Вражаючі інноваційні технології в будівництві

5 найбільш вражаючих інноваційних технологій в будівництві

Будівництво — одна з сфер людської життєдіяльності, де нові технології і матеріали особливо швидко знаходять своє застосування. Не претендуючи на об’єктивність, ми зібрали в одній статті цікаві факти про будівництво, які, на нашу думку, заслуговують на увагу більше інших.

1. Будинки, що ширяють у повітрі (Японія)

Японія: будинки, що ширяють у повітрі

Гаразд, хай не ширяють, але під час землетрусу вони підіймаються над землею на декілька сантиметрів і перебувають в такому стані до його закінчення.

Технологію розробили інженери японської компанії «Air Danshin Systems Inc». Поштовхом до створення таких будинків став землетрус 2011 року. Конструктори розробили повітряну подушку, яку за лічені секунди накачує потужний компресор, отримавши сигнал від датчика сейсмічної активності.

Товщина подушки невелика — всього декілька сантиметрів. Але цього досить, щоб розташована між фундаментом і будинком подушка суттєво знизила ризик руйнування споруди під час землетрусу. По периметру фундаменту встановлена спеціальна рама, на яку сідає будівля після закінчення підземних поштовхів.

Ідеєю «літаючих будинків» вже зацікавилися в інших країнах Азії, які, подібно до Японії, знаходяться в районах з підвищеною сейсмічною активністю.

2. Еластичний бетон що самовідновлюється (США)

Винайдений в США еластичний бетон, здатний відновлювати структуру

Ідею нового будівельного матеріалу його творці запозичили, як це часто буває, у природи. А саме — у морської мушлі, яка містить комплекс мінералів, що впливають на її ріст. Вчені з Університету Мічигану Віктор Лі і Інцзю Ян поставили собі за мету створити бетон, здатний самостійно «заліковувати» тріщини, що утворилися, наприклад, в результаті землетрусу.

Після того як вони остаточно визначилися зі складом для бетонної суміші, новий продукт продемонстрував справді дивовижні властивості. Покрившись внаслідок навантаження на розтягнення на 5% мережею тріщин, він не тільки скріпив їх, а й відновив свою первісну структуру. Звичайний бетон при таких випробуваннях просто розламався б на шматки.

Відновлювати свою форму і характеристики інноваційному бетону допомагає вода. Взаємодіючи з ним протягом кількох днів, вона вступає в реакцію з мінеральними домішками та іншими сполуками, що містяться в бетоні, а також з вуглекислим газом з атмосфери — і тріщини в бетонній плиті зарубцьовуються карбонатом кальцію. При цьому відновлена таким чином плита практично нічого не втрачає в міцності.

Інноватори з США бачать застосування своєму бетону в будівництві, включаючи дорожнє, і особливо — при спорудженні мостів. Вони нагадують, що більш рання версія еластичного бетону вже була використана при будівництві моста в їх рідному штаті: його дорожнє полотно абсолютно позбавлене стиків, і автомобілі проїжджають по ньому практично безшумно. Схожий за своїми властивостями матеріал був застосований і при будівництві 60-поверхового хмарочоса в японському місті Осака.

3. 18-поверховий дерев’яний гуртожиток (Канада)

Дерев'яний хмарочос в Канаді з поперечно-клеєного бруса CLT

На момент свого заселення у вересні минулого року гуртожиток Канадського університету Британської Колумбії був найвищою дерев’яною будівлею в світі. Побудований він з поперечно-клеєного бруса, який за міцністю перевершує сталь і досить стійкий до вогню.

Будівлю висотою 53 метри, що отримала назву «Brock Commons», спроектувала і побудувала канадська архітектурна фірма «Acton Ostry». Її представники підкреслюють, що вся деревина, яка пішла на виробництво бруса, з лісів Британської Колумбії. Будівництво дерев’яного хмарочоса, якщо не брати до уваги внутрішню обробку, тривало рекордні 70 днів. Розраховано гуртожиток на 400 студентів, які в даний час в ньому і мешкають.

Так виглядає дерев'яний хмарочос-гуртожиток з CLT-панелей в Канаді

Потрібно відзначити, що поперечно-клеєний брус CLT (cross- laminated timber) — не новинка на ринку будматеріалів: він з’явився ще в 90-х роках минулого століття. Численні шари деревини цього матеріалу склеєні таким чином, що волокна попереднього шару завжди розташовуються перпендикулярно волокнам наступного. Така технологія надає матеріалу високу міцність, при цьому його виробництво — практично безвідходне.

4. Будівельні блоки з морської солі (Нідерланди)

Блоки з морської солі — інноваційний будівельний матеріал

Будівництво з солі, яке в прислів’ях і приказках різних народів є синонімом марних зусиль, архітектор з Голландії Ерік Джоберс зумів перетворити в реальність, розробивши екологічну технологію виробництва блоків на основі морської води.

За допомогою сонячної енергії з океанської води отримують сіль. Потім її змішують з крохмалем з морських водоростей, пресують і отримують схожі на цеглини блоки. Вони мають високу міцність при стисненні. Побудовані з таких блоків споруди покривають матеріалом, основа якого — епоксидна смола. Він захищає будівлі від негативного впливу вологи. Блоки з солі цілком підходять і для створення гнучких аркових конструкцій.

Така будівельна технологія оптимальна для посушливих країн, — підкреслює Ерік Джоберс. Перше невелике місто, повністю побудоване з соляних блоків, планується звести в Катарі.

5. Горизонтальний хмарочос «Conservatory» (Китай)

У Китаї будується горизонтальний хмарочос Conservatory

Піднебесна не раз вражала весь світ масштабами своїх будівельних проектів, таких як старовинна Велика Китайська стіна або найдовший у світі підвісний міст. Нещодавно в місті Чунцин розпочали будівництво горизонтального хмарочоса «Conservatory». Споруда висітиме ніби в повітрі, опираючись тільки на дахи чотирьох сусідніх будівель, висотою 250 метрів. Автором проекту став архітектор Моше Сафді, підрядником виступила компанія «CapitaLand».

Чотири споруди, на дахи яких опиратиметься горизонтальна вежа Conservatory

В комплекс увійдуть ще дві висотних споруди, будівництво яких ведеться одночасно зі зведенням горизонтального хмарочоса. Всі сім будівель будуть з’єднані між собою надземними переходами і складуть єдиний архітектурний ансамбль.

Всередині «Conservatory» розташуються:

  • квартири;
  • готелі;
  • офіси;
  • торгівельний центр;
  • простора зона для відпочинку з басейном;
  • сади і оглядові майданчики.
Вигляд горизонтальної вежі Conservatory після закінчення будівництва

Вага горизонтальної вежі — 12 000 тон. Для її спорудження потрібно 3200 великих листів спеціального скла і 4800 алюмінієвих панелей. Конструкція складається з дев’яти сегментів, чотири з яких змонтують на місці, по одному на кожну з висотних будівель. Три проміжних сегмента зварять на землі і піднімуть на місце монтажу гідравлічними домкратами. І, нарешті, два крайніх сегмента складуть з коротких секцій в останню чергу.

Горизонтальний хмарочос «Conservatory», як і весь комплекс будівель «Raffles City Chongqing», зводиться у відповідності до вимог зеленого стандарту «LEED Gold». Тут передбачені заходи для зниження поглинання тепла і ефективна зрошувальна система, що дозволить зменшити витрати на кондиціонування будівлі. Питання вторинного використання будівельних відходів та їх утилізації також досконально опрацьовані.

Як запевняє відповідальна за безпеку комплексу будівель інженерна фірма «Arup», сейсмо- і вітростійкість споруди будуть на найвищому рівні.

Завершити будівництво і урочисто відкрити комплекс «Raffles City Chongqing», до складу якого входить і горизонтальний хмарочос «Conservatory», будівельники планують вже в наступному році.

Більше цікавих та корисних матеріалів по темі будівництва і ремонту — на головній сторінці сайту.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *