Сучасні шлакоблоки — практично найдешевший і дуже зручний в монтажі будівельний матеріал. Вони використовуються для спорудження різних частин конструкцій будівель, а в окремих випадках, і для облаштування фундаментів. Однак всі вироби відрізняються не тільки розмірами, вартістю і експлуатаційними характеристиками. Різняться і способи виробництва будматеріалу. Тому на шлакоблок ціна, у першу чергу, залежить від розміру і технології виготовлення.
Зміст:
Технічні характеристики шлакоблоків
Щоб правильно орієнтуватися у досить великому асортименті, розглянемо особливості даного будматеріалу. Поговоримо про розміри, середню ціну шлакоблоків, основні види продукції і доцільність їх використання в тих чи інших умовах.
Зауважте! Під поняттям «шлакоблоки» зараз мають на увазі стіновий камінь з різними наповнювачами: відходи доменних печей (шлак), цегельний бій, керамзит і деякі інші матеріали. Хоча спочатку передбачалося, що матеріал виготовлятиметься виключно з шлакових мас.
Технічні характеристики шлакоблоку визначаються міждержавним стандартом, прийнятим у 7 країнах (Росія, Україна і ряд колишніх союзних республік). Він введений в дію з початку 2002 року. Прийнятий ГОСТ визначає як спосіб виготовлення, так і основні параметри та сфери застосування даних виробів.
Способи виготовлення:
- пресування;
- вібропресування;
- формування, а також ряд інших.

Різновиди шлакоблоку:
- Повно-чи пустотілий.
- Рядовий чи лицьовий.
- Поверхні: шліфовані, колоті, рифлені, гладкі. Крім того, на них можуть бути різні пази, що забезпечують зручність роботи з блоками.
- Для несучих стін чи міжкімнатних перегородок.
Щодо останньої позиції встановлений певний розмір шлакоблоку, який враховується при виготовленні форм.
Поширені розміри шлакоблоків

- Стінові: довжина — 90-390, ширина — 138-288, висота — 138 -188 мм.
- Перегородкові: за аналогією — 190-590, 90 та 188 мм.
Як бачимо, ширина і висота у них — фіксовані.
Увага! З огляду на те, що виробництвом займаються не тільки великі підприємства, але і «приватники», розмір шлакоблоку може бути й іншим.
Варто також знати, що Стандарт допускає і можливі відхилення нормативних параметрів, які визначають геометрію блоків. Так, похибка по довжині і ширині не може перевищувати ± 3 мм. Для висоти межа — ± 4 мм. У разі більшого відхилення від номіналу кладка буде нерівною, шви у різних місцях матимуть неоднакову товщину.

Це призведе не тільки до ускладнення процесу монтажу. Може збільшитися витрата розчину, а це стане причиною утворення численних «містків холоду». Занадто низька ціна шлакоблоків повинна наводити на думку, чим це викликано? Можливо, саме порушенням технології і спрощеним підходом до виготовлення форм.
По міцності всі шлакоблоки класифікуються за відповідними маркам — від 25 до 300. Вага 1 блоку — в межах від 10 до 26 кг. 1 м3 матеріалу важить близько 1 600 кг.
Відео про характеристики, переваги та недоліки шлакоблоків:
Ціна шлакоблоку в Україні у 2020 році
На якісний шлакоблок ціна може варіюватися не тільки в залежності від його розмірів і характеристик (повнотілий чи ні, щільність, матеріал виготовлення, вид поверхні тощо). На вартість впливають такі чинники, як регіон продажу і технологія виготовлення.
В середньому купити шлакоблок можна за ціною від 14 до 30 грн./шт. Наприклад, рядовий лицьовий (М150) 250-12-88 коштує 14,5 грн./шт. Тоді як торцевий продається дорожче — 16-18 грн/шт.
Шлакоблоки з габаритами 390-190-188 можуть мати декількох варіантів виконання. Торцевий лицьовий двосторонній коштує від 18 до 25 грн/шт. А тристоронній — 20-26 грн./шт. Той же рядовий камінь може продаватися за ціною 25-28 грн./шт.
Як випливає з наведених даних, різниця у вартості досить велика. Але незалежно від того, яка ціна шлакоблоку різного розміру, за 1 м3 доведеться заплатити приблизно від 3 500 до 5 000 грн.
Особливості і переваги шлакоблоків:
- Працювати з цими виробами досить просто. Вони переміщуються вручну, тому що вага шлакоблоків порівняно невелика. Поширені розміри значно перевершують аналогічні параметри цегли, тому укладка багато часу не займає. А якщо врахувати, що і розчину витрачається менше (а його потрібно ще й приготувати), то зведення будівлі проводиться в короткі терміни. При певній вправності будинок з цього матеріалу будується раз у 5 швидше, ніж із цегли.
- Можливість виробництва шлакоблоків своїми руками. Це можна організувати як із застосуванням засобів механізації, так і вручну. Для цього потрібно лише правильно облаштувати форму. Устаткування для виготовлення в продажу є — вібростоли, вібросита, верстати для «формування». Хоча при бажанні їх можна зробити самостійно, причому витрати на це будуть незначними.
- Універсальність у застосуванні шлакоблоків.
- Вироби не схильні до усадки.
- Мінімальні тепловтрати будівлі.
- Стійкість до високих температур (до + 800°C).
- Шлакоблоки з точки зору екології та впливу на здоров’я людей вважаються безпечним матеріалом.
Але є і ряд суттєвих недоліків
Вироби, незважаючи на певну міцність, вважаються крихкими. Це вимагає обережності при транспортуванні, монтажі, облицюванні поверхонь.
Обов’язкова обробка, причому — якісна. В першу чергу це відноситься до облаштування гідроізоляції, хоча зовнішнє покриття також необхідно.
Низька ступінь звукоізоляції, особливо якщо шлакоблоки пустотілі. Є також певна складність кріплення на поверхні обладнання, предметів меблювання тощо.
Застосування шлакоблоків

Зведення стін. Як ненавантажених, так і несучих (з деяким обмеженням). Досить часто шлакоблоки застосовуються в якості матеріалу для спорудження міжкімнатних перегородок.
Залежно від виду заповнювача — для облаштування фундаментів під легкі споруди. Наприклад, сараї, дачні будиночки тощо.
Як утеплювач. Особливо частошлакоблоки використовуються в каркасних конструкціях, деяких інженерних спорудах, в тому числі, і заглиблених.
Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.