання пульта дистанційного керування. Він має практично таки самий функціонал, як і комп’ютерна програма. Є кнопки для управління групами вимикачів.
 3. Керування освітленням за допомогою мобільних систем Android і iPhone. Завантажити спеціальні додатки можна на сайті виробника або на спеціальних майданчиках. З їх допомогою керують системою освітлення дистанційно, через Інтернет. Це дає можливість користувачеві розслабитися і комфортно відпочити без необхідності вмикати/вимикати світло вручну.
 4. Управління за допомогою настінного контролера, який живиться від батареї і легко встановлюється.

Популярні бренди систем «Розумний будинок»

Технологія «Розумний дім» користується великим попитом завдяки доступній ціні, простоті монтажу та комфорту при використанні. На ринку є безліч виробників, що пропонують різні версії розумних систем з притаманними цим брендам особливостями, перевагами та недоліками.

Часто цінові відмінності високотехнологічної продукції — причина сумнівів споживачів. Ми обрали 2, на нашу думку, кращих бренди, що пропонують подібні системи за розумною ціною.

«Розумний будинок» від Xiomi

Xiomi — це одна з найвідоміших фірм, яка пропонує високотехнологічні рішення. Компанія виготовляє техніку гарної якості в сукупності з прийнятними цінами. Крім базових наборів на вибір користувачам пропонується безліч самостійних пристроїв, які значно розширюють стандартний набір.

Центральний контролер «Розумного будинку» від Xiomi

Завдяки шлюзу з’являється можливість об’єднати безліч пристроїв по протоколу «ZigBee» у єдину мережу. Можна задати кожному пристрою свій персональний сценарій, автоматизувати та керувати ними через смартфон.

Пристрій «Xiaomi Mi Smart Home Multifunctional Gateway» — основна сполучна ланка всіх пристроїв системи:

 • датчиків: руху, для дверей і вікон, вимірювання температури та вологості повітря;
 • систем освітлення, відеоспостереження тощо.

Система «Google Home»

Керування Розумним будинком Google home з будь-якого мобільного пристрою
Можна дистанційно керувати чи налаштовувати роботу системи розумного будинку «Google Home».

«Google» займається розробкою розумних помічників, які можуть керуватися не лише через мобільний додаток, але і за допомогою голосових команд. Для цього потрібно запустити систему, сказавши фразу «Окей, Google». Потім потрібно попросити активувати будь-яку функцію. Наприклад:

 • ввімкнути телевізор або радіо;
 • знайти музичну композицію або документальний фільм;
 • налаштувати будильник на потрібний час або вимкнути світло в передпокої.

Динамік «Google» менш вимогливий до вимови, ніж «Amazon Alexa».

Технологія «Розумний будинок» від компанії «Google» обов’язково сподобається меломанам. Тому що центральна ланка в управлінні всією системою «Google Home» — музична колонка.

Особливістю розробки «Google» є те, що єдиним елементом «Розумного будинку» від компанії виступає колонка керування. Безліч інших пристроїв розробляються різними виробниками і купуються окремо. Тому доведеться запастися терпінням і придбати розробки інших брендів.

Колонка «Google Home»

Вартість цього пристрою — близько 100 $. Колонка дозволяє користувачам керувати системою «Розумний дім» за допомогою голосу і синхронізуватися з гаджетами інших виробників.

Однак пристрій сумісний не з усім обладнанням для створення подібних систем. Доведеться обирати тільки ті пристрої, з якими синхронізується колонка.

Висновки

Ми розглянули особливості сучасних високотехнологічних систем «Розумний будинок». Серед основних комунікацій, що піддаються автоматизації, виділяють системи: опалення, освітлення, водопостачання та контролю доступу.

Звичайно, інші системи також заслуговують на увагу. Розумне відеоспостереження вимагає більш пильного розгляду, адже щорічно цією послугою користуються все більше і більше споживачів.

Хочете розповісти про власний досвід в облаштуванні будинку інтелектуальним обладнанням? Володієте корисною інформацією по теми статті, яка може стати в нагоді відвідувачам сайту? Пишіть, будь ласка, коментарі та задавайте питання у розташованому нижче блоці.

Більше цікавих та корисних матеріалів по цій та інших темах можна знайти на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *