Газовий котел опалення в квартиру чи будинок: як вибрати

Як вибрати газовий котел для опалення приватного будинку чи квартири

Газові котли — оптимальний варіант для опалення квартир, заміських котеджів, приватних будинків, дач та інших житлових або господарських, промислових об’єктів при наявності магістральних газопроводів. Завдяки загальній газифікації, в Україні газовий котел опалення — це не тільки популярний серед користувачів вибір, а ще й, найчастіше, єдине рішення для опалювання приміщень.

Основні переваги газових котлів:

 1. Дешевизна використання.
 2. Висока ефективність, стабільність, надійність і довгий строк експлуатації.
 3. Доступне управління, в тому числі інтелектуальна автоматика, ергономічний дизайн.
 4. Можливість роботи на зрідженому газі.
 5. Сучасні пристрої безпеки і контролю.
 6. Безліч варіантів виробників і вартості.

Разом з цим необхідно врахувати, що є обов’язкові вимоги до експлуатації подібних приладів:

 • постійна наявність газу;
 • жорсткі вимоги до встановлення;
 • обов’язкове документальне оформлення монтажу газових котлів;
 • необхідність регулярного чищення та професійного обслуговування

Вибрати якісний, надійний та максимально ефективний побутовий газовий котел опалення для квартири, дачі, котеджу чи приватного будинку вам допоможе наступна інформація.

Схема газового котла

Схема газового котла: особливості конструкції

Газовий котел складається з теплообмінника, пальника, приладів курування і безпеки. Багато котлів (особливо настінні моделі) комплектуються виробниками:

 • насосами циркуляційного типу;
 • розширювальними ємностями;
 • погодозалежною автоматикою;
 • пультами керування.

Теплоносій нагрівається за допомогою газу і транспортується по трубах та радіаторах, забезпечуючи опалення приміщень і нагріваючи воду у бойлері.

Теплообмінник

Теплообмінник — ємність з металу, в якій нагрівається антифриз чи вода. Найпоширеніші матеріали виготовлення таких ємностей — мідь, чавун та сталь.

Теплообмінники з чавуну не бояться іржі, та вони дуже важкі і піддаються негативному впливу перепадів температур.

Сталеві ємності схильні до корозії. Тому потрібно обирати моделі з теплообмінниками, внутрішні поверхні яких оброблені спеціальними захисними антикорозійними покриттями.

Мідні теплообмінники газових котлів не бояться корозії. Вони добре передають тепло, легкі і компактні. Найчастіше ними комплектуються настінні моделі.

Одно- та двоконтурні газові котли опалювання

Чим одноконтурні газові котли опалення відрізняються від двоконтурних

Одноконтурні моделі призначені виключно для опалювання приміщень. Двоконтурні газові котли виконують 2 функції: забезпечують опалення та нагрівають воду для побутового використання.

Двоконтурні газові котли оснащені двома теплообмінниками: один — для контуру опалення, другий — для контуру гарячого водопостачання. Матеріали виготовлення такого теплообмінника в одному котлі можуть бути різними.

Також в котлі може бути встановлений бітермічний теплообмінник, який забезпечує нагрівання води і для опалювання, і для гарячого водопостачання.

Пальники

Пальники для газових котлів: вибір

Газові котли також класифікуються в залежності від типів встановлених на них пальників. Найчастіше застосовуються атмосферні (інжекторні) або наддувні пальники.

В котлах з атмосферними пальниками подача повітря в зону згоряння здійснюється завдяки ефекту інжекції: необхідна кількість повітря «захоплюється» і подається під тиском потоку газу. До переваг таких газових пальників відносять:

 • конструктивну простоту;
 • невисокий рівень шуму;
 • безпечну і надійну роботу;
 • тривалий термін експлуатації.

Газові котли з закритими камерами згоряння відрізняються присутністю в конструкції вбудованих вентиляторів для примусової подачі повітря в зони згоряння. Їх наявність забезпечує можливість регулювання потужності роботи таких пальників, що підвищує ККД котлів, знижує витрату газу і викид відпрацьованих газів в атмосферу. Але рівень шуму при роботі таких пальників буде вище, ніж у атмосферних.

Безпека використання газових котлів

Всі сучасні газові котли укомплектовані пристроями безпеки:

 • запобіжними клапанами і термостатами;
 • датчиками тяги і температури, пресостатами і т. п;
 • функціями самодіагностики;
 • захистом від блокування насосів;
 • захистом від перегріву і замерзання і багатьом іншим.

Розрахунок потужності газового котла

Як вибрати газовий котел опалення необхідної потужності

Для вибору оптимального за характеристиками газового котла, в першу чергу, обов’язково потрібно зробити теплотехнічний розрахунок потужності необхідного пристрою. Базовий розрахунок будується на формулі — 1 кВт потужності котла вистачає для обігріву добре утепленого приміщення площею 10 м2, якщо висота стель не перевищує 3 м.

Коли необхідно обігрівати підвал, засклений зимовий сад чи кімнати з високими стелями, то через підвищення тепловтрат потужність газового котла повинна бути більшою. Якщо він ще буде забезпечувати гаряче водопостачання, то його потужність повинна бути на 20-50% більше.

Це важливо! При розрахунку потужності газового котла варто враховувати, що номінальний тиск газу для його нормальної роботи варіюється у різних виробників та моделей від 13 до 20 мбар. А тиск в наших газових мережах може ледве досягати 10 мбар. Тому обладнання буде працювати тільки на 2/3 потужності.

Вибір типу монтажу газового котла

Тип монтажу газового котла: настінний (навісний) чи підлоговий

Газові котли можуть бути підлоговими і настінними (навісними). Більшість побутових моделей, завдяки компактним габаритам, відносяться до настінних і зазвичай без проблем розміщуються в невеликих котельнях або навіть побутових приміщеннях (кухнях, коморах).

Підлоговими ж роблять газові котли або значної теплової потужності, або з вбудованими бойлерами, коли їх габарити не дозволяють гарантувати безпечне настінне розміщення.

Вибір типу камери згоряння газового котла

Варто обов’язково вказати такий критерій вибору газових котлів як тип камер згоряння. Вони бувають двох видів — відкриті і закриті.

Газові котли з відкритими камерами згорання зазвичай дешевше, але мають ряд обмежень по монтажу. Адже при такому типі камер згорання вони використовують повітря з приміщень, в яких встановлені. Тому їх не рекомендується встановлювати в житлових приміщеннях з постійною присутністю людей. Також при монтажі такого газового котла необхідно передбачити адекватну вентиляційну систему, яка дозволить продуктам згоряння без перешкод виходити через димар.

Увага! Газові котли з відкритими камерами згоряння, потужність яких перевищує 30 кВт, взагалі повинні встановлюватися виключно в спеціальних котельних, де є якісна вентиляція та окремий вхід.

Газовий котел з камерою згоряння закритого типу при роботі бере повітря безпосередньо зовні. Продукти згорання виводяться без контакту з кімнатним повітрям. Тому такий котел може монтуватися в звичайних побутових приміщеннях і не вимагає спеціального вентиляційного обладнання. Але і коштує такий вид котлів дорожче.

Вибір типу розпалювання газового котла

По типу розпалювання котел може бути:

 • з п’єзоелементом (при цьому постійно горить пілотне полум’я);
 • з електронним розпалом (від звичайних батарейок).

Вважається, що електронний розпал є оптимальним варіантом — він досить надійний і зручний.

Зараз на ринку представлено безліч варіантів газових котлів, як одноконтурних, так і двоконтурних. Вони відрізняються не тільки потужністю і функціональністю, але й дизайном, управлінням, наявністю різних вбудованих режимів і додаткових функцій.

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *