Климат-контроль — что это такое, как работает, преимущества и недостатки системы

Система клімат контролю для приватного будинку або квартири: складові та переваги + тонкощі вибору і монтажу

Більшість людей намагаються встановлювати в будинках чи квартирах системи клімат контролю. Це дозволяє перетворити житло у зону комфорту, регулюючи мікроклімат у приміщеннях. І це не випадково. Адже чисте повітря помірної вологості, підігріте чи охолоджене до оптимальної температури, в складі якого немає шкідливих або хвороботворних частинок, позитивно впливає на здоров’я та настрій.

Увага! Бігти в магазин і купувати перший-ліпший клімат контроль для охолодження/підігріву повітря у приватному будинку або квартирі не варто. Електроніка, що відповідає за якість повітря, дорога. Таке устаткування — не універсальне рішення, воно підійде не всім. В результаті, помилка у виборі обернеться марними фінансовими витратами.

Щоб уникнути цього, необхідно зрозуміти, як влаштоване і працює обладнання, оцінити переваги та недоліки його використання. Варто розібратися у тонкощах вибору та монтажу кліматичної системи. Вирішенню всіх означених питань і присвячена наша стаття.

Складові та принцип функціонування систем клімат контролю для будинків і квартир

Є змога не тільки зробити життя комфортнішим, а й захистити мешканців будинку, квартири від впливу негативних факторів. І все це здатна забезпечити сучасна кліматична техніка, яка, до того ж, функціонує з урахуванням вимог економічності.

Що таке система клімат-контролю

Сучасний клімат-контроль для приватного будинку або квартири здатний забезпечити високий рівень життя всім мешканцям, причому з урахуванням пріоритетів кожного з них. Але така система — розкіш, вона доступна не всім бажаючим.

Якщо коротко і просто, то такий комплект електроніки забезпечує централізоване управління всіма наявними в житлі кліматичними системами і їх окремими елементами.

Його основа — інтелектуальний модуль. Він регулює робочі параметри устаткування з метою охолодження, нагріву повітря у приміщеннях з урахуванням переваг власників житла. При цьому система клімат контролю, оптимізована для квартири чи будинку, здатна керувати всіма приладами, що впливають на мікроклімат.

До них відносяться:

 • кондиціонери та спліт-системи;
 • радіатори;
 • теплі підлоги;
 • котли, інші прилади для опалення;
 • системи охолодження та вентиляції;
 • фільтри;
 • іонізатори, озонатори;
 • будь-які вбудовані системи.

Крім того, може здійснюватися централізоване управління будь-яким іншим кліматичним устаткуванням: автоматичними сонцезахисними шторками, жалюзі.

Як працюють системи клімат контролю

Кліматична електроніка затребувана через те, що вона здатна керувати охолодженням чи обігрівом приміщень у автоматичному режимі, причому практично без участі людини. Єдине, що потрібно робити власникові будинку чи квартири — періодичного налаштовувати і перевіряти коректність робочих режимів, справність системи.

Складові та функції систем клімат-контролю

Будь-яка система клімат контролю, призначена для приватного будинку, квартири — це комплект електронного та електромеханічного обладнання для контролю функціонування:

 • приладів опалення;
 • систем охолодження, фільтрації, іонізації, озонування повітря;
 • функціонування вентиляції відповідно до заданих власником параметрів.

Тобто будь-яка сучасна кліматична система здатна робити, причому самостійно, наступне:

 • заміряти хімічний склад повітря, визначати наявність вуглекислого газу;
 • вимірювати температуру у приміщеннях;
 • визначати та регулювати рівень вологості.

Інтелектуальний модуль клімат-контролю порівнює отримані дані із заданими користувачем налаштуваннями. І, якщо потрібно, подає команду на один або декілька елементів системи для їх зміни.

Якщо температура знизилася нижче встановленої норми, то процесор подасть сигнал блоку управління:

 • кондиціонером — про припинення роботи;
 • опалювальним приладом — про збільшення продуктивності.
systema_klimat_kontrolyu_modul_keruvannya
Модуль керування системою клімат-контролю дозволяє швидко налаштовувати будь-які параметри функціонування устаткування для охолодження чи підігріву повітря для створення оптимального мікроклімату у приміщеннях будинку чи квартири.

Тобто власникам квартири/будинку після введення потрібних параметрів не доведеться постійно налаштовувати оптимальний мікроклімат.

Наприклад, у багатокімнатній квартирі електроніка здатна забезпечувати різні режими роботи кліматичного устаткування в окремих кімнатах, ванні, коридорі. Це дозволяє підтримувати оптимальний клімат у будь-якому з перерахованих приміщень.

Так, засинати можна у охолодженій спальні, а прокидатися у підігрітій до комфортної температури. Це досить корисно і приємно.

Можливості систем клімат-контролю для квартир та будинків

Сучасні системи, що керують охолодженням, обігрівом квартир або приватних будинків, мають широкий функціонал. Вони здатні підтримувати різні температурні режими у кожному приміщенні, власне, як і вологість та рівень вуглекислого газу. Це створює не тільки комфорт, але і дозволяє економити, налаштовуючи оптимальний мікроклімат у будь-якій ситуації — коли прийшли гості або власники довго відсутні у своїй оселі.

Системи клімат-контролю для квартир і приватних будинків здатні одночасно виконувати різні функції:

 • підтримувати у коридорі найнижчу температуру, що дозволяє заощаджувати;
 • враховувати особливості мікроклімату на кухні, де часто знаходяться додаткові джерела тепла, а повітря сухе і забруднене;
 • знижувати рівень вологості у ванній;
 • своєчасно зволожувати сухе повітря у дитячій кімнаті.

Крім того, паралельно може здійснюватися ще ряд процесів. Їх кількість і послідовність визначається тільки пріоритетами власників.

Склад системи управління клімат контролем

У комплект систем керування охолодженням, підігрівом повітря у приміщеннях можуть входити такі компоненти:

 • блоки управління, оснащені процесорами;
 • терморегулятори, які відповідають за підтримання заданої температури повітря у приміщеннях;
 • термостати, що керують за допомогою радіосигналів терморегуляторами;
 • датчики контролю температури повітря та інших параметрів;
 • сервоприводи, які, отримавши команду, керують регуляторами, клапанами опалювального устаткування.
systema_klimat_kontrolyu_pidihriv_povitrya
За допомогою пульту управління системою клімат контролю та зручного графічного інтерфейсу можна створити оптимальний мікроклімат у всіх приміщеннях квартири чи будинку.

До складу систем керування також входять настінні панелі та пульти управління. Їх об’єднує єдине — зручний графічний інтерфейс для легкого керування комплексами.

Важлива перевага кліматичних систем — безлічі варіантів дизайну. Помітні частини клімат-контролю органічно вписуються у дизайн будь-яких квартир та будинків.

Важливо! Виробники враховують, що елементи конструкцій кліматичних систем будуть встановлюватися у квартирах з різним дизайном. Передбачається різноманіття кольорів і форм. В результаті правильно підібрані датчики, сервоприводи, модулі майже непомітні у інтер’єрі приміщень.

При необхідності в комплект може входити й інше устаткування: набори повітропроводів, вентиляційних дефлекторів тощо.

Переваги автоматичного управління кліматом

Відповідно до вищесказаного, можна стверджувати, що сучасні кліматичні системи здатні забезпечити певні переваги:

 • повну автономність — користувачі насолоджуються комфортом, а не налаштовують клімат у квартирах;
 • різноманітність кліматичних режимів — більшість інтелектуальних блоків підтримують достатню кількість встановлених програм;
 • настроювання режимів для кожного окремого приміщення;
 • настроювання режимів для спеціальних приміщень — така опція незамінна для тих, хто має вдома комору, де зберігається консервація, винну кімнату чи колекцією картин, бо це дозволяє окремо налаштовувати потрібну для цих приміщень температуру.

Є різні режими налаштування. Наприклад, режим «Гості», який, після активації, сприяє більш ефективному очищенню повітря, але при цьому воно менше прогрівається.

Після того, як гості покинуть приміщення, можна активувати режим «Комфорт». Він дозволить підтримувати потрібний мікроклімат, при цьому витрачаючи мінімум електроенергії.

При бажанні, можна активувати режим «Економ». Це дозволить суттєво заощаджувати електроенергію.

Важливий момент! Наявність програми, що забезпечує економічну роботу, коли люди залишають приміщення надовго, наприклад, їдуть на роботу, у відпустку. Клімат-контроль переходить у «сплячий» режим. Це дозволяє заощаджувати до 40% електроенергії. Всі необхідні параметри при цьому будуть дотримуватися.

Управління системою клімат-контролю

Важлива перевага будь-якої системи управління охолодженням, нагрівом повітря у приміщеннях — можливість дистанційного контролю за виконанням заданих параметрів. При будь-яких збоях у роботі процесор відправляє сигнали-повідомлення на вказаний власником будинку чи квартири номер телефону. Це дозволяє швидко вживати заходів щодо нормалізації ситуації.

systema_klimat_kontrolyu_upravlinnya
Зручність та простота керування всіма компонентами системи клімат-контролю за допомогою планшету. Програма дозволяє заздалегідь створювати оптимальний мікроклімат перед поверненням користувачів додому або переходити на заощадливий режим функціонування устаткування.

Істотно підвищить комфортність проживання програма, що забезпечує підготовку мікроклімату у приміщеннях до повернення користувачів додому. Якщо вдома довго нікого немає, то система переходить на економічний режим роботи, з якого вийде після повернення господарів.

Коли потрібно внести корективи, є можливість віддалено увійти у графічний інтерфейс або відправити спеціальне повідомлення з відповідною командою. Тоді клімат-контроль перейде в активний режим. Причому одразу чи в певний час, але у будь-якому випадку ще до прибуття власників. Така особливість забезпечить максимально комфортні умови до моменту повернення користувачів.

Важлива також можливість контролю за станом повітря віддалено в усіх наявних приміщеннях. Користувачеві на екран його планшета, телефону у будь-який момент і з будь-якого кутка світу можуть бути виведені актуальні показники температури, вологості, концентрації вуглекислого газу.

Причому, коли з яких-небудь причин відбудеться збій або система просто не зможе підтримувати встановлені параметри, то модуль управління відправить відповідний сигнал передбаченим способом. Наприклад, на номер телефону власника у вигляді СМС.

Головне, що системи клімат-контролю здатні виконувати свої обов’язки ефективно. Тому навіть при великій кількості різноманітного кліматичного устаткування виключена можливість його роботи у режимі «на зустріч». Тобто, коли одночасно виконуються операції кондиціювання та підігріву повітря.

Увага! Монтаж системи клімат-контролю повинен здійснюватися фахівцями. Бажано, щоб це робилося разом з ремонтом приміщень. Це дозволить без зайвих витрат підібрати відповідні один одному комплектуючі та встановити їх, приховавши від очей все зайве.

При використанні інтелектуальних систем управління підвищується безпека проживання у квартирі чи будинку. За їх наявності істотно зменшується кількість дротів, органів управління у будинку.

Також знижується ймовірність перевантаження мережі декількома активно працюючими незалежними приладами, наприклад, у режимі «на зустріч».

Основні недоліки систем клімат-контролю

Головний недолік системи керування — досить висока вартість комплекту клімат-контролю, причому навіть у бюджетному виконанні.

Незважаючи на безліч переваг та високу функціональність, основна мета купівлі і монтажу клімат-контролю — зручність керування мікрокліматом у квартирі. Тобто майже всі передбачені функції власник може виконувати вручну, а саме за допомогою органів управління окремих приладів.

Але для цього доведеться витрачати чимало часу, використовувати велику кількість пультів, інших органів управління, розкиданих по різних приміщеннях. Крім того, у такому випадку «постраждає» заощадливість.

Слід враховувати, що максимальну користь кліматичні системи приносять, якщо у квартирі/будинку є велика кількість різних приладів для охолодження та обігріву.

Встановлення елементів клімат-контролю

Монтаж кліматичної системи для охолодження, підігріву, очищення повітря — непросте і трудомістке завдання. Від якості встановлення компонентів та обладнання залежить пожежна безпека у квартирі чи будинку. Тому на такій операції економити не варто.

Рекомендації з вибору системи клімат контролю

Комплексних рішень на ринку немає, кожен компонент унікальний. І система управління комплектується з урахуванням особливостей кожного приміщення окремо. Тому краще не шукати обладнання, а обрати компанію-виконавця, фахівці якої зможуть:

 • створити проект, що відповідає діючим стандартам;
 • підібрати оптимальне за параметрами обладнання, відповідне навіть стилю та дизайну будинку чи квартири;
 • виконати монтаж системи, причому якісно.

Оптимальне рішення — придбання і встановлення клімат-контролю спільно з опалювальним, вентиляційним та іншим обладнанням, з яким система буде використовуватися для забезпечення потрібного мікроклімату.

Важливо! При виборі окремих компонентів для систем клімат-контролю потрібно враховувати, що далеко не всі прилади і агрегати сумісні та мають внутрішні блоки управління, на які подається командний сигнал.

Часто навіть не передбачена можливість встановлення сервоклапанів та іншого обладнання. Тому немає можливості інтегрувати окремі елементи у цілісну кліматичну систему.

Ефективність систем клімат контролю

Слід розуміти, що актуальні версії розумних систем управління мікрокліматом досить дорогі. Вони — оптимальний варіант далеко не для всіх власників житла. Тому не потрібно намагатися купити дешеве обладнання невідомих виробників.

Це ще одна причина, щоб знайти кваліфікованих фахівців, здатних розібратися у ситуації і скласти проект. Це дозволить не помилитися з вибором компонентів системи клімат контролю і придбати все необхідне без зайвих грошових втрат.

Ускладнюється самостійний вибір компонентів кліматичної системи і тим, що навіть серед лідерів у сфері багато маловідомих виробників.

Співробітники організації, що спеціалізується на кліматичних системамах — це єдині люди, які зможуть визначити вартість необхідного в конкретному випадку обладнання, його монтажу, який теж недешевий.

У будь-якому випадку клімат-контроль обійдеться дорого. Тільки модуль управління може коштувати більше 10 000 грн.

Наприклад, 6-8 000 грн. коштуватиме датчик, що вимірює температуру. Їх може знадобитися від кількох до декількох десятків, якщо площа квартири чи будинку значна, а приміщень багато.

Як правильно встановити систему

При якісному монтажу кліматичне обладнання органічно поєднується з дизайном
При якіснім монтажі та підключенні до електромережі обладнання, елементи системи клімат контролю ефективно виконують свої функції та органічно поєднуються з дизайном приміщень.

Монтаж кліматичного обладнання — дуже відповідальний етап. Від якості виконаних робіт залежить:

 1. Ефективність, коректність роботи окремих компонентів і системи у цілому.
 2. Безпека. Блок управління, датчики, інші комплектуючі працюють від електричної мережі, що при неправильному монтажі може призвести до сумних наслідків у вигляді поломки дорогого устаткування, ураження струмом та навіть пожежі.
 3. Естетичність приміщень. Якщо органи управління, інші елементи системи будуть виглядати у приміщенні як сторонні предмети, — робота виконана неякісно.

Мобільний додаток для контролю клімату у приміщеннях

Створення оптимального мікроклімату за допомогою управління радіаторами, теплими підлогами, кондиціонером, спліт-системою — затребуваний на сьогодні сценарій. Для дистанційного керування досить встановити на свій телефон чи планшет додаток.

При цьому створення системи клімат-контролю може досягатися кількома шляхами:

 1. Підключення радіаторів, теплих підлог, кондиціонера до одного контролеру. Цей спосіб управління мікрокліматом найбільш простий, зручний і ефективний. Господареві будинку чи квартири потрібно лише вказати свої переваги і користуватися благами. Але такий варіант створення системи і найбільш витратний, бо використовується багато компонентів.
 2. Підключення перерахованих опалювальних приладів до одного контролера. Цей варіант більш надійний, ніж вищеописаний, тому що в разі збою одного контролера, другий його продублює, виконуючи необхідні функції. При цьому підключення кондиціонера може бути оптимальним рішенням тільки, коли використання зовнішнього блоку управління дасть можливість розширити його функціональність.
 3. Підключення радіаторів, кондиціонера до одного контролера. При цьому кондиціонер не підключається до будь-яких систем управління. Цей спосіб монтажу також надійний, як і попередній. Крім того, він найдоступніший по ціні. Вважається оптимальним, коли кондиціонер оснащений ефективним внутрішнім блоком управління.

Часто обирають останній, менш витратний спосіб, коли користувачеві потрібно налаштовувати тільки опалювальне обладнання.

Блок керування системою клімат контролю
Елементи блоку керування клімат контролем
Елементи контролера для управління функціями складових системи клімат-контролю.

Основа будь-якої системи клімат-контролю — контролер. До нього підключаються всі елементи. Від його правильного вибору залежить коректність роботи всіх функцій. Тому доведеться придбати комплект обладнання, що включає:

 • контролер;
 • датчики температури (по одному на кожне приміщення);
 • блок реле;
 • сервоприводи (по одному на кожен радіатор), а для теплої підлоги таку ж кількість на кожну кімнату, контур;
 • електрошафу з DIN-рейкою.

Ще знадобляться силові дроти, кручені пари.

Електрошафа з DIN-рейкою
Електрошафа з DIN-рейкою для розміщення блока реле та контролера системи клімат контролю.

Далі переходять безпосередньо до монтажу. Він проводиться у декілька етапів:

 1. Монтаж електрошафи, у якій розміщуються контролер, блок реле.
 2. Монтаж сервоприводів. Вони монтуються на гребінках управління теплоносієм або на кожному радіаторі.
 3. Підключення сервоприводів до силових кабелів, а їх — до контролера.
 4. Встановлення у центрі кожного приміщенні термодатчиків, їх підключення до реле за допомогою кручених пар. Якщо використовуються бездротові вироби, то необхідно буде встановити шлюз прийому даних.

Після цього потрібно перевірити і налагодити роботу системи клімат-контролю.

Висновки

Сучасний клімат-контроль, встановлений у будинку/квартирі, здатний забезпечити не просто оптимальні умови проживання. Він захищає мешканців від згубного впливу хвороботворних бактерій та шкідливих домішок, які може містити повітря, особливо, якщо воно надходить зовні.

Ось тільки за комплект необхідного обладнання, його монтаж, а також налаштування покупцеві доведеться викласти значну суму грошей. Тому кліматичне обладнання сьогодні, на жаль, є рішенням, доступним не для всіх.

Поділіться з читачами вашим досвідом використання клімат-контролю для будинку чи квартири. Розкажіть, як обирали систему, чи задоволені її придбанням. Будь ласка, залишайте коментарі до статті, запитуйте і беріть участь у обговореннях. Форма для зв’язку та спілкування розташована нижче.

Більше цікавої інформації можна знайти на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *