Покриття для підлоги в будинку, квартирі: як вибрати лінолеум

Як вибрати якісний лінолеум в квартиру чи будинок

Лінолеум — це оздоблювальний матеріал для покриття підлог. Він виготовлений на полімерній основі, випускається, зазвичай, у рулонах. Матеріал досить міцний і еластичний, добре протистоїть негативному впливу жирів, кислот і вологи. Використовується в місцях великого руху людей і де часто потрібне вологе прибирання. Якщо у лінолеуму хороше підгрунтя, і він правильно наклеєний, то термін служби у нього досить тривалий.

Як виготовляється підлогове покриття

Лінолеум виготовляється як без застосування основи (багатошарової або одношарової), так і на зміцнюючій (тканинній, теплоізолюючій) основі. Підприємства випускають матеріал багатобарвним, однотонним, з різними малюнками: під дерево, мармур, візерунчастими і з зображеннями.

Виробники постачають лінолеум в рулонах по 12 метрів і більше. В рулоні може бути кілька шматків, але довжина кожного — не менше 3 метрів. Матеріал при зниженні температури повітря стає крихким, тому перед улагоджуванням його необхідно кілька днів потримати у теплому місці.

Переваги та недоліки лінолеуму

Лінолеум: переваги, недоліки підлогового покриття

Основна перевага покриття з лінолеуму — універсальність. Його можна постелити фактично в кожному приміщенні:

 • на кухні;
 • в їдальні;
 • у спортивному залі;
 • в офісі чи холі.

Це практичний і візуально привабливий матеріал, який органічно поєднується з будь-яким дизайном.

Матеріал дуже простий у догляді. Його можна мити водою з милом або пральним порошком. Він стійкий до стирання, не деформується, м’який і еластичний. При правильному і якісному укладанні він вірою і правдою служитиме вам довгий час, не дивлячись навіть на інтенсивні навантаження.

Товщина цього матеріалу — 4 мм. Це дає можливість стелити його навіть на нерівні поверхні. Додайте до цього відмінні теплоізоляційні характеристики і несприятливість до негативного впливу вологи. Ціна лінолеуму досить демократична і по кишені будь-якому споживачеві. До того ж матеріал виробляється в широкому асортименті малюнків і кольорових гам.

Недоліки покриття

Лінолеум для підлоги: недоліки

До недоліків лінолеуму відноситься досить складний процес його укладання, тому цю роботу краще довіряти професіоналам. Ще він досить сильно вигорає під дією сонячних променів.

Лінолеум ще вбирає в себе різні хімічні речовини, жир, зеленку. Він притягує пил, на поверхні матеріалу відображаються сліди від встановлених меблів. По якості покриття сильно поступається ламінату, але цей матеріал коштує значно дорожче.

Види і ціна лінолеуму:

 • Побутовий лінолеум — використовується в житлових приміщеннях. Виготовлений на основі поліестеру або на спіненій основі. Його товщина — в межах 4 мм. Має широку колірну гаму. Без проблем укладається, м’який і еластичний. Побутовий матеріал не вимагає особливого догляду, але в місцях великого руху людей при підвищених навантаженнях швидко зношується.
 • Напівкомерційний лінолеум — застосовується в основному в маленьких офісах, в готельних номерах і малогабаритних квартирах. Мало чим відрізняється по структурі від побутового, але має спеціальне захисне покриття товщиною 0,5 мм, що підвищує термін його експлуатації.
 • Комерційний лінолеум — настилається в основному в місцях з підвищеною прохідністю людей. Він покритий полівінілхлоридом, завдяки якому служить чимало часу, не втрачаючи первісного вигляду.
 • Лінолеум без основи — дуже тонкий (товщиною від 1,5 до 3 мм), коштує дешево. Укладається виключно на рівні поверхні, у нього дуже невеликий термін служби.
 • Основний лінолеум — це матеріал з нетканою, тканинною або теплоізоляційною підкладкою. Завдяки своїй м’якості і еластичності непогано вкладається на практично будь-яку поверхню.

Ціна лінолеуму залежить від типу і якості, і коштує він приблизно від 100 до 200 грн. за 1 м2.

Критерії вибору лінолеуму

Як вибрати лінолеум? Це питання хвилює більшість покупців. Щоб в подальшому покупка не засмутила вас, при виборі матеріалу потрібно дотримуватися таких порад:

 • Визначайте якість покриття по запаху. Якщо він різкий, то в лінолеум додані шкідливі присадки. Якісний матеріал не повинен неприємно пахнути.
 • У якісного лінолеуму є маркування і гігієнічний сертифікат. Малюнок на його поверхні повинен чітко виділятися.
 • У розгорнутому вигляді на матеріалі не повинно бути горбів і місць з відшарованою плівкою.

Краще купувати лінолеум із захисним плівковим покриттям. Такий матеріал тривалий час зберігається в первісному вигляді і добре миється. І звертайте увагу на колір — можуть бути відмінності в кольоровій гамі.

Як стелити лінолеум в кімнатах

Клей для лінолеуму: як стелити підлогове покриття

Матеріал для покриття підлоги можна стелити за допомогою клею для лінолеуму. Його також просто залагоджують з попередньою підгонкою до кутів кімнат і меблів. У випадку, якщо ви купили листи нестандартних розмірів, необхідно поєднувати їх так, щоб співпадали контури малюнків чи орнаменту. Завжди залишайте трохи запас. Під час викроювання матеріалу надрізайте лінолеум по кутових згинах для того, щоб він не відкопилювався.

Щоб постелити покриття, потрібно купити клей для лінолеуму в магазині. Але можливо і самостійно виготовити мастику. Для цього змішують:

 • 35 частин оліфи;
 • 45 частин ретельно подрібненої крейди;
 • 15 частин якісного цементу.

Крейду і цемент потрібно ретельно просіяти, а вже потім змішати з оліфою. За добу мастика готова до застосування.

Приблизна витрата клею для лінолеуму — 1,5 кг на 1 м2. Застосовують його для наклеювання покриття на бетонну чи дерев’яну основу.

Як підготувати основу для укладання покриття?

Основу, на яку приклеюється матеріал потрібно ретельно вирівняти. Якщо це дерев’яна підлога, то попередньо потрібно укласти листи фанери для її вирівнювання, а потім вже стелити покриття.

Важливо! Якщо ви хочете укласти покриття з лінолеуму на поверхню з деревини, потрібно її добре простругати рубанком і почистити наждачним папером.

У деяких випадках лінолеум стелять на підлоги з паркету. Їх теж необхідно грунтовно простругувати і вирівнювати шпаклівкою, інакше дефекти проявляться на поверхні покриття.

Підготовка матеріалу

Перед тим як починати стелити лінолеум, його необхідно підготувати. Щоб вирівняти поверхню, матеріал пропрасовують з внутрішньої сторони нагрітою праскою. Але це потрібно робити акуратно, щоб не деформувати покриття.

Наступний етап — полотна кладуться одне на одне, по всій площі притискаються чимось важким. Це потрібно для того, щоб матеріал вирівнявся. При його укладанні на основу з дерева листи стеляться вздовж дерев’яних плит.

Укладають лінолеуму без проклеювання у приміщеннях, де його можна міцно закріпити по обидва боки. Це, зазвичай, коридори і проходи між приміщеннями. Для цього знімаються дерев’яні підлогові плінтуси, щільно підганяються стики, розправляються і попередньо притискаються плінтусами краї матеріалу. Прибивати плінтуса бажано через 2 тижні після залагодження лінолеуму.

Залагодження лінолеуму на клейову основу

Стелимо лінолеум на клейову основу

Наклеювання вважається надійним і міцним способом. Поверхні перед нанесенням клею для лінолеуму необхідно ретельно очищувати від пилу і бруду. Виворітну сторону матеріалу перед процесом наклеювання покривають грунтом (приблизно за добу).

Куплений чи приготовлений клей для лінолеуму наносять на виворітну сторону покриття і на підлогу для кращого адгезії складу. Після закінчення проклейки по поверхні можна потягати мішок з вантажем для вирівнювання наклеєного матеріалу. Під низ підкладіть постілку, щоб не подряпати поверхню покриття.

Приклеювати покриття можна і без грунтування. Мастикою або клеєм для лінолеуму промащується підстава і зворотня поверхня матеріалу, не промащуючи кромки. Надлишки мастики вийдуть через щілини, після цього поверхню покриття потрібно притиснути вантажем. Для повного застигання клею для лінолеуму потрібно трохи більше тижня.

Для вирізання отворів під труби потрібно виготовити картонні шаблони. Накресліть квадрати кругом труб, виріжте з картону аналогічні за розмірами шаблони. Посередині них накресліть кола, діаметр яких відповідає товщині труб і виріжіть отвори. Шаблони перенесіть на лінолеум і виріжіть у ньому отвори.

Для роботи будуть потрібні такі інструменти:

 • гострий ніж;
 • рулетка або довга лінійка;
 • гумовий і простий молотки.

Це і всі секрети якісного і правильного укладання покриття з лінолеуму. Як бачите, чим гірше стан підлог, тим більше доведеться докласти зусиль. Якщо всю роботу виконати належним чином, то в найближчі років 15 до питання про ремонт покриття для підлоги ви не будете повертатися.

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *