Зведення стін і перекриттів будинку з CLT-панелей

Будівництво з CLT-панелей: переваги і недоліки технології

Сьогодні у світі набирає популярність нова технологія — будівництво будинків з CLT-панелей. Розробникам вдалося використати переваги натуральної деревини, позбувшись її основних недоліків. Ми ознайомилися з цією темою і готові поділитися думкою експертів про переваги і недоліки CLT-панелей.

Читайте також: СІП панелі: хто їх винайшов, коли і де побудували перший каркасний будинок з SIP.

Історія винайдення технології і розвитку будівництва з CLT-панелей

CLT-панель у розрізі

CLT-панелі — багатошаровий матеріал, що складається з дерев’яних ламелей, складених в ряди. Вони склеюються між собою і спресовуються. Ряди розташовуються навхрест відносно один одного. Вертикальні ламелі забезпечують високу несучу здатність, а горизонтальні — жорсткість в поздовжній площині.

Готова CLT-панель з попречно склеєної деревини

Вперше цю технологію застосували в Швейцарії в 90-х роках минулого століття. Трохи допрацювавши її, деякі компанії почали власне виробництво поперечно клеєної деревини. Перші сучасні CLT-панелі були розроблені в 1996 році в Австралії. Завдяки зростанню інтересу суспільства до еко-будівництва технологія стала затребуваною.

З таких панелей стали зводити не тільки одноповерхові, але і багатоповерхові будівлі, багатоквартирні будинки. У Західній Європі ця технологія займає все більшу частку будівельної галузі. У нашій країні виробництво CLT-панелей активно розвивається.

Особливості виробництва поперечно клеєних панелей

CLT-панелі — поперечно склеєні дерев'яні ламелі

Корисна стаття: Переваги і недоліки клеєного брусу.

Щоб зрозуміти, якими перевагами і недоліками володіє представлена ​​технологія, потрібно зрозуміти особливості виробництва цього будматеріалу.

Фанера виготовляється зі шпону (тонких листів деревини), а панелі CLT з ламелей з прямокутним поперечним перерізом. І, звичайно, нова технологія не може бути дешевою. Вона відкриває масу перспектив для будівельної галузі.

Панелі CLT виготовляють з обрізної хвойної деревини, вологість якої становить близько 12% (допускається відхилення на 2%). Заготовки проходять процедуру камерної сушки, а потім торцюються. Зрощування проводиться на зубчастий шип. Так виходить матеріал заданої довжини. Ламелі склеюються, а потім пресуються.

Далі йде етап стругання та шліфування для отримання ідеально гладкої поверхні. Якщо панелі CLT будуть використовуватися для монтажу стін, їх можуть обробляти шаром ОСП. Потім відповідно до плану будівлі прорізуються віконні, дверні прорізи, канали для прокладання комунікацій. Цю процедуру виконують на верстатах з ЧПУ, що забезпечує високу точність обробки.

Процес виробництва однієї заготовки триває від 15 до 60 хвилин. В результаті виходять панелі шириною від 60 до 400 см і довжиною до 24 м. Вони складаються з 3-12 шарів і можуть мати товщину від 6 до 35 см.

Будівництво будинків з панелей CLT

Стіна будинку з CLT-панелей

Готові елементи майбутньої будівлі з поперечно клеєної деревини транспортують на ділянку, а потім збирають, подібно до дитячого конструктора. У будівельників є план будинку, за яким здійснюється встановлення і монтаж кожної пронумерованій панелі. Конструкція збирається на заздалегідь підготовлений фундамент.

В процесі будівництва з поперечно клеєної деревини бере участь невелика бригада, яка використовує лише підйомний кран і прості електроінструменти. На монтаж однієї панелі в середньому потрібно близько 20 хвилин. Будинок для однієї сім’ї будівельники збирають приблизно за 8 годин.

Зовнішній вигляд елементів з поперечно клеєної деревини

Після цього одразу приступають до внутрішньої і зовнішньої обробки. При цьому стіни не потрібно штукатурити, так як вони після механічної обробки на виробництві набувають ідеально рівну поверхню. Для всіх комунікацій вже підготовлені необхідні траси, місця для встановлення щитків, ревізійних вікон і т. д. Тому будинок буде готовий до здачі за лічені дні.

Це може вас зацікавити: Будинки з дерева: переваги і недоліки.

Переваги CLT-панелей

У нової будівельної технології більше переваг, ніж недоліків. Тому її популярність постійно зростає. Серед плюсів будинків з CLT-панелей варто відзначити наступне:

 • Виготовляються з натуральної поперечно клеєної деревини, тому всередині приміщень встановлюється здоровий мікроклімат.
 • Завдяки спеціальній обробці будівлі відрізняються відсутністю усадки. У підготовлені отвори одразу монтуються панорамні вікна.
 • Стіни не продуваються вітром, в них немає щілин, які потрібно герметизувати.
 • Без підготовчих робіт при обробці всередині і зовні будівлі можна застосовувати будь-які декоративні матеріали, в тому числі навісні фасади з зовнішньої сторони стін.
 • Можливість будівництва багатоповерхових споруд. В Європі за цією технологією зводять торгові центри, стадіони, лікарні, багатоквартирні будинки і т. д.
 • Будівля відрізняється високою пожежостійкістю. При проведенні випробувань стіна завтовшки 180 мм нагрілася зі зворотного боку до +10°С за годину під впливом нагріву до +1200°С.
 • При плануванні інтер’єру, екстер’єру є можливість реалізувати будь-який архітектурний задум і стиль.
 • Будова є екологічною. Крім натуральної деревини при виробництві застосовується клей класу Е1. Це склад, що використовується при виробництві меблів.
 • В процесі будівництва залишається мінімальна кількість відходів і будівельного сміття.
 • Будинок з CLT-панелей відрізняється високою сейсмостійкістю. Будівлі витримують землетруси силою до 9 балів за шкалою Ріхтера. Тому їх зводять навіть в Японії.
 • Низька теплопровідність (0,13 Вт/мк), високий показник теплоємності (2,1 кДж/кг). Тому показник теплоізоляції будинку з панелей CLT в 3-5 разів вище, ніж у будівель з цегли і бетону. Такі будинки при наявності відповідного утеплення споруджуються в північних регіонах.
 • Стіни і перекриття відрізняються високим шумопоглинанням.
 • Конструкція важить в 6 разів менше, ніж аналогічна будівля з бетону.
 • У міжповерхових перекриттях відсутні динамічні вібрації. Панелі відрізняються статичної міцністю, стабільністю габаритів у всіх напрямках.
 • Внутрішній простір приміщень збільшується до 10%, так як стіни тонше на 1/3, в порівнянні з клеєним брусом і бетоном.
Житловий корпус для американських військових з CLT-панелей

Цю технологію активно застосовують американські військові при будівництві житлових корпусів. Перед цим будівлі пройшли випробування на базі ВВС. Для цього було побудовано кілька будинків. Їх висаджували в повітря по 7 разів, а потужність вибуху дорівнювала 275 кг тротилового еквівалента.

В результаті цього експерименту було встановлено, що за показником вибухостойкості будівлі з CLT не поступаються сталевим профілям. Конструкції з поперечно клеєної деревини витримали більше навантаження, ніж заявив виробник.

Крім того, подібні будинки будуються навіть у регіонах з підвищеною вологістю, наприклад, в Тихоокеанському регіоні Азії і в країнах на узбережжі Північної Європи.

Недоліки CLT-панелей

Технологія будівництва з CLT-панелей має ряд переваг і незначні недоліки

Як і у будь-якої іншої технології у будівель з поперечно клеєної деревини є свої недоліки. Головні з них:

 • Висока вартість — порівняно з іншими будівельними матеріалами. Для звичайного забудовника це може виявитися дорогою послугою. Але будинок буде побудований швидко, а його якість буде високою. На відміну від інших дерев’яних будівель, будинки з CLT-панелей стійкі до різних несприятливих факторів. Тому такі споруди будуть довговічними.
 • До недоліків можна віднести необхідність створення додаткового утеплювального шару, якщо будинок будується в холодному кліматі. Однак утеплювач в таких умовах потрібен будівлям з будь-якого іншого будматеріалу.
 • Це нова технологія, тому сказати точно, скільки експлуатуються такі будинки поки складно. Експерти можуть робити тільки припущення. Тому багато забудовників віддають перевагу традиційним матеріалам.

Радимо вам почитати: Переваги індивідуального проектування будинку чи котеджу.

Недоліків у технології будівництва з панелей CLT не так вже й багато. Переваг об’єктивно більше. Критики стверджують, що до недоліків можна віднести наявність в клеї, яким скріплюються ламелі, формальдегіду. Але панелі CLT є екологічним матеріалом, клею в них мінімальна кількість. Цей склад відповідає класу Е1, що навіть у відповідності з європейськими стандартами вважається допустимим. Такий клей застосовують для виготовлення меблів для дитячих кімнат, шкіл і лікарень. Тому в приміщеннях, побудованих з клеєних панелей немає специфічного хімічного запаху.

Будувати чи не будувати з CLT-панелей?

Якщо ви сумніваєтеся, чи варто зводити будинок з поперечно клеєної деревини, зверніть увагу на світовий досвід. Нові технології дивують будівельний світ. На Заході зводиться все більше будинків з поперечно клеєних панелей. Ця технологія не потребує використання металевих каркасів, бетону.

Якщо ви готові витратити значну суму на будівництво свого будинку, можете не сумніватися, що ці витрати окупляться в майбутньому.

Підтвердженням того, що цей будівельний матеріал є перспективним, є факт, що з нього будують багатоквартирні будівлі. У Мельбурні в 2012 році був побудований 10-поверховий будинок висотою 32 м. Австрійці побили рекорд будівельників Великобританії, які раніше звели в Лондоні житловий будинок з 9 поверхів заввишки 30 м.

З CLT-панелей можна будувати багатоповерхові будинки

Ці конструкції визнані дуже міцними і стійкими. При цьому вони важать менше залізобетонних будівель і набагато тепліше. Тому зменшується витрата енергоносіїв на опалення приміщень майже на 25%.

Інженери та конструктори провели ряд досліджень і розрахунків, встановивши, що з таких панелей безпечно будувати будівлі висотою до 30 поверхів. Якщо комбінувати панелі CLT з металом і бетоном, висоту будівель можна значно збільшити.

Сьогодні вже розроблено проект 33-поверхового хмарочоса, який планується побудувати в Стокгольмі з CLT-панелей. А в Чикаго інженери планують будівництво 44-поверхового хмарочоса.

На тлі цих сміливих проектів будівництво приватних будинків з поперечно клеєної деревини здається дійсно раціональним. Скептики можуть сумніватися в надійності таких будинків. Однак світовий досвід підтверджує, що ця технологія має право на існування. Більшість експертів погоджуються, що за нею майбутнє.

Корисна для вас інформація: 7 способів захистити дачу від злодіїв: засновано на реальному досвіді.

Більше цікавої та корисної інформації по темі будівництва і ремонту — у розділі Будівництво і на Головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *