Камінь травертин — характеристики, види, застосування у будівництві

Натуральний камінь травертин: види, характеристики, застосування у будівництві

Натуральний камінь травертин — один з найпопулярніших природних матеріалів, якими проводиться оздоблення фасадів будинків зовні. Це гарна гірська порода з пастельною гамою ніжних і теплих відтінків білого, жовтого або рожевого кольору, що має пластичність вапняку та міцність мармуру.

Давайте розглянемо, що являє собою цей натуральний мінерал, які є види травертину і де видобувається камінь. Проаналізуємо фізико-механічні характеристики гірської породи, виявимо її переваги та недоліки.

Читайте також: Оздоблення фасадів будинків гранітом: особливості технології, переваги і недоліки матеріалу.

Що таке камінь травертин, види мінералу, де видобувається гірська порода

Застосовуваний при облицюванні внутрішніх стін і поверхонь приміщень або оздобленні фасадів травертин — пористий камінь, що відноситься до вапняних туфів. Це проміжна ланка у процесі перетворення вапняку на мармур. Зберігши характеристики вапняку, камінь досить пластичний і легко обробляється. При цьому він має міцність і довговічність мармуру.

Основа пронизаної тріщинами і мікроотворами структури цієї гірської породи — переважно арагоніт, меншою мірою кальцит і залізні сполуки, що надають колір каменю.

Де видобувається камінь травертин

Де у світі видобувається камінь травертин
На фото — травертин у необробленому вигляді.

Найбагатші родовища, у яких видобуваються різні види травертину — копальні Туреччини, Італії, Іспанії, Ірану. З пострадянських країн він видобувається у таких країнах та регіонах:

 • Україна.
 • Таджикистан.
 • Киргизстан.
 • Південний Кавказ.

На території Росії камінь травертин видобувається на родовищах біля міста П’ятигорська та на Камчатці.

Корисна стаття: Оздоблення фасадів будинків мармуром: види, сорти, назви штучного, натурального каменю, рекомендації щодо монтажу.

Які є види травертину

Усі види травертину класифікуються залежно від місця видобутку та особливостей структури. По суті, застосовуваний у будівництві для облицювання внутрішніх поверхонь приміщень та оздоблення фасадів травертин можна розділити на 2 види:

 1. Натуральний камінь — блоки для будівництва або оздоблювальні плити, виготовлені з цільної гірської породи.
 2. Штучний травертин — плити, декоративна штукатурка, рідкий камінь. Плити виготовляються із подрібненої крихти натурального каменю, з додаванням клею, сполучних смол та пігментів для надання кольору.

Фізико-хімічні характеристики, переваги та недоліки травертину

Залежно від наявності у структурі каменю травертину різних домішок інших мінералів властивості цієї гірської породи можуть трохи відрізнятися. Але якщо брати за основу стандартні характеристики, то вони такі:

 • щільність породи — від 2,5 до 2,7 г/см3;
 • пористість структури ≈ 8,2%;
 • показник водопоглинання — 1,7%;
 • коефіцієнт розм’якшення — 0,81;
 • міцність при стисканні ≈ 47 МПа;
 • твердість каменю — 4 од. (шкала Мооса).

Це може вас зацікавити: Природний камінь черепашник, піщаник, вапняк: плюси та мінуси будівництва або оздоблення фасаду будинку.

Види, характеристики, переваги травертину
Фото, як травертин нарізається на плити.

Переваги

Крім того, що камінь травертин — натуральний і привабливий зовні будівельний і оздоблювальний матеріал, у нього є ряд інших переваг:

 1. Простота та легкість обробки. Ця вапнякова гірська порода легко розпилюється.
 2. Механічна міцність, яку практично можна порівняти з натуральним гранітом або мармуром.
 3. Екологічна безпека. У структурі немає шкідливих для людей та навколишнього середовища хімічних речовин, він не радіоактивний, на відміну від граніту.
 4. Доступна в порівнянні з мармуром та гранітом вартість.
 5. Вологостійкість та морозостійкість. Пори в структурі цієї гірської породи закриті, тому травертин що застосовується при обробці фасаду не вбирає вологу. Це також спричиняє стійкість каменю до негативного впливу низьких температур.
 6. Невелика вага. Декоративне оздоблення фасаду травертином не дає великого додаткового навантаження на стіни та фундамент будинку.
 7. Через пористість структури це відмінний тепло-і звукоізоляційний матеріал.

Важливо! Вибираючи камінь як матеріал для облицювання стін і внутрішніх поверхонь або оздоблення фасаду травертином необхідно враховувати, що ця гірська порода має недоліки. Вона кришиться і розколюється при механічному впливі, поверхня стирається, легко дряпається. Структура руйнується під впливом агресивних хімічних складів, сполук та кислот.

Де в будівництві застосовується камінь травертин

Де застосовується камінь травертин у будівництві

Здавна видобутий в італійському місті Тіволі (в давнину — Тібур) камінь травертин використовували для будівництва фундаментів та опор будинків. Пізніше, звернувши увагу на податливість та привабливий зовнішній вигляд, італійці почали застосовувати його як матеріал для оздоблення фасадів будинків та облицювання стін і внутрішніх поверхонь у приміщеннях.

Зараз травертин у будівництві використовується:

 • як підлогове покриття в офісних будівлях, громадських місцях, у ванних кімнатах та туалетах будинків та квартир;
 • як матеріал для облицювання колон, камінів, сходів;
 • широке застосування отримало оздоблення фасаду травертином, що надає будівлі вишуканого вигляду;
 • з нього створюються панно та мозаїки, виготовляються багети та інші елементи декору;
 • відходи цієї гірської породи застосовуються під час виробництва цементу.

Радимо вам почитати: Декоративний камінь доломіт: види, переваги та недоліки, застосування у будівництві.

Як вибрати якісний камінь травертин

Рекомендації, як вибрати камінь травертин

Є кілька рекомендацій, як вибрати якісний мінерал для оздоблення фасаду травертином або облицювання стін та поверхонь всередині приміщень. При купівлі оздоблювального каменю слід звертати увагу на наступні моменти:

1. Якість гірської породи

Важливо, щоб мінерал не був надто крихким, у його структурі не повинно бути багато пор. Такий камінь вважається неякісним і коштує недорого. Переважно, неякісну гірську породу видобувають у Вірменії.

2. Спосіб обробки поверхні

Зазвичай травертин продається у формі відполірованих до дзеркального блиску плит. Вони виглядають дуже гарно та призначаються для облицювання зовнішніх або внутрішніх вертикальних поверхонь. А ось для обробки підлоги такі плити не підходять, оскільки їхня поверхня слизька.

Для підлоги та облицювання поверхонь у ванних або туалетах рекомендується вибирати необроблений камінь. Його потрібно доводити до необхідних характеристик — створювати шорстку поверхню, обробляти захисними складами, що запобігають проникненню в структуру вологи.

3. Малюнок та колір

У процесі виготовлення плит з травертину на їхній поверхні утворюється малюнок — великий або ледь помітний. Для облицювання стін у приміщеннях невеликої площі краще вибирати матеріал із дрібним візерунком — це візуально збільшить кімнату. Великий малюнок, навпаки, візуально зменшить площу приміщення.

Колірна гамма травертину для облицювання стін всередині будівель або оздоблення фасадів будинків варіюється від білого до малиново-червоного відтінку. Але на ринку будматеріалів переважає мінерал бежевого чи коричневого кольору. Щоб поверхня після обробки каменем виглядала однотонною та органічною, важливо вибирати плити однакового кольору або відтінку.

І ще один важливий фактор – ціна натурального каменю травертину. Потрібно розуміти, що оздоблювальний матеріал із якісної гірської породи не може коштувати дешево. Низька ціна – показник поганої якості.

Більше цікавих та корисних матеріалів — у розділі Будматеріали або на Головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *