Переваги, недоліки натуральних утеплювачів для дахів, стін будинків

Натуральний утеплювач для стін і даху будинку: переваги і недоліки

У будівництві приватних будинків для теплоізоляції все частіше використовують натуральні матеріали: солому, льон, тирсу. Який варіант кращий?

В останні роки екобудівництво стало особливо популярним. Люди хочуть жити в безпечних для здоров’я будинках, матеріали яких не виділяють токсинів і сприяють підтримці нормального мікроклімату. Тому багато власників приватних будинків розглядають можливість утеплити споруди натуральними матеріалами.

Перед початком ремонту або будівництва можна глибше вивчити це питання. Сподіваємося, ця інформація допоможе вам прийняти правильне рішення про можливість утеплення даху та стін будинку натуральними матеріалами.

Льон

Льон — екологічно чистий утеплювач для даху будинку

Льон вважається затребуваним натуральним утеплювачем для стін, дахів або перекриттів як зовні, так і всередині будівель. Для цього використовується костриця — здерев’янілі стебла льону. Матеріал давно славиться своїми високими теплоізоляційними якостями.

Сучасне виробництво дозволяє виготовляти із сировини природного походження повсть і рулони з льону. Якщо волокна короткі, з них виготовляють теплоізоляційні мати. Зазвичай такі плити мають товщину 5-10 см. Переваги утеплення стін льоном:

 • застосовується для утеплення всередині житлових кімнат, в тому числі дитячих, спалень;
 • забезпечує гарну звукоізоляцію;
 • термін експлуатації перевищує 70 років;
 • відрізняється здатністю пропускати пар;
 • якщо матеріал намокне, він швидко висихає;
 • плити пластичні, гнучкі і легкі, що полегшує монтаж.

Вибір утеплювача з льону

При виборі зазвичай звертають увагу на склад лляних плит. Виготовляються матеріали зі 100% екологічної сировини. В склад не входять ніякі добавки.

На перший погляд здається, що повністю натуральна основа — це перевага. На ділі виявляється, що цей утеплювач менш практичний, ніж теплоізоляція з єднальними компонентами. Тому доцільніше купувати плити, до складу яких входить 85% лляних волокон і 15% сполучних компонентів. Добавками є речовини на основі крохмалю або поліестер.

Недоліком утеплення стін чи даху льоном є здатність матеріалу займатися. Щоб утеплювач відповідав вимогам пожежної безпеки, його обробляють спеціальними складами. Деякі виробники додають до складу речовини на основі бору або покривають поверхні плит антипіренами.

Тирса і ДВП

Тирса — утеплювач для даху з натуральної деревини

Деревина давно відома своїми високими теплоізоляційними властивостями і позитивним впливом на організм людини. З деревної тирси роблять утеплювач і звукоізоляцію.

Щоб обробити стіни будинку таким утеплювачем, потрібно багато часу. Тирсу перед використанням попередньо підготовлюють, тому потрібно використовувати спеціальну технологію при монтажі такого утеплювача. Переваги утеплення стін і даху тирсою:

 • невисока вартість утеплення;
 • матеріал натуральний, екологічно безпечний;
 • в разі правильного монтажу та обробки тирса прослужить багато років;
 • високі теплоізоляційні властивості.

Один з головних недоліків тирси — горючість матеріалу. А ще вона сиріє і гниє. В тирсі заводяться не тільки комахи і цвіль, але і гризуни.

Деревоволокнисті плити

ДВП (деревоволокнисті плити) відрізняються низьким показником теплопровідності, паропроникністю, міцністю. ДВП просто монтувати, вони стійкі до перепадів вологості, не дають усадки. При покупці краще вибирати м’які ДВП. У складі матеріалу відсутні хімічні сполучні. При виробництві таких ДВП подрібнену деревну тріску змішують з водою. Потім масу пресують і висушують.

В ДВП, виготовлених у такий спосіб, немає формальдегіду, шкідливих компонентів. Недоліком цього матеріалу є складності при утепленні вузьких, важкодоступних місць та ділянок, де виконується підключення комунікацій.

Конопля

Конопля — утеплювач для стін з антисептичними властивостями

Цей утеплювач схожий за своїми властивостями на лляну теплоізоляцію. Він не виділяє токсинів, відмінно зберігає тепло всередині кімнат. Конопля відрізняється наявністю властивостей антисептика. Утеплення стін коноплею дозволяє створити сприятливий мікроклімат в будинку. Цей натуральний утеплювач не схильний до утворення грибка і розмноження комах.

Недоліком утеплювача на основі конопель є відсутність у продажу матеріалів вітчизняного виробництва. Вирощувати коноплю для виробництва заборонено законом. Тому можна купити рулонні утеплювачі різної товщини, виготовлені в Німеччині. Їх ціна досить висока.

Усередині шару теплоізоляції можуть жити миші, тому потрібно використовувати спеціальні засоби захисту від шкідників. Багатьом господарям приватних будинків така особливість утеплювачів на основі рослинної сировини здається незначним недоліком. Адже снує безліч способів захистити утеплювач від атак гризунів. Тому теплоізоляцію на рослинній основі активно використовують при будівництві та ремонті будинків.

Пробка

Пробка — утеплювач для даху чи стін приватного будинку

Для утеплення даху або стін можна використовувати пробкові матеріали. Їх виготовляють з кори коркового дуба, який росте в середземноморському кліматі. Сировину перемелюють, піддають впливу високих температур і пари, змішують з природньою смолою (видобувається з цього ж пробкового дуба). Отриману масу пресують, розрізають на плити встановленого стандартами розміру. Корковий утеплювач вирізняється низкою переваг:

 • плити мають пористу структуру, що забезпечує високі теплоізоляційні якості;
 • матеріал повітропроникний;
 • наявність смол перешкоджає розвитку в утеплювачі грибка, цвілі;
 • легкий матеріал просто монтувати, різати;
 • пробку можна обштукатурити або залишити без додаткової обробки.

Недоліком є ​​висока вартість пробки. У деяких випадках матеріал доводиться монтувати в кілька шарів.

Вовна

Вовна овець — гарний утеплювач для даху та стін

Ця теплоізоляція виготовляється з обробленої особливим способом вовни овець. Товщина полотна — 2-12 см, щільність буває різною. Матеріал має ряд переваг:

 • Вбирає до 25% вологи від своєї ваги. Така властивість дозволяє регулювати рівень вологості в приміщеннях. Якщо повітря стане занадто сухим, шерсть вивільняє воду. Тому її укладають без паропроникних мембран.
 • Вовна застосовується для утеплення даху, перегородок, стін, перекриттів, міжкроквяних просторів. При каркасному методі будівництва шерсть закладають між листами ДСП.
 • Вовняна теплоізоляція дуже легка.
 • В деяких шерстяних утеплювачах є антисептики, що відлякують комах.
 • Імпортні матеріали оброблені вогнезахисними складами.

Недоліком цього утеплювача є потреба в обробці антипіреном і антисептиками. Це знижує позитивні екологічні якості матеріалу. У вовні живуть гризуни.

Вовна — шерсть овець, на яку у людей може бути алергія. Тому при появі перших ознак розвитку захворювання потрібно знімати теплоізоляцію і переробляти ремонт. В іншому випадку поступово може розвинутися астма.

Камка — утеплювач з морських водоростей

Камка — екологічно безпечний утеплювач для стін та даху з морських водоростей

Цей матеріал виробляють з морських водоростей. Це рослини, які добувають в Чорному морі. У такій теплоізоляції багато морської солі, тому камка практично не схильна до розвитку в структурі грибка. Водорості відомі високим показником теплоізоляції. Недоліком матеріалу є крихкість — тому при монтажі потрібно діяти обережно.

Переваги камки:

 • при підвищенні рівня вологості матеріал вбирає воду з атмосфери, а якщо повітря сухе, камка віддає вологу в навколишній простір;
 • погано підтримує горіння;
 • виділяє в навколишнє середовище йод, що добре впливає на здоров’я людей;
 • у утеплювачі не гніздяться гризуни, не живуть комахи через наявність в структурі великої кількості кальцієвих сполук.

Ековата

Ековата — найкращий утеплювач для даху

Це один з найдосконаліших матеріалів для утеплення стін та дахів з природних компонентів. Ековата виготовляється на основі целюлози. Її виробництво передбачає переробку макулатури. До складу додаються сполучні компоненти, антисептики і антипірени. Теплоізоляційну масу наносять на поверхні за допомогою розпилювачів, тому нею легко обробити навіть важкодоступні місця.

Переваги ековати:

 • матеріал не гниє;
 • добре утримує тепло в приміщеннях;
 • відрізняється вогнестійкість;
 • застосовується як для вертикальних, так і для горизонтальних чи похилих поверхонь;
 • у матеріалі не гніздяться гризуни, тому що до його складу входять мінеральні сполуки на основі бору.

У ековати, як і у будь-якого утеплювача, є ряд недоліків. Матеріал гігроскопічний, тому може увібрати вологу і втратити первинні властивості. Ековата також може викликати алергічні реакції.

 

Недоліки натуральних утеплювачів

У натуральних утеплювачів є як переваги, так і недоліки

Всім натуральним матеріалам для утеплення даху в більшій чи меншій мірі притаманні такі недоліки:

 • Підтримують горіння. Щоб знизити показник займистості, виробники додають до складу антипірени, які можуть негативно впливати на здоров’я людей.
 • Алергенність. Практично всі натуральні матеріали для утеплення стін і дахів здатні викликати різні алергічні реакції.
 • Гігроскопічність. Якщо в приміщенні висока вологість, матеріали вбирають вологу, намокають і перестають виконувати функції теплоізоляції.
 • Стають комфортним місцем проживання гризунів і комах. Щоб позбутися цього недоліку, до складу додають антисептики, які часто бувають небезпечними для здоров’я мешканців.
 • Складно розрахувати товщину утеплювача, яким можна утеплити будинок. У різних виробників щільність матеріалів може відрізнятися.

Вибирати чи ні теплоізоляцію на основі натуральних компонентів для утеплення даху та стін будинку, вирішувати тільки вам. Знаючи недоліки кожного матеріалу, можна зробити ряд дій, що підвищують їх експлуатаційні якості.

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *