Утеплення дахів будинків: 8 передових технологій

8 передових технологій утеплення дахів

Нагріте в приміщенні повітря піднімається вгору. Якщо дах не утеплений, тепло залишає будинок і йде назовні. Тому утеплення даху — це один з найбільш ефективних заходів з теплозбереження. В даний час існує безліч матеріалів і способів теплоізоляції дахів. Пропонуємо ознайомитися з найбільш передовими і ефективними технологіями.

Утеплення даху будинку: основні способи і матеріали

Під поняттям «утеплення даху» мається на увазі створення теплоізоляційного шару, який запобігає виходу тепла назовні, тобто утримує нагріте повітря в приміщеннях. Для цих цілей застосовуються матеріали з низькою теплопровідністю.

Як правило, вони мають комірчасту чи волокнисту структуру і невисоку щільність. В результаті більшу частину їх обсягу займає повітря, яке є одним з кращих теплоізоляторів. Виняток — пінополіуретан, про який докладніше розповімо нижче.

Варіанти утеплення дахів будинків умовно діляться на 2 типи:

 1. Внутрішнє — найбільш поширений спосіб, який найчастіше застосовується для теплоізоляції скатних дахів, однак може бути використаний і для пласких конструкцій.
 2. Зовнішнє — використовується виключно для пласких дахів або скатних покрівель в процесі їх будівництва чи реконструкції.

Типи утеплювачів

Утеплювачі діляться на 3 основні типи:

 1. Полімерні. До таких належить звичайний, рідкий і екструдований пінополістирол, а також пінополіуретан. Всі ці матеріали мають пористу структуру.
 2. Мінеральні. Найбільш поширені види — кам’яна вата, скловата, керамзит.
 3. Органічні — ековата, тирса.

Вибір утеплювача

Щоб зробити правильний вибір матеріалу для утеплення даху, врахуйте такі чинники, як:

 • товщина і теплопровідність — підбираються з урахуванням кліматичних умов в регіоні;
 • термін служби — сучасні матеріали здатні ефективно захищати дах від холоду протягом десятків років;
 • експлуатаційні якості — вологостійкість, пожежобезпечність, екологічність.

Утеплення даху пінопластом (пінополістиролом)

Пінополістирол (пінопласт) — матеріал для утеплення даху

Пінопласт (пінополістирол) — це полімерний утеплювач білого кольору. Він добре відомий усім як пакувальний матеріал для тендітних виробів. Пінопластовий утеплювач продається у вигляді прямокутних плит різної товщини. Одна із основних відмінностей цього матеріалу полягає в щільності, яка варіюється в межах 15-50 кг/м3.

У скатних покрівлях пінопласт не піддається механічному впливу, тому доцільніше купувати плити з найменшою щільністю. По-перше, вони коштують дешевше, по-друге — чим нижче щільність, тим менше коефіцієнт теплопровідності.

Важливо! Якщо покрівля пласка і утеплення планується провести зовні, потрібно обирати пінопласт з коефіцієнтом теплопровідності не менше 25.

Переваги пінополістиролу

Однією з найважливіших переваг пінополістиролу є те, що навіть марки високої щільності мають невеликий коефіцієнт теплопровідності. Крім того, пінополістирол володіє низкою інших переваг:

 • невелика вага;
 • доступна ціна;
 • добре піддається механічній обробці;
 • не схильний до гниття.

Недоліки пінополістиролу

У пінопласту є й кілька вагомих недоліків:

 • найчастіше добре горить — багато виробників з метою зниження собівартості продукції заощаджують на антипіренах, в результаті чого матеріал спалахує від запаленого сірника;
 • токсичність — сам по собі пінопласт безпечний, але при сильному нагріванні і плавленні, наприклад, під час пожежі, виділяє отруйні речовини;
 • вбирає вологу — в результаті знижуються теплоізоляційні властивості, тому утеплювач потребує якісної пароізоляції.

Утеплення даху екструдованим пінополістиролом

Екструдований пінополістирол — матеріал для утеплення даху будинку

У народі екструдований пінополістирол часто називають «Піноплексом». Але це помилка. «Піноплекс» — це відомий російський бренд, під яким випускається даний матеріал.

Візуально екструдований пінополістирол легко відрізнити від звичайного пінопласту. Матеріал, як правило, забарвлений в яскраві кольори, однорідний, а не зернистий.

Екструдований пінополістирол вирізняється низкою переваг:

 • міцність і довговічність;
 • теплопровідність — варіюється від 0,028 до 0,034 Вт /(м·K);
 • не вбирає вологу;
 • пожежна безпека — до складу виробники додають антипірени, в результаті чого матеріал не горить.

Але у екструдованого пінополістиролу є й недоліки:

 • досить висока ціна;
 • матеріал «не дихає» — це може призвести до загнивання крокв в разі неякісної пароізоляції чи її розгерметизації;
 • токсичність при горінні — як і пінопласт, при нагріванні виділяє токсичні речовини, які можуть призвести до отруєння і смерті.

Екструдований пінополістирол підходить як для внутрішнього, так і для зовнішнього утеплення дахів. Зовні він здатний додатково захистити покрівлю від вологи. У продажу є спеціальні плити для зовнішнього утеплення, які дозволяють забезпечити невеликий нахил покрівлі.

Що стосується внутрішнього утеплення, то, як і при виборі звичайного пінопласту, доцільно віддати перевагу маркам з найменшою щільністю.

Утеплення даху мінеральною ватою

Утеплення даху будинку за допомогою мінеральної вати

Кам’яна вата, яка виготовляється з розплавлених гірських порід, — найбільш поширений матеріал для теплоізоляції покрівель. Мінвата підходить для цих цілей практично за всіма параметрами.

Візуально вона нагадує скловату, але щільність більш висока. Найчастіше продається у вигляді матів, та марки низької щільності зустрічаються і в рулонах. До неї можна торкатися голими руками практично без наслідків. Волокна більш еластичні, ніж у скловати. Спеціальні просочення роблять мінеральну вату стійкою до дії вологи — краплі води скочуються, не проникаючи всередину матів.

Переваги мінвати

У мінеральної вати є декілька переваг:

 • екологічність — не містить в складі шкідливих речовин;
 • вогнестійкість — мати не тільки не горять, але й здатні захистити дерев’яну конструкцію від загоряння;
 • висока паропроникність — завдяки цьому волога не накопичується в кроквах і інших дерев’яних деталях кроквяної системи;
 • доступна ціна.

Недоліки мінвати

До недоліків відноситься лише те, що теплоізоляційні властивості мінеральної вати поступаються аналогічним показникам полімерних матеріалів. Теплопровідність варіюється в межах 0,035 – 0,042 Вт/(м·K).

Для компенсації цього недоліку необхідно використовувати більш товстий шар утеплювача. До того ж, просочення не здатні в повній мірі захистити матеріал від вологи. Тому необхідно приділити максимум уваги гідроізоляції.

Утеплення даху пінополіуретаном

Пінополіуретан — матеріал для утеплення дахів

Пінополіуретан — унікальний утеплювач, який наноситься у вигляді рідкої піни. До слова, відома практично кожному монтажна піна — це і є пінополіуретан. Правда, для утеплення пінополіуретан використовується у вигляді двокомпонентного складу, тобто готується прямо в процесі використання.

Переваги пінополіуретану

При нанесенні рідкої піни на поверхню матеріал миттєво висихає. Однією з основних особливостей є те, що пінополіуретан абсолютно не вбирає вологу. Це унікальний утеплювач — на відміну від вищеописаних матеріалів пінополіуретан не вимагає використання пароізоляції.

Цим переваги, звичайно, не обмежуються. Додатково виділимо такі позитивні моменти, як:

 • виняткова теплопровідність — 0,019 – 0,028 Вт /(м·K);
 • забезпечує суцільний теплоізоляційний шар — завдяки цьому виключені містки холоду;
 • відмінна адгезія — прилипає до поверхонь будь-якого типу;
 • висока швидкість утеплення — дах будинку площею в 150 м2 утеплюється за кілька годин, тому що не потрібні кріпильні елементи і монтаж пароізоляції;
 • пожежна безпека — в пінополіуретан додають антипірени, що запобігають горінню.

Недоліки пінополіуретану

У утеплення дахів пінополіуретаном є й недоліки:

 • самостійно неможливо утеплити дах — ця процедура вимагає наявності складного обладнання, а також великого досвіду роботи і певних знань;
 • низька кваліфікація оператора негативно позначається на ефективності і довговічності теплоізоляції;
 • в процесі полімеризації пінополіуретан виділяє в повітря токсичні речовини.

Типи пінополіуретану

Пінополіуретан (ППУ) буває двох типів:

 1. Закритопористий. Осередки цього матеріалу — герметичні капсули, заповнені газом, теплопровідність якого навіть нижче теплопровідності повітря. Відповідно, цей матеріал найбільш ефективний.
 2. Відкритопористий — відкриті осередки, заповнені повітрям (до такого типу належить монтажна піна).

Закритопористий пінополіуретан володіє вищими показниками. Однак необхідно враховувати, що коштує він дорожче. Але газ з часом залишає осередки. В результаті теплопровідність підвищується до рівня відкритопористого пінополіуретану (ППУ).

Утеплення дахів рідким піноізолом

Рідкий піноізол: утеплення дахів будинків

Піноізол (рідкий пінопласт), як і пінополіуретан, наноситься у вигляді рідкої піни. Потім протягом короткого часу полімеризується. Відповідно, піноізол володіє тими ж перевагами, що і вищеописаний пінополіуретан — швидко наноситься, утворює суцільний шар теплоізоляції. Ще одна важлива перевага — порівняно невисока ціна. Теплоізоляційними властивостями дещо поступається пінополіуретану — в межах 0,033 – 0,048 Вт/м·К.

Що стосується недоліків піноізолу, то їх кілька:

 1. Вбирає вологу — потребує пароізоляції. Щоправда, завдяки паропроникності, піноізол здатний виводити накопичену вологу назовні.
 2. Токсичний в процесі нанесення — тому вимагає використання засобів індивідуального захисту.
 3. Невисока механічна міцність — як і пінопласт, є крихким матеріалом.
 4. Самостійно неможливо утеплити покрівлю — вимагає досвіду та використання спеціального складного обладнання.

Теплоізоляція даху ековатою

Ековата — матеріал для теплоізоляції даху

Целюлозний утеплювач, або ековата, виготовляється з переробленої макулатури. Цим пояснюється низька вартість цього матеріалу. Крім целюлози в ній є відсотків 20% всіляких домішок, які запобігають горінню, захищають матеріал від біологічних впливів, підвищують вологостійкість та інше.

Відзначимо, що ековата буває двох типів:

 1. Суха — сипучий матеріал, що застосовується для утеплення горизонтальних поверхонь чи каркасних стін.
 2. Волого-клейова — просякнута клеєм, що дозволяє напилювати ековату на поверхні подібно піні.

Відмінна адгезія дозволяє використовувати ековату для утеплення будь-яких поверхонь.

Переваги целюлозного утеплювача

Серед переваг целюлозного утеплювача виділяються:

 • екологічність — не дарма матеріал називається «ековатою», навіть в процесі нанесення склад абсолютно не токсичний;
 • можливість покриття поверхонь суцільним шаром — як і у випадку з піною, відсутні містки холоду, є можливість заповнити будь-які порожнини;
 • паропроникність — ековата добре виводить вологу назовні;
 • не горить — при впливі вогню утеплювач тільки тліє;
 • практично не підвищує рівень теплопровідності при накопиченні вологи.

Якщо мінеральні утеплювачі при накопиченні декількох відсотків вологи підвищують теплопровідність в 10 разів, то ековата здатна вбирати до 25% вологи. При цьому теплопровідність підвищується не більше, ніж на 5%.

Недоліки утеплення даху ековатою:

 1. Теплопровідність — 0,032-0,042 Вт /м·К.
 2. Згодом зменшується в об’ємі — це призводить до підвищення теплопровідності на 20-30%. Тому застосовувати ековату необхідно з відповідним запасом.
 3. Довго сохне при нанесенні волого-клейовим способом — до кількох діб.
 4. Неможливо виконати утеплення самостійно — для нанесення волого-клейової ековати потрібне спеціальне обладнання.

Утеплення дахів тирсою

Технологія утеплення дахів будинків тирсою

Тирса — найбільш дешевий і екологічний теплоізоляційний матеріал. Вона характеризується досить низькою теплопровідністю — 0,070-0,093 Вт/м·К. Тирса застосовується для утеплення горизонтальних поверхонь, наприклад, перекриттів. Вони просто засипаються між балками.

Якщо перекриття бетонне, то використовуються лаги, на які згодом буде покладений настил. Тирсою також утеплюють скати даху зовні в процесі монтажу. Для цього зсередини необхідно закріпити пароізоляцію і зробити підшивку з дошок чи іншого матеріалу.

Врахуйте, що для утеплення підходить виключно добре висушена деревна тирса. Основні недоліки тирси — ​​горючість і схильність до біологічних впливів.

Щоб усунути ці недоліки, робиться суміш, що складається з наступних компонентів:

 • 85% тирси;
 • 10% вапна;
 • 5% гіпсової тістоподібної суміші.

Утеплення дахів керамзитом

Керамзит — матеріал для утеплення дахів будинків

Керамзит — сипучий матеріал, виконаний у вигляді гранул, тому сфера застосування така ж, як і у тирси. Його отримують шляхом випалу глини із спеціальними домішками. В процесі термічної обробки керамзит спінюється. Завдяки пористій структурі теплопровідність керамзиту — близько 0,16 Вт/м·К.

Серед переваг керамзиту варто виділити:

 • екологічність — в складі відсутні токсичні речовини;
 • паропроникність — добре виводить накопичену вологу;
 • невисока ціна — один з найдешевших сипучих теплоізоляційних матеріалів;
 • вогнестійкість — керамзит не горить і здатний захищати дерев’яну конструкцію від загоряння;
 • біологічна стійкість — матеріал не гниє і не вражається грибками.

Основний недолік керамзиту — висока чи порівняно висока теплопровідність.

Для досягнення необхідного результату шар керамзиту повинен бути товстим. Утеплення фронтонів може бути здійснено як зовні, так і зсередини. Зовні вони утеплюються за тією ж технологією, що і фасад. Для утеплення зсередини монтується каркас у вигляді стійок, між якими укладаються плити чи мати. В іншому технологія така ж, як і при утепленні скатів.

Особливості утеплення мансардного даху

Мансардний дах: особливості технології утеплення

До утеплення мансардного даху висуваються найбільш високі вимоги, тому що він, найчастіше, використовується в якості житлового приміщення. Тому основними характеристиками, якими повинен володіти теплоізоляційний матеріал, є екологічність та пожежобезпечність. Всіма цими якостями володіє базальтова вата.

Рідше для цих цілей використовувалися такі матеріали, як:

 • пінополіуретан;
 • пінополістирол;
 • ековата.

Як правило, товщина теплоізоляції для житлового горища в Україні варіюється від 150 до 200 мм. В регіонах, де температура взимку часто перевищує -25 градусів, слід використовувати більш товстий утеплювач — 250 мм.

Технологія утеплення мансардного даху

Технологія утеплення мансардного даху залежить від типу матеріалу. Пінисті матеріали чи ековата напилюються суцільним шаром на всі поверхні конструкції.

Плитні матеріали та мати використовуються за такою технологією:

 • в якості покрівельної гідроізоляції використовується супердифузійна мембрана, що забезпечує виведення вологи назовні;
 • простір між кроквяними ногами заповнюється пінополістиролом, щілини в утеплювачі — клей-піною;
 • з боку приміщення кріпиться пароізоляційна плівка, стики проклеюються двостороннім спеціальним скотчем, що дозволяє створити абсолютно герметичний контур;
 • поверх пароізоляції монтуються дерев’яні рейки, до яких кріпиться обшивка.

Від дотримання технології залежить не тільки комфорт в приміщенні, але і довговічність кроквяної системи.

Утеплення «холодного» даху

Технологія та особливості утеплення холодного даху

«Холодним» дахом називається будь-яка скатна покрівля, скати якої не утеплені. При цьому простір між скатами і перекриттям і є теплоізоляцією. Але, тому що температура на горищі значно нижче, ніж в опалювальному будинку, втрати тепла все одно знаходяться на досить високому рівні.

Щоб уникнути їх, слід провести утеплення «холодного» даху, а саме — теплоізоляцію перекриття. Для цього підходить будь-який матеріал, який ми згадували вище.

Технологія залежить від типу перекриття. Якщо несучими елементами є балки, теплоізоляція здійснюється так:

 • на конструкцію встановлюється шар пароізоляції, яка повинна утворити герметичний контур;
 • потім простір між балок заповнюється будь-яким утеплювачем;
 • поверх утеплювача і балок укладається шар гідроізоляційної плівки і настил.
 • якщо перекриття суцільне плитне, утеплення може бути виконано чи описаним вище способом із застосуванням лаг, чи шляхом заливання стяжки.

Принцип досить простий — на перекриття укладаються плити пінополістиролу. Поверх них заливається бетонна стяжка. В результаті дах залишається «холодним», але в той же час тепло практично не залишає приміщення через перекриття.

Утеплення горища

Утеплення горища передбачає теплоізоляцію скатів, перекриття та фронтонів. Скати зсередини утеплюються так само, як і мансардний дах. Єдине, якщо процедура здійснюється на етапі монтажу покрівлі, її потрібно виконувати зовні. В такому випадку технологія утеплення виглядає наступним чином:

 • з внутрішнього боку до крокв кріпиться пароізоляція и дощата підшивка;
 • із зовнішнього боку в простір між кроквами на підшивку укладається утеплювач;
 • потім дах накривається дифузійною плівкою і монтується покрівельний матеріал.

Утеплення перекриття здійснюється за вищеописаною схемою.

Теплоізоляція плаского даху

Теплоізоляція плоского даху: особливості технології

Плаский дах утепляюється, як правило, зовні. Для цього застосовуються полімерні плитні утеплювачі чи мінеральні мати. Технологія виглядає так:

 • на добре просушену і очищену від сміття пласку покрівлю укладається шар пароізоляції;
 • зверху встановлються плити утеплювача, як правило, їх кладуть у два шари, перекриваючи стики, що дозволяє усунути містки холоду;
 • поверх утеплювача укладається гідроізоляційна плівка і заливається стяжка, яка теж гідроізолюється.

Замість стяжки може використовуватися спеціальна покрівельна мембрана, яка настилається поверх утеплювача. Її шви запаюються.

Також плаский дах утеплюють зсередини, наприклад, покривши пінополіуретаном, рідким пінопластом або ековатою. Щоб не привертати до роботи обладнання, теплоізоляція може бути виконана і плитними матеріалами.

Плаский дах варто утеплювати зсередини, якщо він, наприклад, створений з бетонних плит. Технологія утеплення виглядає так:

 • пінополістирол чи мінвата приклеюються до бетонної поверхні спеціальним клеєм;
 • додатково утеплювач фіксується тарілчастими дюбелями;
 • до утеплювача приклеюється армована скловолоконна сітка і покривається суцільним шаром клею, який виконує функцію чорнової штукатурки.

Якщо дах кроквяної конструкції, його потрібно утеплити так само, як і подвійний чи мансардний.

Утеплення даху гаража

Процес утеплення даху гаража не відрізняється якимись особливостями. Все залежить від типу конструкції.

Якщо покрівля двосхила, варто утеплювати тільки перекриття одним з будь-яких вищеописаних способів. Теплоізоляцію плоского даху можна здійснити як зовні, так і зсередини за стандартною схемою.

Більше цікавої та корисної інформації по темі — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *