Обираємо матеріали та створюємо клумби з каменю власними руками

Клумби з каменю: типи, нюанси вибору каміння і облаштування своїми руками

У цьому матеріалі буде розказано, які бувають клумби з каменю, з яких матеріалів вони виготовляються і які функції виконують. За допомогою цієї статті ви зможете швидко зорієнтуватися, який вид квітника підходить саме вам.

Види каменів для клумб з фото

Перш, ніж вибрати конструкцію клумби з каміння для квітника, потрібно визначитися з видом каменів. Вони відрізняються не тільки за формою і розмірами, а, як і інші елементи садового декору, підходять до різних квітів і декоративних чагарників. Камені для клумб бувають декількох видів, основні з яких будуть перераховані нижче.

Вапняк

Вапняк — матеріал для облаштування своїми руками клумби з каменю

З усіх видів матеріалів, які використовуються для облаштування клумб з каменю, вапняк найпоширеніший. Це гірська порода, яку добувають в Криму, Західній Україні та у Карпатах. Склад вапняку: кальцит і різні домішки. Головна перевага — доступність.

Вапняк відрізняється від інших каменів шорсткою поверхнею і відсутністю блиску. Колір у цієї породи найчастіше сірий, від світлого до темного, зустрічаються кілька відтінків кремового і бежевого. Всі перераховані кольори клумб з каменю відмінно гармоніюють зі свіжим листям і квітами літнього та осіннього саду.

Відтінок каменю залежить від домішок і місця, де його добувають. «Базовий» колір — світло-сірий. При вмісті в ньому заліза, він змінюється на жовтий чи коричневий, в залежності від кількості. Рожевого, червоного і бурого кольору матеріалу додає марганець, зеленуватого — скам’янілі водорості.

Різні відтінки вапняку для клумб з каміннявикористовують не тільки при ландшафтному дизайні. Поступове, незначне на перший погляд, руйнування матеріалу сприяє підживленню грунту. Особливу принадність надає квітнику пористий вапняк.

Піщаник

Піщаник — доступний матеріал для клумби з каміння

Піщаник — це гірська порода. Камінь складається з дрібних крихт різного походження, які міцно зцементовані між собою. Найчастіше зустрічається кварцовий піщаник. Він вирізняється наявністю шарів і пористістю. Найпоширеніший колір цього матеріалу — сіро-бежевий.

Перевага піщаника — його демократичність. Камінь застосовують в різних варіаціях і буквально для будь-яких видів квітників. Він підкреслить шляхетність хвої і витонченість троянд. За допомогою піщаника можна створювати багатоярусні клумби.

Цей матеріал має кілька відтінків. Він буває білим, рожевим, червоним і темно-сірим. У ландшафтному дизайні використовують ці відтінки для створення гарних композицій. За структурою і відтінком піщаник також буває різним: щільним, однорідним, з дрібних кульок, шорстким і гладким. Ці властивості використовують при створенні і оздобленні клумб з каменю в садах.

Плитняк

Плитняк для будівництва клумби з каменю

Останнім часом часто можна побачити на садових ділянках декоративні клумби зкаменю плитняку. Він володіє вишуканою неповторною красою і не схожий ні на один вид каменів, які використовуються для оформлення. Він складається з багатьох шарів, тому здатний розщеплюватися на більш тонкі пластини. Ще його називають сланцем.

Це теж гірська порода, яка може складатися з різних мінералів, що визначають в кінцевому рахунку її колір і зовнішній вигляд. На кількість, структуру і колір шарів впливає не тільки хімічний склад, але і глибина залягання сланцю.

Особливістю цього матеріалу для клумби з каміння є те, що з нього найчастіше не роблять високі конструкції. Це пов’язано з тим, що товщина сланцю порівняно невелика. Щоб викласти навіть невисоку стінку з цього каменю, потрібно багато матеріалу. Іноді його застосовують для створення кутових і багатоярусних композицій. Клумби з плитняку додадуть саду нотку аристократизму.

Галька

Галька — доступний та дешевий матеріал для клумби з каміння

Іноді при оформленні клумби з каміннявикористовується галька. Її перевага — загальнодоступність. Цей природний матеріал для ландшафтного дизайну в саду в буквальному сенсі валяється під ногами. Він є як у приморських регіонах, так і в областях, де протікають річки.

Галька також є гірською породою. Її відмінність від інших матеріалів — відсутність кутів і гострих кінців. Такі камінчики іноді називають «голяками» через гладку, приємну на дотик поверхню. Вони відшліфовані з усіх боків водою за десятки, а іноді тисячі років.

Галька має кілька відтінків сірого і коричневого кольорів. Вона добре поєднується з вапняком і іншим декоративним камінням. Галька гармонує як з листяними, так і з хвойними деревами та чагарниками. Іноді її використовують і в рокаріях.

Вулканічний туф

Вулканічний туф для клумби з каменю

Іноді при створенні гарних клумб з каменіввикористовують вулканічний туф. Він складається з магми, яка при викиді з вулкана ущільнилася і затверділа. Залежно від складу магми туф має колір від білого до темного, майже чорного. Краса цієї вулканічної породи полягає в її пористості.

У туфі безліч поглиблень, які утворені повітрям. Якщо поглиблення чималі і глибокі, то в них сажають посухостійкі рослини, які зможуть пережити відсутність регулярного поливу.

Пористість туфу використовується при створенні клумб з каміння, альпійських гірок. Для того, щоб підкреслити природну красу цього матеріалу, його поєднують з гладкими породами. Найчастіше при створенні клумби з каменю використовується кілька видів матеріалу, де туф виконує головну роль.

Граніт

Граніт — натуральний камінь для клумби

Це найміцніша з перерахованих гірських порід, яка використовується в ландшафтному дизайні. З цієї причини граніт належить до одного з найдорожчих матеріалів. Тому найчастіше він застосовується не в аматорському садівництві, а в ботанічних садах, парках, алеях і на площах.

Зробивши клумбу з граніту, можна бути впевненим в тому, що вона прослужить довго, причому декоративні властивості каменю анітрохи не погіршаться з часом. Монументальність конструкції підкреслюють високі хвойні. Але не тільки. Висаджувати у клумби з каменю граніту можна і однорічні рослини.

Кварцит

Кварцит — привабливий зовнішні матеріал для облаштування клумби з каменю

Ця гірська порода рідко використовується при створенні клумб з каміння через високу собівартість. Ще одна причина — висока міцність (камінь погано піддається обробці). Але у випадках, коли парканчик для клумби виконаний саме з кварциту, він виглядає просто приголомшливо.

Блискуча відполірована поверхня притягує до себе погляд. Часто, через дефіцит цього каменю, кварцит може використовуватися як доповнення в композиції серед більш доступних побратимів. Цей камінь одразу привертає до себе увагу.

Базальт

Клумби з каменю базальт

Це гірська порода з красивою структурою. Камінь має темні відтінки з більш світлими вкрапленнями по всій поверхні. Його нерідко використовують в єдиному екземплярі (через високу декоративність) разом з іншими різновидами.

Цегла

Цегла — простий матеріал для будівництва клумби з каменю

Цегла використовується не тільки для будівництва. Залишки можуть застосовуватися при оформленні клумб. Іноді цегляні клумби облаштовуються з кутів будинків з того ж матеріалу, і виглядають як продовження споруд.

Цеглини мають широку кольорову гаму, яка дозволяє вибрати той відтінок, який підійде в конкретній ситуації. Червона цегла виготовляється з глини, біла — з піску. Остання називається силікатною. Клумби з неї виходять красивими і акуратними.

Через підвищену вологість цегла може передчасно руйнуватися, тому при виборі рослин для такої клумби з каменю віддають перевагу багаторічним деревам і чагарникам, які не потребують щоденного поливу. Цегла органічно поєднується з іншими матеріалами: галькою, сланцем, вапняком.

Різні варіанти бордюрів і клумб з каменю: кращі фото-приклади

Клумби з каменю з кожним роком набирають популярність. Особливо часто їх використовують на тих садових ділянках, де розташовані зони відпочинку. Виконані з природних матеріалів, вони сприяють створенню затишного і гармонійного середовища, яке довгі роки буде дарувати радість своїм господарям.

Щоб знати, клумбі з якого каміння віддати перевагу, потрібно мати уявлення про особливості різних матеріалів. Бажано знати нюанси створення різних видів подібних квітників.

Арабеска

Клумба Арабеска

Цей вид клумб з каміння став популярний завдяки своїй мальовничості протягом усього сезону і при будь-якій погоді. Найчастіше на клумбі Арабеска ростуть невисокі рослини. Вони сіються чи висаджуються за заздалегідь намальованим і перенесеним на грунт ескізом у вигляді будь-яких химерних візерунків.

Проміжки між рослинами заповнюються дрібним камінням різного забарвлення чи крихтою. Іноді Арабеска виконується з каменів, покладених візерунком на поверхні. А рослини садять по краях, як бордюри, чи в центрі — одна-дві великих.

Габіон

Клумба з каменю типу габіон

Це клумба, виконана з металевої сітки, яка наповнена камінням середнього розміру. Для неї використовують бут, піщаник, гальку. Головна перевага такої клумби з каменю — довговічність і надійність конструкції.

Альпійська гірка

Альпійська гірка — комбінована клумба з каменю

На альпійській гірці ростуть рослини, які пристосовані до життя в скелях. У центр цієї клумби поміщають один великий камінь, який символізує вершину гори. Поруч, серед рослин можуть розташовуватися камені меншого розміру.

Рокарій

Рокарій — тип клумби з каменю

На невеликій ділянці землі розкладають камені, між якими висаджуються середнього розміру чагарники. Камені в рокарії можуть використовуватися різних видів.

Висновок

Вибір клумби з каменю залежить від безлічі факторів. Важливим є вид матеріалу, призначення ділянки і самого квітника, його основна функція. Розібравшись в своїх перевагах і обравши оптимальний матеріал, ви створите максимально привабливу, гармонічну та надійну конструкцію, значно заощадивши час і кошти.

Які ще бувають клумби, можна подивитися на відео:

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *