Як в селі організувати вуличне освітлення ділянки

Як організувати вуличне освітлення ділянки

ДНаТ, ДРЛ, ДРИ або світлодіодні світильники? Вибираємо підходящі лампи, ставимо датчики і прокладаємо кабелі.

Щоб зробити безпечне, функціональне і красиве вуличне освітлення ділянки в селі, потрібно врахувати ряд нюансів. Розповідаємо, як впоратися з цим завданням.

Схема вуличного освітлення ділянки

Функціональне вуличне освітлення в селі має бути таким, щоб вночі на ділянці при необхідності було комфортно майже так само, як вдень. Можливість ввімкнути світло повинна бути в будь-якому місці, де вночі може опинитися людина. Зазвичай передбачається освітлення:

 • ганку;
 • доріжок в туалет і в баню;
 • під’їзної площадки;
 • парадної зони;
 • зони відпочинку.
Вуличне освітлення ганку приватного будинку в селі

Окремо можна підсвітити особливо видатні дерева і чагарники, підпірні стінок, іноді — квітники. Дуже красиво виглядає підсвічування ставка чи басейну.

Нерідко вуличне освітлення в селі влаштовують по периметру ділянки — це відлякує потенційних грабіжників. З економії ліхтарі підключають до датчиків руху.

Визначившись з тим, які місця на ділянці будуть підсвічені, домовласники складають схему розташування освітлювальних приладів. У ній вказують, де будуть стояти світильники, які це будуть світильники і які завдання вони повинні вирішити. У схемі враховуються і кліматичні особливості: наприклад, якщо взимку випадає багато снігу, висота світильників для цілорічного використання повинна бути такою, щоб вони не потонули в заметах.

Як вибрати світильники

Світильники для вуличного освітлення: як вибрати

Вибір світильників залежить від того, які завдання має вирішувати вуличне освітлення в селі. Світильники з жовтим світлом, які стоять на дорогах (тільки вони і пробивають туман) гарні для під’їзної зони, але для точкових робіт потрібні білі лампи.

Вибираючи лампи в світильники для вуличного освітлення в селі, потрібно орієнтуватися на їх особливості. За відгуками користувачів, вони такі:

 • Лампи ДРЛ (дугові ртутні лампи високого тиску). Час горіння — 12000 годин. Світильники для них найдорожчі. Вони прості в обслуговуванні, світять білим світлом, довго працюють навіть з неякісним ПРА (пускорегулюючими апаратами). При сильному морозі потребують гарної напруги для запуску.
 • Лампи ДНаТ (дугові натрієві трубчасті лампи). Вони коштують дорожче, але і світять яскравіше, правда, жовтим кольором. Світильники для них теж коштують дорожче, ніж для ДРЛ. Для таких лам дуже важлива висока якість ПРА. Вони часто згорають — спочатку лампа, потім ІЗП (імпульсний запалюючий пристрій, що дає імпульс 3-6 кВ) пробиває неякісний ПРА і він починає горіти в прямому сенсі слова.
 • Лампи ДРИ (дугові ртутні лампи з випромінюючими добавками) горять 15000-20000 годин, світять відмінним білим світлом. Використовуються здебільшого для прожекторів. Коштують дорожче, ніж вищеописані види ламп. За всіма параметрами вважаються одними з кращих для вуличного освітлення заміських будинків в селах.

Дуже добре використовувати лампи ДРИ (металогалогенові) на 250 Вт. Лампи світять яскравим білим денним світлом, в порівнянні з ними ДРЛ і ДНаТ — просто відпочивають. Для ДРИ можна використовувати дросель від ламп ДРЛ і потрібна «запальничка», яка видає імпульси при запалюванні лампи від 3 до 5 кВ.

Недорогу «запальничку», так званий ІЗП (імпульсний запалюючий пристрій), можна купити приблизно за 4 $ + дросель на 250 Вт (можна від ДРЛ). Не обов’язково, але вкрай бажано придбати також компенсуючий конденсатор на 30 мкФ.

Світлодіодні світильники

Вуличне освітлення ділянки в селі: вибір світлодіодних світильників

Вони здатні дати до 100 000 годин горіння. Це найдорожчі пристрої, до того ж вони економлять електрику. Але світло згодом часто втрачає яскравість, і такі лампи не завжди окуплюються.

Безпека

При виборі світильників для вуличного освітлення в селі експерти рекомендують звертати увагу на те, наскільки захищені їх корпуси від вологи і пилу. Найкращі мають індекс IP 65 або 66 — вони легко витримають проливний дощ чи полив з шлангу.

Ландшафтні дизайнери люблять працювати з низьковольтними світильниками через їх безпеку. Зауважимо тільки, що прокладати кабельні траси потрібно в тих місцях, де не проводиться ніякого орання, копання і т. п.

Наприклад, пристовбурні кола дерев потрібно регулярно рихлити, отже, прокладати там кабель не слід.

Бажано зробити траншеї під проводку глибиною мінімум 0,5 м. Укладаєте гнучку трубу (краще двухстінну), кабель звичайний, зверху присипайте щебенем і викладайте цеглою. Це захистить трасу і копача від пошкоджень при посадці квітів, картоплі і т. п.

Облаштування траншеї під проводку кабелів для вуличного освітлення ділянки в селі

Використовувати в землі гофру не можна — вона для цього не призначена.

Гофру роблять спеціально, щоб вона витримувала УФ-випромінювання. Під землею випромінювання немає, але є механічні навантаження, тиск, зсув ґрунтів і вода. А ось на це гофра не розрахована, про що чесно пишуть її виробники.

Автоматичні системи вуличного освітлення

Автоматичні системи для вуличного освітлення ділянки

Господарі майже завжди автоматизують системи освітлення на своїх ділянках. Автоматика дає хорошу економію: завдяки таймерам, датчикам руху освітлювальні прилади (по одному чи всі разом) можуть вмикатися і вимикатися в певний час, чи коли хтось з’явиться в зоні огляду.

Найпростіший варіант — система з тимчасовим реле, в якому налаштовується час вимикання вуличного освітлення. Наприклад: вимкнути ліхтар біля в’їзних воріт через 10 хвилин. Господар приїжджає на ділянку, вмикає світло, ставить машину і спокійно йде — воно згасне саме через 10 хв.

Датчики руху налаштовуються на розмір об’єкта, що рухається, щоб не реагувати на випадкову кішку чи їжака, котрі пробралися на ділянку.

Існують так звані «сутінкові» датчики — вони включають ліхтарі з заходом сонця і повільно гасять їх після світанку.

Ви можете керувати системою освітлення в селі і за допомогою астрономічного реле. Тут не потрібні додаткові датчики: налаштовуються координати ділянки, і вбудований мікропроцесор допоможе вирахувати, коли потрібно вмикати освітлення в залежності від пори року.

Автоматика допомагає впоратися і зі стрибками напруги в системі.

Зараз є якісні системи радіоуправління. Їх єдиний недолік — дальність роботи не завжди підходить для великих ділянок. Тому вимикачі часто встановлюють в декількох місцях.

Висновки

Щоб зробити якісне функціональне чи декоративне освітлення ділянки в селі, потрібно:

 • скласти схему освітлення;
 • вибрати лампи, що максимально відповідають завданням;
 • грамотно і безпечно прокласти кабелі;
 • автоматизувати систему вуличного освітлення в селі.

Врахувавши всі нюанси, можна спроектувати і змонтувати якісну і безпечну систему вуличного освітлення ділянки в селі. Це дозволить зробити більш комфортною територію навколо будинку і захистити ділянку від непроханих гостей.

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *