Отделка фасадов домов гранитом, как выбрать натуральный камень, преимущества и недостатки минерала

Оздоблення фасадів будинків гранітом: особливості технології, переваги і недоліки матеріалу

У попередньому огляді ми описали, чим можна обробити стіни будинку зовні. Ви вже визначилися, який матеріал будете використовувати? Ваш вибір — оздоблення фасаду гранітом? Тоді розглянемо його види, виявимо переваги і недоліки цього матеріалу. Поговоримо про особливості технології декорування поверхонь натуральним каменем. Порекомендуємо, як вибрати граніт і розкажемо, як з ним працювати.

Що таке граніт: види, переваги та недоліки

Натуральний граніт — це природний мінерал. Його структура: 60-65% — польові шпати, 25-30% — кварц, 5-10% — слюди. Завдяки міцності і привабливому зовнішньому вигляду граніт в будівництві застосовують при створенні фундаментів, декоративному оформленні цоколів і фасадів будинків.

Види граніту

Які є види (сорти) граніту

Всі сорти граніту для обробки фасадів класифікуються за властивостями і мінеральним складом натурального каменю:

 1. Аляскіт — камінь рожевого кольору, в складі якого немає темноколірних мінералів. У структурі є невелика кількість слюди, переважає калієво-натрієвий польовий шпат.
 2. Плагіограніт — мінерал світло-сірого кольору. Іноді буває рожевим або червоним. У складі мінімум калієво-натрієвого польового шпату, переважає плагіоклаза (ізоморфний мінерал).
 3. Роговообманковий — натуральний камінь, в структурі якого замість слюди присутні рогові обманки (кристали темно-зеленого кольору).

Це основні види граніту для обробки фасадів будинків. Вони бувають як звичайними, так і порфироподібними — з кварцовими вкрапленнями в структурі різних форм і розмірів, довжина яких може досягати 15 см.

Основні переваги граніту

Переваги і недоліки натурального граніту для обробки фасадів будинків

Один з головних плюсів цього натурального каменю — красива структура і колір, які надають стінам будинків чудовий зовнішній вигляд. Варто відзначити й інші переваги граніту як матеріалу для обробки стін зовні:

 • Вогнестійкість. Камінь також не змінює характеристик під впливом високих і низьких температур.
 • Відмінний тепло- і звукоізоляційний матеріал.
 • Незважаючи на міфи про схильність натурального мінералу до радіаційного зараження це повністю екологічно безпечний матеріал.
 • Широка гамма фактур і кольорів, що дозволяє створювати комбіновані поверхні.
 • Проведене з дотриманням правил монтажу оздоблення фасадів гранітом значно збільшує механічну міцність будівель і збільшує термін їх експлуатації.
 • Незалежно від того який буває граніт, незважаючи на твердість матеріалу, він легко піддається поліровці практично до дзеркального блиску.
 • Міцність і довговічність. Міцність цього натурального каменю на стиск практично в 2 рази перевищує аналогічний показник мармуру і досягає 250 Мпа. Результати впливу корозії на поверхню матеріалу проявляються не раніше, ніж через 500 років після обробки зовнішніх поверхонь гранітом.
 • У структурі немає порожнин, що виключає ризик вбирання вологи і руйнування матеріалу під впливом зовнішніх негативних факторів.

І ще одна важлива перевага. Цей натуральний камінь настільки міцний, що на його поверхні практично не залишається слідів після механічного впливу. За фасадом з граніту легко доглядати — очищувати або змивати забруднення.

Недоліки граніту

Незважаючи на те що у граніту недоліки практично відсутні, все ж є певні мінуси оздоблення ним стін будівель зовні. Вони можуть виникнути в процесі експлуатації фасаду будинку при порушенні технології монтажу. Один з таких мінусів — поява в структурі мікротріщин. Це може відбуватися з кількох причин:

1. Якщо будинок побудований в регіоні з різко вираженим континентальним кліматом, то постійні і різкі підвищення і зниження температури призведуть до появи в структурі каменю мікротріщин. Потрапляючи в них і замерзаючи взимку, волога буде розширювати тріщини.

2. Неправильно замішаний або неякісний клей для монтажу кам’яних плит на фасад з граніту може стати причиною руйнування обшивки стін.

3. Використання неякісного натурального каменю (з шорсткою поверхнею, зі сколами, тріщинами) призводить до того, що всі ці дефекти забиваються пилом. Згодом на поверхні обробки з’являються брудні плями.

Як вибрати граніт для оздоблення фасаду

Рекомендації з вибору натурального граніту для оздоблення фасаду будинку

Є певні правила, як і який граніт вибрати для зовнішньої обробки стін будинку. В першу чергу потрібно звертати увагу на зовнішній вигляд і характеристики природного каменю:

 1. Колір — камінь видобувається у різних кар’єрах, тому кардинально відрізняється за кольорами, відтінками і характерними малюнками. Дізнайтеся у продавця, де видобуто матеріал, поцікавтеся характеристиками і особливостями каменю з цього кар’єра і порівняйте їх з еталонним зразком. Так ви перевірите справжність матеріалу.
 2. Рівномірність забарвлення — у складі каменю є кілька мінералів. Його структура зерниста, забарвлення нерівномірне. Можуть органічно поєднуватися 2-3 кольори. Але якщо присутні поодинокі чужорідні вкраплення, то це свідчить, що в структурі є інша порода з відмінними фізико-хімічними характеристиками. Вона може негативно позначатися на експлуатаційних характеристиках матеріалу. Плити з подібними вкрапленнями, наприклад, можуть відпадати під впливом вологи і температурних перепадів.
 3. Дефекти. Тріщини свідчать про те, що в процесі видобутку мінералу породу підривали. Відколюються фрагменти під час неправильного транспортування. Такий камінь неякісний, його не потрібно купувати.

Важливо! Вартість матеріалу і обробки гранітом фасаду залежать від якості, кольору і способу обробки каменю. Матеріал з шорсткою або натуральною поверхнею коштує дешевше, відповідно і нижче вартість його монтажу. Глянцеві або до блиску відполіровані плити коштують значно дорожче, тому і вище ціна їх установки.

Технологія монтажу фасаду з граніту

Технологія правильного монтажу фасаду з граніту

Незалежно від того який граніт вибрати, надійність обробки фасаду натуральним каменем буде залежати від його правильного монтажу. Відповідно до технології і рекомендацій виробників установка кам’яних плит на стіни ділиться на 2 етапи:

1. Якісна підготовка поверхні

Стіни потрібно обов’язково ретельно вирівняти. Не повинно бути перепадів більше 20 мм. Це скоротить витрату клею, підвищити якість обробки і знизить вартість монтажу матеріалу.

Перед обробкою фасадів гранітом всі поверхні потрібно очистити від залишків інших складів (гіпсової, декоративної штукатурки і т. д.). Стіни повинні бути оброблені виключно якісної штукатуркою — щоб виключити ризик відшаровування плит.

Перед установкою кам’яних плит обов’язково потрібно перевірити всі поверхні на предмет наявності тріщин. При їх виявленні поверхні в місцях розколів потрібно зачистити і знову обробити якісні штукатуркою.

На фінішному етапі підготовки стін до монтажу кам’яних плит на них (якщо вони не шорсткі) робляться цвяхами, скребками, шпателями або іншими інструментами насічки. Оптимальна відстань між ними — 30-50 мм.

2. Обробка стін будинку гранітом:

 • На початковому етапі горизонтально і вертикально (обов’язково перевіряти рівнем і схилом) укладаються від низу до верху «маячні» (кутові) плити. Від правильності їх монтажу залежить якість і зовнішній вигляд облицювання.
 • При обробці цоколя під перший нижній ряд плит підкладається дерев’яна дошка. Встановлюється шнур для контролю якості установки матеріалу.
 • Далі знизу вгору монтуються всі інші плити. Після установки кожного ряду потрібно обов’язково перевіряти за допомогою схилу і рівня правильність горизонтального і вертикального розташування плит.
 • На завершальному етапі створення фасаду з граніту через добу після закінчення робіт (обов’язкова вимога) затираються шви. Для цього досвідчені фахівці рекомендують використовувати затирочні суміші, в складі яких присутні епоксидні смоли. Це підвищує стійкість декорування стін до негативного впливу хімічних складів і вологи.
Затирання швів між гранітними плитами складом з епоксидною смолою

Підведемо підсумок

Натуральний граніт, незалежно від виду/сорту, — це довговічний, конструктивно міцний і дуже гарний матеріал. При його виборі звертають увагу не тільки на спосіб обробки, малюнок, структуру і колір поверхні, але і на наявність або відсутність дефектів.

Навіть якщо вибрати якісний граніт, всі його позитивні фізико-хімічні характеристики та переваги можна нівелювати при неправильному монтажі. Тому обов’язково потрібно дослухатися до рекомендацій фахівців і дотримуватися правил обробки фасадів будинків натуральним каменем.

Більше корисної та цікавої інформації — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *