Характеристики, переваги і недоліки бітумної черепиці

Бітумна черепиця: пристрій, характеристики, переваги і недоліки

Кожен етап зведення будинку складний і трудомісткий. Житло має бути комфортним і безпечним. Матеріали, з якого воно побудовано, — надійними і довговічними. На особливу увагу заслуговує покрівля. На будівельних ринках можна знайти безліч покрівельних матеріалів, що відрізняються один від одного структурою, вартістю, експлуатаційними та іншими характеристиками. Одне з популярних рішень — бітумна черепиця, яку також називають гнучкою або м’якою. У чому її особливості і чому вона набула широкого поширення?

Бітумна черепиця — універсальне рішення для покрівлі

М’який покрівельний матеріал вже десятки років користується популярністю в США і країнах Західної Європи завдяки економічності рішення, простоті монтажу і тривалому терміну служби. В Україні цей матеріал стали використовувати не так давно, але він вже завоював визнання будівельників, архітекторів, домовласників.

Бітумна черепиця — це прямокутні пластини невеликих розмірів товщиною 0,3-1 см. з фігурними вирізами по одному краю (у вигляді ромба, трикутника, багатогранника і т. д.), які на покрівлі вистилаються рядами внапуск.

Бітумну черепицю укладають на дахи;

 • котеджів;
 • лазень;
 • прибудинкових прибудов;
 • промислових будівель.
Накриття бітумною черепицею дахів складної конструкції

Вона підходить навіть для складних конструкцій, наприклад, купольних, головне — щоб дах був зі скатом, а кут нахилу становив не менше 10-12°. Але якщо створений посилений підкладковий шар, то допускається і менший кут.

За допомогою гнучкої черепиці можна не тільки викласти нову покрівлю, а й реконструювати стару. Монтаж проводиться на суцільну вологостійку дерев’яну основу за допомогою спеціальних покрівельних цвяхів з широкими капелюшками. Додатково укладають клейовий шар — для сприйняття вітрових навантажень і збільшення герметичності покриття.

Цвяхи для монтажу бітумної черепиці

Переваги черепиці з бітуму перед металочерепицею, керамічною черепицею, єврошифером:

 • Для цього матеріалу складні конструкції і вигини не є перешкодою, тоді як іншими покриттями не вийде встелити купол або конус.
 • Бітумна черепиця довговічніше, ніж металева, і відрізняється більш високим рівнем шумоізоляції.
 • Керамічна черепиця не поступиться бітумній в перерахованих показниках, а десь і перевершить, але при цьому і вартість її істотно вище.
 • Листи єврошиферу виготовляють з екологічно чистих матеріалів, вони гнуться і приймають практично будь-яку форму. Однак естетичні характеристики такого матеріалу невисокі, а термін служби складає всього близько 10-ти років, тоді як у м’якої черепиці — 20-40 років, а іноді і всі 60.

Характеристики покриття

Середній термін служби покрівлі з бітумної черепиці вже був відзначений. Звичайно, цей показник залежить і від виробника покрівельного матеріалу, і від погодних умов. Так, вологий клімат сприяє зростанню моху і лишайника на даху, що руйнує матеріал. Але дах з гнучкої черепиці може прослужити до 60 років.

Бітумна черепиця продається в рулонах або упаковках. Типові параметри листа — 100х33 см. Як правило, в одній упаковці — 2-3 м2 матеріалу, вага 1 м2 — 8-10 кг.

Виробництво і упаковка бітумної черепиці

Зверніть увагу! Вага бітумної черепиці залежить від кількості шарів. Так, у багатошарових видів м’якої покрівлі вага зазвичай значно більше, ніж у одношарових.

Матеріал водонепроникний, добре утримує тепло, завдяки м’якості відрізняється високими шумоїзоляционними показниками, стійкий до різких перепадів температур. Крім того, гнучка бітумна черепиця протипожежна і не вигорає на сонці.

Виробники випускають м’яку покрівлю різних кольорів. Доступно більше 100 відтінків. Тому кожен домовласник може підібрати відповідний під екстер’єр і навколишній ландшафт колір.

Пристрій бітумної черепиці: технологія виробництва і пошарова схема

Бітумна черепиця — багатошаровий матеріал. Його основа — склополотно, просочене бітумом. Бітум буває:

 • природнім — є складовою частина горючих копалин і видобувається в шахтах і кар’єрах;
 • штучним — залишки після переробки сланців, кам’яного вугілля, нафти.

Обидва види активно використовуються при виробництві покрівельного матеріалу і схожі за складом і властивостями.

Кольорова мінеральна або кам'яна крихта для покриття лицьових сторін листів бітумної черепиці

Лицьова сторона покрівельних листів покрита мінеральною або кам’яної кольоровою крихтою. Вона захищає покриття від механічних пошкоджень і впливу сонячного світла, виконує декоративну функцію.

Нижню сторону бітумної черепиці цілком або частково покривають шаром полімерної бітумної маси, який захищає поліпропіленова плівка. Бітумно-полімерний склад при монтажі забезпечує надійне з’єднання гонту між собою. Для того щоб при транспортуванні і зберіганні пластини в упаковці не склеювалися, між ними залишають тонкий шар піску.

У колекціях деяких виробників можна знайти гнучку бітумну черепицю з покритим мідною фольгою верхнім шаром. Фольга загнута по краях пелюсток для того, щоб забезпечити надійний захист бітумного шару від впливу атмосферних явищ. Бітумна черепиця, що імітує мідну покрівлю, коштує дорого, але виглядає ефектно.

До речі! При покупці гнучкої черепиці розгляньте можливість придбати одразу й інші елементи покрівельної системи: фронтонні і карнизні планки, черепицю на гребінь даху, основу під м’яку покрівлю, мастику для посилення місць можливих протікань.

Види м’якої черепиці

Розглянемо, за якими ознаками розрізняють види гнучкої бітумної черепиці:

 • За кількістю шарів. Є одношарова, двошарова і тришарова. Одношарова сьогодні застосовується рідко. Двошарова черепиця, як випливає з назви, складається з двох шарів. Основа кожного — склополотно, міцно з’єднане шляхом спікання з бітумною мастикою. Покрівля з двошарового матеріалу виглядає об’ємніше, крім того, вона зручніше в монтажі. Тришарова черепиця — ексклюзивний матеріал. Таке покриття відрізняється підвищеною міцністю, тривалим терміном експлуатації, але і вартість його вище, ніж у інших видів. Тришарова черепиця стійка до механічних навантажень, найбільш вітростійка: навіть при шквалистому вітрові листи черепиці не будуть задиратися.
 • За формою нарізки пелюсток розрізняють: бобровий хвіст, зуб дракона, дранку, цеглу, ромб і шестигранник. Форми листів черепиці здатні надати будівлі унікальний вид і втілити в життя різноманітні архітектурні ідеї.
 • По покриттю верхнього шару найчастіше розрізняють базальтову і сланцеву бітумну черепицю. Сланець забарвлюється хімічним способом, базальт — під впливом високої температури при випалюванні. Базальтова гнучка черепиця екологічніше і довговічніше, покриття не вигоряє під дією прямих сонячних променів.
 • За кольором. У цьому питанні, як то кажуть, товариш не всяк. Деякий час було модно покривати дахи різнобарвною черепицею, потім популярністю стали користуватися натуральні відтінки. Сьогодні простору фантазії немає меж. Якщо ви не можете визначити, який колір бітумної черепиці буде гармонійно виглядати в вашому випадку, то скористайтеся таблицею-підказкою сполучуваності кольорів (в інтернеті їх чимало) або ж зверніться за допомогою до консультанта в магазині.

Це важливо! З яким би покриттям черепицю ви не вибрали, гранулят не повинен обсипатися з її поверхні.

Вартість покрівлі з м’якої черепиці: ціна за квадратний метр

Ціна квадратного метра бітумної черепиці

Вартість покрівлі залежить від:

 • складу;
 • якості бітуму;
 • кількості шарів матеріалу;
 • зовнішнього вигляду;
 • країни-виробника.

За співвідношенням «ціна-якість» виграє м’яка черепиця вітчизняного виробництва. Вона не поступається за якістю зарубіжним аналогам, зате коштує в 2-3 рази дешевше.

Так, черепиця італійської марки Tegola обійдеться в 180-750 грн. за м2. М’яка покрівля від американського виробника CertainTeed — в 350-1200 грн. за м2. Покриття вітчизняного виробництва коштує значно дешевше — 90-450 грн. за м2.

Переваги бітумної черепиці

Безперечні переваги м’якої покрівлі:

 • високі показники тепло-, гідро- і шумоізоляції;
 • стійкість до перепадів температур;
 • міцність, оскільки покрівля витримує великі снігові навантаження і штормові пориви вітру.

Навіть якщо на вулиці вирує стихія, ллє дощ або з даху падає сніг — ви не почуєте цього завдяки високим показникам шумопоглинання черепиці.

Термін служби матеріалу високий: швидше за все, за своє життя вам не доведеться міняти покриття. На ринку представлений величезний асортимент бітумної черепиці в різноманітних формах і колірних рішеннях. Так що підібрати покрівлю на свій смак зможе абсолютно кожен.

Недоліки матеріалу

Як і будь-який інший матеріал, бітумна черепиця має не тільки переваги, а й недоліки. До останніх можна віднести неможливість монтажу покрівлі при низьких температурах (нижче нуля градусів). Певну складність може створити те, що під плитками повинна знаходитися рівна і суцільна підстава — орієнтовано-стружкова плита (ОСП-3) або вологостійка фанера.

Відео: Переваги і недоліки бітумної черепиці

Незважаючи на наявність деяких недоліків, гнучка черепиця залишається затребуваним видом покрівлі. Простота монтажу та привабливий зовнішній вигляд роблять використання гнучкої черепиці зручним і вигідним. Особливо це стосується дахів, що мають непросту конфігурацію. Мабуть, єдиний фактор, здатний обмежити застосування черепиці — кут нахилу покрівлі (від 10 до 90°).

Що враховувати при виборі м’якої черепиці

Широкий вибір покрівельних матеріалів може привести в замішання непідготовленого покупця. Для того щоб вибрати і купити якісну бітумну черепицю, потрібно звернути увагу на декілька важливих моментів.

Віддавайте перевагу визнаним на ринку компаніям, продукція яких випускається відповідно до міжнародних стандартів. Дізнайтеся про плюси і відмінні риси найбільш популярних і затребуваних матеріалів.

При покупці бітумної черепиці звертайте увагу на гарантійні зобов’язання продавця. Деякі компанії надають гарантію, тільки якщо монтаж здійснюється авторизованої фірмою. Варто розібратися з усіма нюансами, щоб уникнути непорозумінь і суперечок в майбутньому.

Більше цікавих та корисних матеріалів про будівництво і ремонт — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *