Будинок фахверк: вигляд вночі

Будівництво фахверкового будинку: особливості технології

Щоб правильно побудувати будинок по фахверковій технології, потрібно розглянути її особливості. Існують різні думки про те, чи варто братися за таку роботу, обговорюються технології зведення фахверкового будинку. Але важко не погодитися, що будинок з каркасом з дерева, елементи якого оперізують конструкцію, виглядає дійсно ефектно.

Тему будівництво будинку-фахверку цілком можна винести на вивчення в рамках окремого курсу будівельного вузу. Ми хочемо поділитися деякими порадами, які, можливо, допоможуть вам побудувати фахверк своїми руками.

Історія архітектурного стилю фахверк

Будинок фахверк: вигляд вдень

Фахверкова споруда являє собою конструкцію, в основі якої — жорсткий каркас з бруса. Опорні елементи бувають вертикальними, горизонтальними і похилими. Проміжки між ними заповнювалися раніше глиною з додаванням соломи чи каменю.

Вважається, що цей тип будівельної конструкції і стиль виникли в Німеччині в XV столітті. Але і в інших європейських країнах зводилися такі будівлі. Наприклад, у Великій Британії на головних площах міст. Назву «фахверк» можна перекласти як «каркасна споруда». Однак технологія відрізняється від сучасних каркасних будинків. У останніх опорні елементи конструкцій «заховані» за панелями. У фахверкових будинків опори залишаються на видноті.

Такі споруди були поширені в Середньовіччі по всій Європі. У стилі фахверк будували як будинки для знаті, використовуючи для цього цінні породи дерева (наприклад, дуб), так і складські приміщення, невеликі церкви. Це могли бути одно- і двоповерхові споруди.

В наші дні методика вдосконалена, а в будівництві застосовуються сучасні матеріали. Це дозволило знизити тепловтрати, зробити споруди надійнішими. Традиційні фахверкові будинки сьогодні практично ніхто не будує. Замість глиняних панелей використовуються ДСП, скло, газобетон тощо.

Вартість

Ціна будівництва залежить від багатьох факторів і може істотно різнитися. В середньому вартість таких будинків становить від 12 000 грн. за м2. Будівельні компанії пропонують фахверкові будівлі «під ключ».

Будівництво фахверка своїми руками

Професійні теслярі і фахівці з фахверкової технології стверджують, що складність фахверкової конструкції полягає в тому, що потрібно побудувати проліт без несучих стін великої ширини.

Труднощі виникають з ряду причин:

 • Потрібно провести точні розрахунки. Поставити стійки в довільному порядку не можна. Це призведе до сумних наслідків в майбутньому. Причому варто врахувати, що конструкція має балки не тільки зовні, але й всередині. Вся ця система пов’язана, рівномірно розподіляє навантаження.
 • У вітчизняному холодному кліматі такі будівлі можуть виявитися непрактичними. Через перепади температури в матеріалах з’являються невеликі проміжки, особливо при використанні саману. Через це будинок продувається вітром.
 • Натуральна деревина — пожежонебезпечний матеріал. Вона вимагає постійного догляду. Її просочують антисептиками і антипіренами. Причому кожні 2-3 роки процедуру потрібно проводити знову.

Проведення розрахунків

Будівництво будь-якого будинку (і фахверковий не виняток) починається з проведення розрахунків. У випадку з фахверком, можна застосовувати спеціальну комп’ютерну програму. В іншому випадку є ймовірність припуститися помилки. Має сенс передбачити наявність таких опорних конструкцій:

 • ман і кутовий ман;
 • напів-ман;
 • «Андріївський хрест»;
 • малий ман;
 • вільдерман і кутовий вільдерман.

Простіше замовляти готовий комплект у компанії, яка займається будівництвом будинків-фахверків. Фахівці розроблять проект, виготовлять всі опорні елементи і правильно їх оброблять. Важливо, щоб конструкція не виявилася елементарно небезпечною.

Основні етапи будівництва

Якщо ж ви хочете самостійно побудувати будинок по фахверковій технології і не боїтеся можливих труднощів, можна розглянути основні етапи будівництва. Конструкція зводиться в наступній послідовності:

 1. У відповідності з підготовленим проектом виготовляються всі дерев’яні елементи конструкції. Їх вирізають і обробляють антипіренами, які перешкоджають горінню і антисептиками проти цвілі, комах.
 2. Створюється фундамент, на який встановлюється конструкція з дерев’яних елементів.
 3. Каркас заповнюється теплоізоляцією і монтуються зовнішні і внутрішні панелі.
 4. Встановлюються вікна, двері, покрівля, міжповерхові перекриття.
 5. Проводиться обробка стін всередині і зовні.

Багато проектів передбачають використання панорамних вікон. Раніше вважалося, що саме ці елементи конструкції не дозволяють будувати фахверкові будинки в холодному кліматі. Зараз застосовуються енергозберігаючі склопакети, які утримують тепле повітря в приміщеннях.

Фундамент і нижня обв’язка

Фундамент та нижняя обв'язка будинку фахверк

Тип фундаменту обирають в залежності від матеріалу стін, покрівлі, типу грунту та інших факторів. Якщо це будуть легкі каркасні елементи, можна встановити гвинтовий фундамент з паль. Для важких стін, наприклад, з наповнювачем з цегли, каменю або традиційної глини з соломою, потрібен стрічковий фундамент.

Його опускають нижче рівня промерзання грунту. В іншому випадку під час сильних морозів через пучення грунту пошкодиться підстава будівлі і на стінах з’являться тріщини. На фундамент обов’язково укладається гідроізоляція. Ширина стрічкового фундаменту не повинна перевищувати 50 см.

Для всіх опорних конструкцій використовують клеєний брус. Він практично не змінює своїх розмірів при коливаннях температури і вологості. Допустимо використовувати звичайний сухий брус. Поперечний переріз опорних елементів — 150х150 мм.

При будівництві оригінальних фахверків стовпи вкопували в землю, ставили їх на камінь. Але практичніше прикріпити до фундаменту обв’язувальний брус. До нього і будуть фіксуватися вертикальні опори конструкції. Обв’язка фіксується до підстави анкерними болтами. Одразу укладаються лаги підлоги, робиться утеплення. Мінеральну вату чи інший відповідний утеплювач зашивають вологостійкою фанерою.

Збирання каркасу

Основу каркасу складають стовпи, розташовані вертикально. Їх розставляють на відстань близько 60 см. один від одного. На рівні вікон, дверей, перекриттів встановлюють горизонтальні балки. З’єднання брусів роблять «у шип». Фіксацію виконують за допомогою дерев’яних нагелів. Якісно скріпити горизонтальні і вертикальні балки можна сполученням «ластівчин хвіст», також використовуючи нагелі.

Розкоси (похилі елементи конструкції) збільшують жорсткість каркасу, надаючи будівлі той особливий вид старовинного європейського будинку. Тому їх потрібно розподіляти так, щоб вийшов ефектний малюнок. Розкоси вписують в осередки, утворені вертикальними і горизонтальними перекладинами. Кріплення також здійснюється потайним шипом чи «ластівчиним хвостом». Використовують нагелі і металеві куточки для підвищення надійності конструкції.

Знайти куточки для розкосів може бути складно, тому їх використання для похилих елементів бажано, але не обов’язково. Всі дерев’яні елементи перед складанням обробляють антипіреном і антисептиком.

Стіни

Стіни всередині будинку фахверк

Стіни фахверка повинні відповідати наступним вимогам:

 • бути трохи тонше, ніж брус;
 • бути міцними, стійкими до несприятливих погодних впливів;
 • мати низьку теплопровідність.

Тому потрібно продумати, яким матеріалом будуть заповнені прорізи. Використовуючи арболіт, саман потрібно встановити в дерев’яних балках грати. Їх роблять з гілок, рейок чи сталевої сітки (осередки 50х50 мм.). Сітка фіксується за допомогою саморізів до брусу. Потім її обмазують обраним матеріалом.

Щоб встановити фанеру, арболітові листи або OSB, в брусі вирізують фальці (чверті) по краях внутрішньої сторони. Бажано використовувати при роботі електропили, в яких регулюється глибина різу. Щоб розрахувати глибину пазу, потрібно додати до товщини листа 1 см. Ширина його становить 2 см.

Якщо листи фанери чи іншого подібного матеріалу застосовуються для внутрішньої і зовнішньої обробки, пази роблять з внутрішнього і зовнішнього боку брусу. Після складання каркасу панелі вставляють в підготовлені для них місця з внутрішнього і зовнішнього боків. Між панелями укладають утеплювач. Щоб підвищити пожежну безпеку будинку, використовують мінеральну вату з пароізоляцією.

Саман і арболіт дозволяють створити традиційний фахверк, але їх теплопровідність вище, ніж при використанні сендвіч-технології. Тому такі матеріали використовують сьогодні дуже рідко і тільки у відносно теплих кліматичних зонах. Після висихання стіни з саману, арболіту потрібно конопатити, як звичайний зруб.

Стіни сьогодні будують з цегли, газобетону, роблять панорамне скління. Вибір залежить від уподобань господарів будинку, кліматичних умов і бюджету на будівництво.

Вікна та двері

Металопластикові вікна в будинку фахверк

Можна встановлювати металопластикові конструкції, але кріпити їх потрібно на окосячку. В іншому випадку через зміну розмірів дерев’яних елементів каркасу з’являться великі щілини чи конструкції «заклинить». У приміщеннях важливо продумати якісну вентиляцію.

Перекриття, дах

Перекриття в таких будинках будують так само, як в каркасних і дерев’яних спорудах. Лаги другого поверху є стелею на першому поверсі. Тому утеплювач використовують тільки для підлоги першого поверху. Дах монтується теж за такою ж технологією, як і в дерев’яному або каркасному будинку.

Оздоблення

Із зовнішнього боку фасад ретельно конопатять. Стіни фарбують у світлі тони, а брус обробляють темним лаком чи фарбою. Для цього використовують паропроникні склади. Панелі можна покривати фарбами будь-якого типу.

Всередині будинку застосовується будь-яка обробка. Найчастіше використовують гіпсокартон або дерев’яну вагонку. Можна обштукатурити стіни чи зберегти оригінальний вигляд оздоблювальних матеріалів. Їх покривають лаком на водній основі.

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *