Гіпсова штукатурка: переваги, недоліки, порівняння з цементною

Гіпсова штукатурка для внутрішніх робіт: переваги, недоліки, як вибрати

Одним з етапів будівництва будинку або його ремонту є вирівнювання стін і стель. Ринок пропонує кілька матеріалів для цієї операції. Серед них вигідно виділяється гіпсова штукатурка для внутрішніх робіт. Розберемося з цієї сухою сумішшю, відзначимо її характеристики, виявимо переваги і недоліки. А також порівняємо з цементною штукатуркою.

Гіпсова штукатурка: особливості суміші для вирівнювання стель та стін

Особливості гіпсової штукатурки

Цей матеріал насправді дуже популярний, тому що володіє багатьма перевагами:

 • сучасні гіпсові штукатурки здатні усувати досить великі нерівності стін і стель;
 • в процесі висихання і експлуатації матеріал не дає усадку і не розтріскується;
 • склад пластичний, звідси і простота його нанесення, що дозволяє значно збільшити швидкість проведених будівельних операцій;
 • витрата набагато менше, якщо порівнювати з цементними складами;
 • це екологічний матеріал, тому з його допомогою рекомендується вирівнювати стіни і стелі навіть в дитячих кімнатах;
 • штукатурка на основі гіпсу — гарна звукоізоляція і ефективний утеплювач;
 • нанесений гіпсовий шар пропускає через себе повітря, тобто матеріал дихає, тому в кімнатах, де він був використаний, завжди хороший мікроклімат;
 • гіпсові штукатурки можна наносити на цегляні, бетонні, оштукатурені поверхні, а також на стіни, зведені з піноблоків.

Увага! На дерев’яних і металевих підставах штукатурка з гіпсу не тримається.

Нанесення гіпсової штукатурки на стіну з піноблоків

Склад суміші

Цей матеріал відноситься до категорії сухих штукатурок. В його основі лежить гіпс, а також інші компоненти:

 • спеціальний дрібнофракційний наповнювач з розмірами гранул не більш 1,5 мм;
 • пластифікатори і модифікатори, які збільшують адгезійні характеристики суміші;
 • присадки з полімерів, що підвищують еластичність матеріалу і його міцність;
 • мінеральні добавки, які збільшують міцність і зносостійкість.

Різновиди гіпсового матеріалу

Розподіл ведеться в залежності від розміру фракцій основних компонентів і добавок. Тому на ринку присутні 3 види гіпсових штукатурок:

 1. Грубозерниста або по-іншому стартова. Її зазвичай використовують, якщо необхідно закрити великі дефекти будівельних конструкцій. Тому цю гіпсову штукатурку можна укладати товщиною до 8 см.
 2. Середньозерниста. Використовують для ремонту поверхонь із середніми розмірами дефектів. Максимальна товщина нанесення — 5 см.
 3. Дрібнозерниста. Цю гіпсову штукатурку часто називають фінішною. Наносять її товщиною не більше 0,8 см. на підготовлені поверхні. Тобто на шари двох попередніх видів.

Увага! Якщо стартову гіпсову штукатурку наносять максимальним шаром, в межах 7-8 см, то за будівельними нормами на вирівнювані поверхні треба укладати армуючі каркаси у вигляді штукатурних сіток.

Вирівнювання стіни за допомогою гіпсової штукатурки

Правила вибору гіпсової штукатурки

У штукатурних сумішей з гіпсу є один недолік — вони не люблять підвищену вологість. Тому не варто їх використовувати у вологих приміщеннях. Тут перевагу краще віддати цементній штукатурці для внутрішніх робіт.

Друге, на що треба звернути увагу, — в’язкість матеріалу. Вона залежить від витрати суміші на 1 м² поверхні. У стандартних розчинів цей показник варіюється в діапазоні 7-9 кг. з урахуванням товщини нанесення в 1 см. Так ось — чим вище витрата, тим вище в’язкість матеріалу. А відповідно і вище пластичність. Тобто збільшується зручність нанесення. Але це палиця з двома кінцями. Зручно наносити, але доведеться більше платити за перевитрату.

Є ще один параметр, на який варто звернути увагу. Це час повного висихання шару гіпсової штукатурки. Він варіюється від трьох до семи днів. Пластичні маси висихають швидше менш пластичних.

Є і така характеристика — здатність утримувати воду. У стандартних сумішах цей показник досягає 90%. Але на ринку з недавніх пір з’явилися гіпсові штукатурки з показником 95%. Це найкращий варіант.

Гіпсова штукатурка: технологія нанесення на армуючу сітку

Технологія нанесення

Штукатурка для внутрішніх робіт має певну технологію нанесення. І складається цей процес з двох етапів.

1. Підготовка. Для цього стіну або стелю очищають від бруду і пилу. А потім обробляють ґрунтовкою глибокого проникнення. Краще двома шарами. Мета цієї будівельної операції — збільшити міцність зовнішнього шару стінового матеріалу, плюс — підвищити адгезійні властивості поверхні стіни або стелі.

Якщо штукатурний шар буде товстим, то на вирівнювані поверхні обов’язково укладають штукатурні сітки, які кріплять до стін саморізами і шайбами ​​з широкими капелюшками.

2. Нанесення суміші. Але перед цим гіпсову штукатурку треба приготувати в суворій відповідності з інструкцією від виробника, яка є на упакуванні:

 • Суху суміш висипають в ємність, куди попередньо залита вода. Не можна лити воду в штукатурний розчин.
 • Перемішування здійснюється за допомогою дрилі зі спеціальною насадкою чи будівельним міксером.
 • Замішувати потрібно на протязі 2-3 хвилин, потім матеріал повинен постояти 5 хвилин, і далі ще одне перемішування.

Наносять гіпсові штукатурки шпателями, а вирівнюють правилами.

Нанесення гіпсової штукатурки шпателем і вирівнювання правилом

Цементна штукатурка

Штукатурні суміші раніше виготовляли на основі цементу, вапна чи глини. І готували їх з різних компонентів безпосередньо на будмайданчиках. Сьогодні виробники пропонують готові штукатурки на цементній основі.

Як вже було сказано вище, цей матеріал частіше використовується для вирівнювання поверхонь у вологих приміщеннях. Тому що він не боїться високої вологості, звідси і великий термін експлуатації.

Але треба позначити один момент. Сьогодні виробники пропонують два типи: цементні штукатурки для зовнішніх робіт і для внутрішніх. Відрізняються вони лише тим, що в першу додані спеціальні присадки, які збільшують міцність розчину, його водонепроникність і опірність природним навантаженням: вітру, сонячним променям і атмосферним опадам. Але це не означає, що перший тип суміші не можна використовувати для обробки внутрішніх приміщень. А ось другий зовні краще не застосовувати.

Спосіб нанесення точно такий же, як і гіпсових штукатурок. Але цементний склад менш пластичний, тому працювати з ним не так легко, як з гіпсовим.

І все ж, яка штукатурка краще: гіпсова або цементна — з цим розбираємося далі.

Цементна і гіпсова штукатурка: порівняння обох матеріалів

Порівняння обох матеріалів

Отже, проведемо аналіз характеристик двох вирівнюючих розчинів:

 • Цементні штукатурки набагато міцніше гіпсових. Вони мають високу водонепроникність. Тому ці матеріали використовують для обробки фасадів будинків, а також при вирівнюванні поверхонь у вологих приміщеннях.
 • Гіпсові склади коштують дешевше цементних.
 • Вони сохнуть швидше, а отже, швидкість ремонту збільшується, якщо застосовувати саме гіпсові різновиди.
 • Життєздатність цементної штукатурки в 2 рази більше, ніж у гіпсової. Тому останню замішують невеликими об’ємами і роблять все, щоб вона була використана за призначенням протягом 1-1,5 годин.
 • Пластичність цементних складів нижче гіпсових.

У спеціалістів не виникає дилеми, яка штукатурка краще. Вони чітко знають всі тонкощі відмінностей. Тому досвідчені майстри для вирівнювання дефектних стін з серйозними вадами використовують цементну штукатурку, а потім її покривають фінішним гіпсовим шаром. Звичайно, між ними обов’язково проводять грунтування. І при цьому цементний шар перед ґрунтовкою повинен добре просохнути.

Відео: порівняння матеріалів

У відео майстер проводить аналіз — який штукатурний склад краще: цементний або гіпсовий:

Суха штукатурка

А тепер розповімо про сухі штукатурки — що це таке, чим вони відрізняються від так званих «мокрих», про які йшла розмова вище.

У цю категорію входять 2 майже однакових матеріали: гіпсокартон та гіпсоволокнисті плити. Перші — це гіпсовий шар, обтягнутий з двох сторін картоном. Другий — це просто гіпсова плита, при виготовленні якої використовувався не тільки гіпс, але і різні добавки, що збільшують характеристики матеріалу.

Свою назву, а саме сухі штукатурки для внутрішніх робіт, обидва матеріали отримали лише тому, що з їх допомогою можна вирівнювати і стіни, і стелі, не застосовуючи воду чи інші рідини. При цьому якість кінцевого результату завжди відмінна.

При уявній дорожнечі гіпсових листів насправді це буде дешевше, ніж вирівнювання поверхонь за допомогою сумішей. Особливо, якщо ремонтуються стіни і стелі з великими дефектами, де потрібно наносити великий об’єм гіпсової штукатурки. І це навіть при тому, що для монтажу листів необхідні профілі і кріпильні вироби.

Увага! Сьогодні виробники пропонують вологостійкий гіпсокартон, який можна використовувати і у вологих приміщеннях, і на вулиці. В останньому випадку головне завдання — провести монтаж матеріалу під навісом.

Монтаж вологостійкого гіпсокартону у приміщенні

Варіанти використання сухої штукатурки

Якщо гіпсокартоном треба вирівняти стелю, то варіант його монтажу один — на каркас з металевого профілю. Стіни також можна вирівняти за допомогою каркаса або укласти листи на клейовий склад. Остання технологія використовується сьогодні рідко, тому що зробити це не так просто.

Що стосується каркасного способу, то його етапи наступні:

 • Визначається увігнутість чи опуклість стіни. Звідси вибирається точка вирівнювання площини.
 • Потім на стіні збирається каркас, який до неї і кріпиться.
 • Листи монтуються на каркас за допомогою саморізів.
 • Проводиться додаткове вирівнювання гіпсокартонних листів за допомогою гіпсової шпаклівки.

Переваги сухої штукатурки:

 • швидкість проведення процесу вирівнювання;
 • не треба чекати, як у випадку з мокрою гіпсовою штукатуркою, щоб якийсь шар просох;
 • таким способом можна вирівнювати будь-які площини;
 • немає необхідності проводити підготовчі роботи, хіба що потрібно тільки закрити тріщини і інші дефекти ремонтним складом;
 • під гіпсокартон можна укласти комунікаційні мережі будь-якого призначення: труби, дроти, кабелі, повітропроводи та інше.

Єдиний недолік гіпсокартону — низька міцність. Ударні навантаження така обробка не витримує.

Відео-інструкція з монтажу гіпсокартону

У відео показано, як можна вирівняти криву стіну гіпсокартоном і залишити за ним труби системи опалення:

Коротко про головне

Гіпсова штукатурка, яка використовується для внутрішніх робіт, — суха суміш на основі гіпсу з додаванням наповнювача і добавок, які покращують характеристики матеріалу. Продається вона в паперових мішках.

Відрізняється цей матеріал від цементного різновиду не тільки застосуванням абсолютно інших компонентів, але і високою пластичністю готового розчину.

У вологих приміщеннях і на вулиці гіпсову штукатурку не використовують через низьку вологостійкість матеріалу. Що не скажеш про цементні різновиди.

Суха штукатурка — це гіпсокартонні і гіпсоволокнисті листи.

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *