Фріденсрайх Хундертвассер: дивовижні будинки австрійського архітектора

Фріденсрайх Хундертвассер та його казкові будинки

Фріденсрайх Хундертвассер — австрійський художник і архітектор, який прославився неординарністю і «психоделічною» яскравістю архітектурних рішень.

Фріндерсрайх народився 15 грудня 1928 року в місті Відень. При народженні його звали Фрідріх Штовассер, але йому здавалося, що це ім’я не відрізняється милозвучністю, і він змінив його на Фріденсрайх Хундертвассер. У 1948 році юнак вступив до Академії витончених мистецтв, де всерйоз зацікавився творчістю. Його натхненником став художник-експресіоніст Егон Шиле.

Майбутній великий архітектор заснував власну академію мистецтв різних творчих напрямків — «Пінтораріум». У своїх роботах Хундертвассер досить часто використовував мозаїку з розколотої керамічної плитки. Такий прийом дозволяв оживляти монотонні і тужливі поверхні. Живі рослини він завжди поміщав на даху, ближче до сонця.

Казковий житловий будинок з рослинами на даху

Художник був главою кількох проектів з реставрації будівель. Він перетворював похмурі «коробки» в казкові будинки. Хундертвассер стверджував, що люди, які живуть в будинках-коробках піддаються негативному впливу цієї «сірості», і це погано відбивається на їх душевному стані.

Улюбленою темою в його яскравих, насичених соковитими фарбами «психоделічних» картинах була спіраль.

Відомий дивний факт — неповторний архітектор завжди одягав різні шкарпетки. А улюбленою живою істотою для нього був равлик. Будинки, побудовані ним, часто порівнюють з панцирами равликів.

Завод для переробки сміття за проектом Фріденсрайха Хундертвассера

Свій ідеальний будинок він звів в Новій Зеландії: дах з бічних сторін плавно переходив в пагорб, на якому росла трава. Пощипати її періодично приходили вівці. Це була його захищена нора, побудована з особливим комфортом.

У 1986 році архітектор разом з колегою Йозефом Кравіно втілив в життя проект житлового будинку «Будинок Хундертвассера». Відмінною особливістю якого стали горбисті поверхи і «зелений» дах, повністю покритий деревами і травою. У будинку є 52 житлові квартири і 4 офіси. У цій роботі художник використовував цілу палітру фарб, поліфонію і озеленення.

Споруда не має прямих ліній. Особливість зовнішнього вигляду — різні за розміром вікна і мозаїка. Вражаюче, що після закінчення будівництва «Будинку Хундертвассера», архітектор відмовився від гонорару, йому вистачило духовного задоволення.

Будинок Хундертвассера, з мозаїкою та різними за розмірами вікнами

Унікальну споруду «Лісову спіраль» було спроектовано архітектором в Дармштадті. Будівництво цього будинку було закінчено через декілька місяців після смерті Хундертвассера.

У будинку тисяча вікон, і всі абсолютно різні. Щоб кожен мешканець міг відчути себе королем, Хундертвассер вирішив зобразити над кожним вікном невелику корону. У 12-поверховому будинку 105 квартир, а на даху розташовується прекрасний сад. Всередині будинку немає жодного гострого кута, прямокутних форм і прямих ліній. Основна задумка цього проекту — єдність міста з природою.

Житловий комплекс Магдебурзька Зелена Цитадель

Останнім найбільшим проектом Хундертвассера стала «Магдебурзька Зелена цитадель». Однією з умов цього проекту було те, що у зовнішній вигляд будівлі не можна було втручатися, він повинен «старіти» природнім чином.

У цитаделі є:

  • магазини;
  • кафе;
  • сад для дітей;
  • кабінет нотаріуса;
  • театр і готель.

Вже за традицією, частину даху займає зелень. Коріння деяких дерев сягають зовнішніх стін квартир. У внутрішньому дворі стоїть фонтан. Сходи не мають рівних простих ступенів, навіть з огляду на той факт, що вони відлиті з залізобетону. Будівництво цієї незвичайної будівлі було завершено в 2005 році.

Хундертвассер був досить різнобічною людиною. Крім малювання картин, проектування будівель, він також займався дизайном монет, державних прапорів і поштових марок.

Архітектор помер 19 лютого 2000 року. Він створив свій власний райдужний, неординарний і віртуозний стиль. Його будинки і сьогодні викликають бурю емоцій і масу суперечок.

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *