Незважаючи на доступність і популярність пластикових виробів, багато домовласників обирають для своїх квартир чи будинків вікна з дерева — старі добрі, надійні, екологічно чисті і естетично привабливі конструкції. Ми опишемо, які основні види дерев’яних вікон існують на сьогодні. Сподіваємось, це допоможе вам зробили правильний вибір.
Зміст:
Види сучасних вікон з дерева
Почнемо з наших, традиційних українських дерев’яних вікон, які часто називають просто «столяркою». Вони можуть бути:
- З’єднаними — 2 рами, поєднані болтами.
- Роздільними — стулки паралельні, у них свої петлі.
- Комбінованими — коли внутрішні стулки спарені, а зовнішні — одинарні.
Найчастіше такі вікна виготовляються з бюджетної деревини хвойних порід. Фурнітура вітчизняна, російська чи китайська. Скло може бути одинарним або подвійним.
До переваг таких дерев’яних вікон відносяться: доступна ціна — від 1300 грн. за погонний метр, а також екологічна чистота. Недоліків більше:
- недостатній рівень звуко- і теплоізоляції;
- необхідність утеплювати перед настанням холодів;
- вікна можуть втрачати форму, їх потрібно фарбувати, оновлювати;
- конфігурації найпростіші, оригінальних варіантів немає.
Норвезькі дерев’яні вікна
Такі конструкції відрізняються тим, що їх коробки завжди виготовляються з цільного брусу товщиною не менше 200 мм. Використовуються сосна і модрина, які просочуються спеціальними складами проти гниття. Склопакети — невід’ємні частини конструкцій, це справжні євровікна.
Переваги норвезьких вікон з цільної деревини
Конструкція норвезьких вікон перешкоджає запотіванню скла зсередини. У них є спеціальні отвори, в які вставляються низькомолекулярні сита, що вбирають вологу. Переваг у норвезьких вікон багато, вони: надійні, теплі, довговічні. З недоліків можна відзначити складність пошуку виробника і високу ціну.
Німецькі вікна

Це — найпоширеніший на сьогодні варіант євровікон. За такою ж технологією виготовляють 99% всіх пластикових виробів. Конструкція однорамна, стулки знаходяться в одній площині. Кватирок немає, вони не потрібні, адже можна відкинути стулку для провітрювання приміщення.
Стулки німецьких дерев’яних вікон завжди поворотно-відкидні. Для виготовлення застосовується клеєний брус з трьох шарів деревини. Причому склеюється він таким чином, щоб напрямок волокон був різним. Це збільшує стійкість вікон до деформації. Склопакети можуть бути дво- і трикамерними, з ущільнювальними контурами.
Переваги німецьких дерев’яних вікон очевидні:
- високі показники тепло- і шумоізоляції;
- можливість замовити вікна нестандартних форм і розмірів;
- наявність функції провітрювання завдяки відкидним стулкам.
Але ціна буде не менше 2500 грн. за погонний метр, що в два рази перевищує середню вартість пластикових вікон, виготовлених за аналогічною технологією.
Фінські вікна
Головна їхня особливість — дві стулки (зовнішня і внутрішня). В таких вікнах по 3 скла: у внутрішній стулці — двокамерний склопакет, у зовнішній — просте листове скло. Стулки можна відкривати як одночасно, щоб провітрити кімнату, так і окремо. Так як стулок дві, то ширина коробки досить велика — до 220 мм.
Перевага фінських вікон в тому, що вони забезпечують максимально можливий рівень тепло- і шумоізоляції. Недоліки: стулки розсувні, відкидного механізму немає. Та й ціна може досягати 5000-6000 грн. за погонний метр.
П’ятий вид вікон — комбінація деревини з алюмінієм

Тут можливі 2 варіанти:
- Алюміній прикриває деревину тільки зовні, з вулиці. Це найпоширеніший вид таких вікон. Алюмінієвий захист істотно подовжує термін експлуатації вікон з дерева. Металеві накладки буквально зливаються з дерев’яними профілями, повністю повторюючи їх форму. Захищені металом дерев’яні вікна експлуатуються без проблем до 70 років.
- Матеріали міняються місцями. Вся конструкція алюмінієва, але зсередини, з кімнати, метал прикритий дерев’яними ламелями. Це просто декоративний елемент, адже металеве вікно досить складно вписати в інтер’єр житлового приміщення.
Такі комбіновані вікна гарні за всіма показниками, але коштують дорого.
Роблячи вибір між пластиковими і дерев’яними вікнами, не забувайте про те, що вироби з деревини теж бувають різної якості. Від їх вибору залежить, наскільки тепло і тихо буде в вашому домі, як довго прослужать вікна, наскільки зручним вони будуть в використанні і догляді.
Відео: Дерев’яні чи пластикові вікна? Інтерв’ю з майстром.
Більше корисних матеріалів на тему будівництва і ремонту — на головній сторінці сайту.